Je žádaná, zajímavá a nemocná. Po bílozelené žíhané pokojové květině s názvem monstera pěstitelé šílí. Jasným důkazem je její cena. V novozélandské internetové aukci ji vítěz vydražil za rekordních 19 297 amerických dolarů, v přepočtu 405 tisíc korun.
Rozhodly poslední čtyři minuty, kdy o rostlinu svedli urputný boj dva dražitelé z původních bezmála dvou set padesáti a zajistili serveru Trade Me během chvíle přes sto tisíc shlédnutí.
O pokojové rostliny je vůbec v poslední době nebývalý zájem. Průměrná cena vydražených pokojovek jen na Trade Me letos poskočila v přepočtu na 1300 korun, tedy na zhruba trojnásobek oproti roku 2019.
Přitom v rekordní bitce o monsteru nešlo o žádného obra – devět listů v květináči o průměru čtrnáct centimetrů. A není to poprvé, co se tahle rostlina prodala za vysokou částku. Stejný pěstitel vydražil podobnou monsteru na konci loňského roku za téměř sto tisíc korun. Z toho patnáct tisíc slíbil dát na charitu.
I v Česku je tahle bílozelená rostlina populární – nedávno se v aukci prodala za bezmála 39 tisíc korun.
Proč jsou za ni lidé ochotni tolik platit? Protože je vzácná a nabízí se jen sporadicky. Kombinace bílé a zelené z ní dělá mezi monsterami, jejichž celozelené varianty se běžně v domácnostech pěstují, výjimečnou favoritku. Přitom je to vlastně nemocná kytka, která za své zvláštní zabarvení vděčí chybějícímu chlorofylu.
„Je odsouzená k tomu, aby jí nedařilo dobře,“ konstatuje znalkyně pokojových rostlin Alexandra Střelcová. Podle ní se tak docela lehce může stát, že i takhle drahá rostlina prostě nepřežije.
„Ani zkušenému pěstiteli se nemusí podařit udržet ji při životě. Musí se spojit hodně faktorů – záleží na tom, kde je rostlina umístěná, jaké má světlo, vlhkost,“ vypočítává Alexandra Střelcová. Dobře se jí daří ve sklenících, ale ten každý doma nemá.
Pěstitelé se dokonce snaží variegaci, tedy vadu, díky které je rostlina tak populární, uměle napodobit, podle Střelcové to ale není tak jednoduché a přírodě to vždycky půjde líp.
Za vysoké částky, okolo sta dolarů, tedy asi dvou tisíc korun, se prodávají i její výhonky, takzvané wet sticks. Ty musí zakořenit a nabrat sílu, takže v jejich případě je riziko, že nepřežijí, ještě vyšší. Ani dlouholeté pěstitelské zkušenosti vám nezaručí úspěch.
Pandemie už tak rostoucí zájem o pokojové rostliny ještě přiživila a přinesla jeden nešvar – v jihovýchodní Asii, odkud mnoho zajímavých druhů pochází, se začaly rostliny ve velkém krást. A to až do takové míry, že třeba filipínské ministerstvo životního prostředí zpřísnilo podmínky pro získávání a vývoz rostlin.
Obchod s rostlinami kvete i v Česku, i pro mnohé amatéry se stalo množení a prodej kytek velkým koníčkem. Své výpěstky draží například na aukcerostlin.cz nebo na aukro.cz.