Dvaatřicet známých a úspěšných podnikatelů a manažerů vyzvalo politiky i veřejnost v předvečer výročí 17. listopadu ke změnám, které podle nich nastartují druhou transformaci české ekonomiky.
Šéf stavebnin DEK Vít Kutnar, majitel firmy na výrobu 3D tiskáren Prusa Research Josef Průša, investor Ondřej Tomek, šéf Kofoly Janis Samaras, průmyslník Jan Světlík, člen představenstva Škody Auto Martin Jahn nebo spoluzakladatel antivirové firmy Avast Eduard Kučera – to jsou někteří, kdo otevřeně volají po změnách.
Cíl je jasný a výzva otevřeného uskupení českého byznysu ho zmiňuje hned v úvodu: „Česká republika patřila ve dvacátých a třicátých letech minulého století mezi světovou výrobní a technologickou špičku. Jsme přesvědčeni, že jí opět může být.“
„První vlna transformace naší ekonomiky po sametové revoluci v roce 1989 vytvořila ekonomický model, který poměrně dobře fungoval minulých třicet let. Dnes už je ale přežitý. Pokud si chceme udržet, a nadále posilovat, naši konkurenceschopnost, musíme ekonomiku znovu výrazně transformovat,“ říká Radek Špicar, místopředseda Svazu průmyslu a dopravy ČR a jeden ze signatářů.
Mezi konkrétními kroky, které výzva navrhuje, je participace samospráv na daňovém výnosu z místního podnikání, daňová podpora investování obyvatel do akcií malých a středních veřejně obchodovaných firem a státní podpora informovanosti obyvatel o přínosu členství ČR v Evropské unii a NATO.
Autoři dokumentu vyzývají také k vytvoření centrální autority pro digitalizaci státu, k podpoře jazykových a integračních programů pro kvalifikované přistěhovalce a k úpravě právního a daňového rámce pro zaměstnanecké akcie.
Podle Špicara ve společnosti panuje názor, že mnoha nutných změn, jako je třeba Green Deal nebo podpora diverzity, se české firmy bojí a aktivně proti nim vystupují. „To není pravda a my bychom to rádi ukázali na konkrétních příkladech,“ dodává.
Podobně to vnímá i další ze zapojených podnikatelů Martin Vohánka, majitel firmy Eurowag a člen žebříčku Forbesu 100 nejbohatších Čechů. „V Green Dealu vidím velkou šanci pro Českou republiku,“ konstatuje.
„Jestliže se chceme proměnit ze země montoven v technologicky a vědomostně vyspělou ekonomiku, chceme-li vyvážet myšlenky a výrobky s vysokou přidanou hodnotou, což přinese i možnosti vyšších platů, pak se nám nyní naskytla příležitost. Využijme ji,“ vyzývá Vohánka, který dnes projekt představí na akci Lepší Česko, pořádané magazínem Forbes.
Konferenci Lepší Česko můžete sledovat zde:
Signatáři Výzvy k 2. transformaci ekonomiky
Leopold Bareš (Sipral)
Daniel Beneš (ČEZ)
Pavel Bouška (Vafo)
Vlastislav Bříza (Koh-i-noor)
Zuzana Ceralová Petrofová (Petrof)
Jan Czudek (Třinecké železárny)
Tomáš Čupr (Rohlík)
Zbyněk Frolík (Linet)
Jakub Havrlant (Rockaway)
René Holeček (CZG – Česká zbrojovka Group)
Petr Chmela (Tescoma)
Martin Jahn (Škoda Auto)
Leon Jakimič (Lasvit)
Kateřina Kadlecová (USSPA)
Karel Komárek (KKCG)
Eduard Kučera (Avast)
Vít Kutnar (DEK)
Václav Muchna (Y-Soft)
Alessandro Pasquale (Karlovarské minerální vody)
František Piškanin (Hopi)
Josef Průša (Prusa Research)
Jan Rýdl (TOS Varnsdorf)
Tomáš Salomon (Česká spořitelna)
Jannis Samaras (Kofola)
Lubomír Stoklásek (Agrostroj)
Jan Světlík (Cylinders Holding)
Radek Špicar (Svazu průmyslu a dopravy ČR)
Kvido Štěpánek (Isolit Bravo)
Ondřej Tomek (Coober Fund)
Vítězslav Vala (Siko)
Martin Vohánka (Eurowag)
Martin Wichterle (Wikov)
Libor Winkler (RSJ)