Středočeské Úžice se pyšní nejvyšší sochou Krista Spasitele v Česku. Nechal ji postavit podnikatel po své až téměř fatální zkušenosti s nemocí covid a v pátek 5. května bude zapsaná do české Guinessovy knihy rekordů.

Více než šestimetrová socha se nachází ani ne čtvrt hodiny za Prahou v areálu bývalého cukrovaru zasazeného mezi plechové sklady a výrobní haly. Právě tady objevíte až překvapivě zelené údolí, které v této oblasti působí tak trochu jako nový svět. A i se tak jmenuje.

Slovenský podnikatel Pavol Turoň tady před dvaceti lety koupil pozemky bývalého cukrovaru a začal tu budovat původně jen prostor klidu a odpočinku zejména pro teambuildingy zaměstnanců své logistické firmy a také pro obchodní partnery. Jenže se mu to tak trochu neplánovaně, ale v pozitivním slova smyslu, vymklo z rukou.

„Chtěl jsem tu jen udělat firemní altán pro své zaměstnance a obchodní partnery, to je támhleta Bašta,“ ukazuje majitel Resortu Svět na nízkou budovu se střechou z dřevěného šindele, kde se mu vše začalo vymykat kontrole. „Ta myšlenka vydržela rok, a pak se tu uskutečnila první svatba,“ pousmívá se, jako by si před očima vybavil, jak to tu vypadalo před dvěma dekádami, když zdejší pozemky s pár nemovitostmi a třemi řepnými odkalovacími nádržemi kupoval.

Neutěšený prostor během té doby přeměnil na místo, kde nejen známé filmové i sportovní osobnosti pořádají své soukromé svatby, firmy zase své konference i teambuildingy, a lidé se sem jezdí a napít a najíst. Během naší návštěvy potkáváme i rodiny s dětmi, které sem nejen o víkendech jezdí okukovat třeba lamy, které tu v přilehlém parku pobíhají, a brzy přibudou i klokani. 

Šedesátiletý Pavol Turoň neměl nikdy žádné ambice v podobném oboru podnikat. Jeho hlavní byznys je totiž úplně jinde. Rodák z Námestova na Oravě poprvé přišel do Česka v rámci studií vysoké školy a po jejím úspěšném dokončení už zde zůstal.

Na začátku devadesátých let spoluzaložil speditérskou skupinu Hanseatic, která má dnes téměř miliardové tržby a již se svými kolegy nadále spoluvlastní. Právě v Úžicích má firma jedno ze svých center, a když se Turoň dozvěděl, že se bude rozprodávat majetek vedlejšího uzavřeného cukrovaru, neváhal a pozemky koupil.

Dnes v areálu o velkorysé rozloze pěti hektarů stojí restaurace Ranč, cestovatelský penzion s osmnácti pokoji stylizovaných a pojmenovaných dle světových států, wellness, zmíněná Bašta a několik dalších staveb. A pozitivní je i to, že resort i přes náročné covidové roky, kdy se jeho brány musely kvůli vládním nařízením dočasně uzavřít, má dnes při více než dvaceti zaměstnancích více než dvacetimilionové tržby a vydělává. 

Vydání Forbesu Zázrak

Turoň je vášnivým cestovatelem a za svůj život navštívil jak pracovně tak soukromě desítky zemí světa. Svou vášeň postupně přenesl právě do svého resortu, jehož jménu nezůstává nic dlužen. Dokazují to i sochy a stavby v parku, které místy působí až kýčovitě. A jedna z nich, která je k zahlédnutí i z dálnice D8 vedoucí z Prahy do Ústí nad Labem, sem o tento víkend přitáhne pozornost médií.

Jde o zmiňovanou sochu Spasitele Krista, téměř věrnou zmenšenou kopii té sochy v brazilském Riu de Janeiru. Tu zde loni na podzim vytvořil během tří týdnů malíř a sochař Martin Lepka z oceli a na ni nanášených vrstev speciálního betonu. „Předlohou je socha Ježíše v Riu de Janeiru, ale ta naše má několik originálních prvků jako jsou tváře nebo korunka. Ta vlastně funguje i jako hromosvod,” říká Turoň, když se zrovna pod kopcem díváme do výšky na její vrchol. 

Socha na tomto místě vyrostla nejen proto, že Pavol Turoň je věřící a sedí mu do konceptu celého resortu, ale hlavně kvůli své až téměř fatální zkušenosti, kdy si před dvěma lety kvůli nemoci covid-19 sáhl v nemocnici na dno svých fyzických sil. Jako poděkování nejvyššímu se zde rozhodl vystavit právě tuto přes šest metrů vysokou zmenšeninu sochy Ježíše Krista.

Zmenšenina v Úžicích je přitom nejvyšší v republice a už brzy přitáhne pozornost médií. 5. května ji vysvětí kardinál Dominik Duka a bude zapsána do české Guinnessovy knihy rekordů. Kardinál Duka zde není poprvé, už před lety vysvětil místní kapličku Sv. Jána, která má jediný kořenový oltář v republice. „Při úpravách terénu jsme vykopali velké kořeny a přišlo nám škoda jej nevyužít,“ vysvětluje Turoň impulz ke vzniku oltáře, u kterého se nyní provádějí obřady. 

Pavol Turoň rád hraje prim, což dokazuje i tím, že zde nechal jako vůbec první v republice vystavit takzvané putting golfové hřiště, což je druh minigolfu, který se hraje na umělé trávě běžnou golfovou holí a překonávají se přírodní překážky. Na jeho výstavbě se podílela česká minigolfistka úspěšná ve Spojených státech Olivia Prokopová.

Původem slovenskému podnikateli tak pod rukama vyrostl vlastní svět, jehož budování ještě není zdaleka u konce. Už během naší exkurze padlo několik dalších plánů, které tu hodlají realizovat. Kromě těch klokanů, kteří zde budou co nevidět poskakovat, zřejmě přibudou i nové stavby. 

„Nechci předbíhat, ale třeba už příští rok se povede jedno nové vodní dílo,“ říká na závěr trochu tajemně Turoň, který má stále dost prostoru pro rozšiřování resortu. V záloze má totiž ještě několik hektarů nevyužitých pozemků, které na resort přímo navazují.