Top Tower míří vysoko, široko i daleko. A nebude jen nejvyšší a pravděpodobně nejkontroverznější v Česku – stane se první budovou, která u nás rozjede moderní koncept nájemního bydlení, tzv. coliving. Což je něco docela jiného než běžné spolubydlení na kolejích či ve sdílených bytech.

V pražských Butovicích by měla vyrůst do sklonku roku 2023 135 metrů vysoká unikátní konstrukce od developerské společnosti Trigema, která svůj projekt nazvala Top Tower. Originální a už teď diskutovanou podobu jí vtiskl spolu s architektem Tomášem Císařem ze studia Black n’ Arch sochař a výtvarník David Černý: dům protíná konstrukce připomínající vrak lodi a alegoricky odkazuje na problémy dané klimatickými změnami.

Skica budovy Top Tower

Kromě atypické podoby a výšky je atypický i celý koncept. V budově najdeme zhruba 250 malometrážních nájemních bytů. „Půjde o malé byty, pokoje, plus minus 18 metrů čtverečních. V bytě najdete všechno, koupelnu i kuchyň, ale zároveň budou mít nájemníci k dispozici velké společné prostory, velké kuchyně či obýváky, společenské místnosti. Chceme postavit dům, kde se lidé budou potkávat – ne se zavírat ve svých luxusních bytech,“ popisuje koncept majitel Trigemy Marcel Soural.

Koncept si se svým týmem vyzkoušeli na vlastní kůži v Londýně, kde Soural na několik měsíců podobný byt/pokoj pronajal a architekti i projektanti zkoumali, jak funguje. Kromě malometrážních bytů a společných prostor budou v dolní části budovy obchody a administrativní a konferenční centrum, navazující na další objekty vznikajícího náměstí jako Czech Photo Centre nebo Cyberdog.

Cesta ke stavbě začne atypicky: v hutích. „Konstrukce lodi bude ze speciální oceli, které se říká atmofix nebo corten,“ popisuje Soural. Ocelový základ materiálu obsahuje i malý podíl mědi, která dá materiálu konzervační patinu.

K tomu, aby se poprvé v Butovicích koplo, vede ale ještě dlouhá cesta. „Teď doděláváme detailní studii pro projektanty, abychom mohli začít získávat povolení úřadů,“ říká Soural. Bude jich potřebovat asi sedmdesát. Na otázku, jestli se někdo může postavit proti výšce a podobě budovy, lakonicky odpovídá: Všichni. Situaci mohou navíc přístí rok zkomplikovat volby a Soural ví, že developer může být jednoduchý terč.

„Na projektu pracujeme už víc než dva roky. V Butovicích, které jsou za hranicí památkového pásma, neexistují pro budovy žádné výškové limity. Jasně že každý developer v Česku by chtěl mít tu nejvyšší. My jsme ale nechtěli postavit jen vysokou budovu. Proto jsme se i po konzultacích s Institutem pro plánování a rozvoj hlavního města Prahy rozhodli, po předchozích zhruba osmi konvenčnějších variantách, pro budovu mimořádnou a ojedinělou,“ vysvětluje Soural.

„Víme, že její podoba i výška už teď budí emoce. My jsme ale obojí poctivě konzultovali se všemi dotčenými – institutem, městskou částí, odborem územního plánování, se sousedy. Máme za sebou konzultace s Metroprojektem kvůli blízké stanici a trase metra i s Řízením letového provozu, jestli si můžeme výšku 135 metrů dovolit. Reakce jsou zatím kladné.“

Povolovací proces může podle optimistických odhadů trvat asi rok, stavět by se mohlo začít v roce 2022. Ve stejné době bude Trigema dokončovat další ambiciózní a na české poměry mimořádný projekt: Novou Invalidovnu v Praze 8 se 144 byty a obřími sochami Davida Černého, které budou celou stavbu podpírat.

Na Invalidovně se začne stavět už na jaře 2020 a výstavba přijde Trigemu, která patří k největším pražským developerům, odhadem na 1,5 miliardy. Top Tower má spolknout miliardy dvě.