Jednatřicet milionů švýcarských franků! Tedy v přepočtu 775 milionů korun. Tuhle sumu odklepl licitátor v průběhu loňské nadační aukce Only Watch za jedny jediné náramkové hodinky. Jsou sice sestrojeny z 1366 dílků, ale považte, jsou ocelové – žádné zlato a drahé kameny.

Model Grandmaster Chime Ref. 6300A-010 od rodinné ženevské manufaktury Patek Philippe, jejíž historie sahá až do roku 1839, se tak stal nejdražším na světě. Chvályhodný účel aukce, kdy se vybírají peníze pro děti s nevyléčitelnou svalovou dystrofií, podporuje Patek Philippe už léta.

Pořídit si (i méně) exkluzivní model hodinek Patek Philippe ale není jen tak. Není to jen otázka peněz. Musíte také ukázat, že jste srdcař a milovník kvalitní řemeslné práce, který dokáže být hrdým nositelem nejen unikátních hodinek, ale celé filozofie značky.

Trápí vás spíš, které hodinky si vybrat? Ráno, v poledne, odpoledne či večer? Klikněte na čas, který vás zajímá, a zjistěte, jaké hodinky se hodí pro kterou příležitost.

Historii značky Patek Philippe píše už téměř jedno století rodina Sternových. Koupila ji v době, kdy se světová ekonomika zhroutila pod propadem cen akcií na Wall Street a začala globální ekonomická krize. Akciová společnost Ancienne Manufacture d’horlogerie Patek, Philippe & Cie, SA začala mít problémy. Zákazníci, dříve bohatí továrníci, tou dobou však zchudlí podnikatelé, neměli z čeho zaplatit objednané hodinky. Však už tehdy měly hodinky Patek Philippe zvučné jméno a jejich cena rozhodně nebyla nízká.

Firma byla na prodej a koupili ji Charles a Jean Sternovi, jejichž společnost Cadrans Stern Frères vyráběla špičkové číselníky. Dnes vede společnost Thierry Stern z čtvrté generace Sternových. Stejně jako jeho předchůdci chodí do manufaktury, řídí výrobu, osobně jezdí za zákazníky, a dokonce u každých jednotlivých hodinek schvaluje zvuk bití minutové repetice.

Možná si říkáte, čím jsou hodinky Patek Philippe tak výjimečné, proč jsou tak drahé. Je hodně důvodů, tím nejdůležitějším je ale fakt, že se tahle značka s nikým nesrovnává, dělá si vše po svém v prvotřídní kvalitě. Vezměme si jeden ze základních parametrů při posuzování mechanických hodinek: přesnost.

Ty opravdu přesné, a je jich asi jen šest procent švýcarské produkce, se za den mohou zrychlit o čtyři nebo zpomalit maximálně o šest vteřin. Patek Philippe má ale mnohem přísnější pravidla – strojky můžou mít odchylku chodu jen −3/+2 sekundy.

Thierry Stern

Srdcem hodinek je setrvačka a vlásek, který se nejčastěji vyrábí ze slitiny oceli. Ta má ovšem tendenci snadno zmagnetizovat, a nemyslete si – magnety při sobě nosíme denně. Hodinky Patek Philippe ovšem mají vlásek i některé další komponenty z křemíkového materiálu, který nezmagnetizuje, je pružný a nekoroduje. A takových vychytávek a vylepšováků bychom našli desítky. Všechny patenty se přitom zrodily v hlavách lidí pracujících v manufaktuře v Ženevě.

A ještě v jednom případě se exkluzivita hodinek Patek Philippe projeví, jak už jsme nakousli v úvodu článku. To když si chcete koupit opravdu velmi výjimečný kus. Můžete vlastnit všechny peníze světa, ale pokud se neztotožníte s hodnotami značky, získat je nemůžete. U Pateku totiž platí to, co známe třeba u některých luxusních automobilů. Ten, kdo si chce pořídit nějaký exkluzivní model, musí ukázat, že jeho srdce silně bije pro značku.

Ta váš zájem ověří, bude zjišťovat, jaké hodinky máte ve sbírce, co pro vás hodinky Patek Philippe znamenají. A když se vám onen vzácný kus nakonec podaří získat, stanete se i vy součástí filozofie firmy, která říká: „Hodinky Patek Philippe vám nikdy úplně nepatří, spíše je opatrujete pro další generaci.“

Patek Philippe butik v Praze