Od roku 2012 vybírám nejdůležitější nově schválené léky. Vždycky je to hodně těsné, ale tento rok jsou si oba zřejmí vítězové natolik podobní, že by, myslím, nebylo fér jednoho upřednostnit. Zkrátka, letos jsme vybrali léky dva, protože mají velmi podobný účinek: Keytruda od společnosti Merck a Opdivo od Bristol-Meyers Squibb.

Těch krkolomných názvů si nevšímejte. Tyhle dva léky představují průlom v onkologii – umožňují totiž imunitnímu systému fungovat jako zbraň proti nádorovým buňkám. Léčiva blokují tzv. „receptor naprogramované buněčné smrti“ (protein PD-1) vyskytující se na povrchu bílých krvinek. Nádorové buňky tento receptor často využívají k tomu, aby bílým krvinkám zabránily ve svém zničení.

Melanom je nebezpečné onemocnění, jehož terapie byla dosud hodně omezená. Tyto léky zmenšily nádory u 20 až 40 % pacientů s melanomy, u kterých žádná jiná léčba nezabrala. A u 5 až 10 % těchto pacientů léky úspěšně zmenšovaly nádor po víc než šest měsíců. Všichni pacienti však byli již v pokročilejších stadiích onemocnění.

Léky mohou být účinné i na jiné typy rakoviny

Skutečný potenciál těchto léků se však ukáže teprve tehdy, až budou na melanomy a jiné typy nádorů nasazeny v ranějších fázích. Keytruda byla schválena jako první, a to v září; Opdivo ji následovalo o tři měsíce později.

Příští rok bychom měli mít více informací o používání obou léků v případě nemalobuněčného karcinomu plic. A výzkumy probíhají i u jiných typů rakoviny. Společnosti jako Roche a AstraZeneca vyvíjejí své vlastní, podobné léky.

Schválených nových léků je rok od roku více

Podle vlastních záznamů schválil FDA (americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv) v loňském roce 41 nových léků, což je nejvíce od roku 1996. Je to také dvakrát více než za rok 2007, kdy farmaceutický průmysl procházel dlouhodobým „obdobím sucha“.

Množství schválených přípravků je dobrým znamením pro farmaceutické společnosti, a to včetně menších biotechnických firem, které rovněž vyvíjejí mnoho léků. Roku 2014 vzrostl farmaceutický index NYSE Arca o 15 % a index Nasdaq iShares Biotechnology o 35 % v porovnání s indexem S&P 500, který vzrostl o 13 %.

Schváleny byly rovněž první medikamenty, které jsou samy schopny vyléčit žloutenku typu C: Harvoni od Gilead Sciences a Viekira Pak od AbbVie. Mezi další významné medikamenty schválené roku 2014 patří Zerbaxa, nové antibiotikum proti odolným gramnegativním bakteriím, Esbriet sloužící k léčbě idiopatické plicní fibrózy a Blincyto od Amgen na léčbu akutní lymfoblastické leukemie B-lymfocytu. (Kompletní seznam zde.)

Rostou výdaje za výzkum

Všechny tyto inovace s sebou nesou vysoké výdaje. Nehledě na rostoucí produktivitu čelí farmaceutické společnosti vzrůstajícím cenám za výzkum a vývoj. Předvedly ale také, že jsou schopny obrovského zdražení – současné ceny léků se pohybují v číslech, která byla ještě před deseti lety nepředstavitelná.

Jak Keytruda, tak Opdivo stojí pro jednoho pacienta na rok 150 000 dolarů. Vzhledem k tomu, že jsou si oba léky tak podobné, některé analytiky napadlo, zda by nemohla nastat stejná situace jako u léků na žloutenku typu C. Gilead stanovil cenu Harvoni na 95 000 dolarů za pacienta na rok, AbbVie svůj konkurenční produkt prodávalo za 83 000 dolarů za pacienta na rok – o zas tak velký rozdíl tedy nešlo. Jenže pak AbbVie uzavřelo dohodu s Express Scripts, americkým gigantem v oblasti příspěvků na léky, díky které mohl lék výrazně zlevnit, a Harvoni tak z velké části odstřihlo.

S léky na rakovinu by to ale mohlo být těžké zopakovat. Léky z Gilead i AbbVie byly vlastně schváleny pro léčbu pacientů se stejným typem onemocnění, což v současnosti platí i o lécích Keytruda a Opdivo. S postupem času by však každý z nich mohl být schválen pro léčbu pacientů s různými typy rakoviny. V takovém případě by přípravky nebyly zaměnitelné. To by eventuálně mohlo znamenat, že ani Merck, ani Bristol nebudou ochotny poskytnout výraznější slevu. To je už ale příběh na příští rok.