skip to main content

Nejzajímavější sběratelská auta, která budou už za pár dní k mání

4 minuty čtení

S novým rokem začaly i tradiční zimní aukce autoveteránů. Zatímco většina z nás se v tomhle období vyrovnává s výrazným poklesem teplot, v aukčních síních bude pěkně horko.

Už v lednu se koná několik věhlasných dražeb, na nichž jsou k mání i auta, která se na aukcích běžně neobjevují. Tohle je například pětice vozů, které nabídne aukční síň Sothebys v arizonském Scottsdalu, a to už za pár dní – 17. a 18. ledna.

Lexus LFA Nürburgring Edition

Velevzácný a velevýkonný kousek není třeba motoristickým nadšencům nijak zvlášť představovat. Vyráběl se v letech 2011 a 2012 a z výrobní linky sjelo pouhých 500 kusů.

A jen 50 z nich dostalo navíc speciální paket pojmenovaný po závodním okruhu formule 1 v Nürburgringu, který desetiválec o objemu 4,8 litru nakopl bombastickým výkonem 563 koní.

Reklama

Když se k tomu připočetla kola ze superlehké hliníkové slitiny a vylepšená aerodynamika oplechování, šlo o jedno z nejrychlejších sériově vyráběných aut na světě. Na samotném okruhu v Nürburgringu zajelo LFA nejrychlejší kolo za 7:14,64 minuty – lépe to v historii zvládla jen další čtyři sériově vyráběná auta.

Dražba modelu LFA Nürburgring by měla vynést 850 000 až 1 100 100 dolarů, jinými slovy minimálně téměř dvakrát tolik, kolik činila výrobcem doporučená cena 445 000 dolarů.

2017 Ferrari LaFerrari

Ve světě aut existuje pár opravdových unikátů, Ferrari LaFerrari je ale kapitola sama pro sebe. Tohoto modelu vzniklo jen 499 kousků a cena jednoho převyšovala milion dolarů.

LaFerrari ukrývá pod kapotou dvanáctiválec o objemu 6,3 litru, který je ve spolupráci s elektromotorem schopen vyvinout ohromující výkon 950 koní. Zní to skvěle a v reálu se to i skvěle chová – z nuly na 100 km/h zrychlí za necelé tři sekundy.

Dražba tohohle kousku by měla vynést něco mezi 6,5 a 8,5 milionu dolarů, což sice zdaleka nedosahuje částek, za které se draží jiné mistrovské kousky slavné italské značky, na druhou stranu je to ale pořád dost na to, aby bylo jasné, že jde o opravdový unikát.

1958 BMW 507

I BMW 507 představuje kategorii samu pro sebe, a to nejen díky mimořádně povedenému designu, ale i díky faktu, že jich bylo vyrobeno všeho všudy 252 kusů.

Reklama

Obojí z modelu dělá velmi žádaný a velmi drahý sběratelský kousek. Sporťák se vyráběl v letech 1956 až 1959, původně s tím, že sériově. Líbil se, ale byl moc drahý, a tak se výroba postupně omezovala, až skončila úplně.

Každý z 252 kusů má ručně dělaný hliníkovaný rám, díky čemuž je každý trochu jiný, a tudíž originál. Jedenáct jich v BMW navíc vyrobili se sklápěcí střechou, přičemž každá z nich byla vzhledem k ruční výrobě karoserií udělaná na míru.

O pohon se staral osmiválec s objemem 3,2 litru a výkonem 150 koňských sil. Auto, které jde do dražby, prošlo kompletní renovací, při níž mu vyměnili i motor, nicméně za takový, který má téměř přesně ty samé vlastnosti jako ten původní.

BMW 507 se ve své době prodávalo za 11 tisíc dolarů, v přepočtu na dnešní peníze za téměř 100 tisíc dolarů. Aktuální zájemci by si na něj každopádně měli připravit 2,5 až 3 miliony.

1955 Mercedes-Benz 300 SL

Jen pár aut identifikujete na první dobrou tak jistě jako Mercedes-Benz 300 SL. Tohle kupé pomohlo německé automobilce vymanit se ze škatulky, která ji pasovala jen na jednoho z mnoha výrobců luxusních limuzín. Najednou tu bylo auto, které dokazovalo, že u Benze umějí vyrobit i špičkově odladěný sporťák.

Model 300 SL proslul mechanickým vstřikováním paliva a byl ve své době nejrychlejším sériově vyráběným autem na světě (250 km/h).

Vyráběl se v letech 1954 až 1963, ale jen prvních 1400 kusů mělo stylové dveře s otevíráním nahoru. Od roku 1957 šlo už o standardní roadster.

Většina aut se prodala v Americe, ale ani fakt, že se jich tu ve srovnání s dalšími auty na našem seznamu prodalo relativně dost, jim nijak neubírá na ceně a sběratelské hodnotě.

Prodejní cena tohohle krasavce byla ve své době hodně vysoká, ale přesto nižší, než kolik dá člověk za srovnatelně dobrý sporťák dnes. Na druhou stranu, za takový kousek, který jde právě teď do dražby ve Scottsdalu, dáte dnes pěkný balík. V tomhle konkrétním případě by měl jeho prodej podle odhadů aukční síně vynést minimálně 1,2 milionu dolarů.

1967 Shelby Cobra 427

Světoznámost a proslulost tomuhle sporťáku zajistilo už jen to, kolik bylo vyrobeno jeho replik (nejen v podobě angličáků).

S originály už je to jiné. Na svět jich přišlo jen tisíc, a tak není divu, že si drží svou cenu. Jen třetina z nich byly modely 427 a jen málo z nich se dochovalo až dodnes, protože většina majitelů prostě nezvládla jejich famózní výkon a proměnila je v hromadu šrotu.

Přestože jde o auto, které bylo vyrobeno před půlstoletím, jeho výkon je impozantní i na dnešní poměry. Lehoučkou karoserii katapultoval supervýkonný motor z nuly na 100 km/h za 4 sekundy. Minimalistický design plechů a charakteristické burácení motoru ještě umocňovaly závrať z rychlosti.

Ceny originálů dosáhly v posledních 20 letech astronomických výšin. Stoupaly tak rychle, že i samotný Caroll Shelby, který vznik cobry inicioval, chtěl už v 80. letech obnovit její výrobu, ale narazil (práva patřila britské automobilce AC). Proto se cena za původní auta, jako je to, které jde právě teď do dražby, může vyšplhat až k milionu dolarů.

Reklama
Reklama