skip to main content
Breaking News

Nekonečný nedostatek čipů. Škoda Auto pokračuje v rušení směn

V mladoboleslavské automobilce Škoda Auto pokračuje rušení části směn kvůli nedostatku čipů, které se používají v palubní elektronice. Výroba tak zůstává omezená. Kvůli nedostatku dílů se prodloužila i vánoční odstávka, řada zaměstnanců se do práce vrátila až v noci z neděle na pondělí.

Podle dřívějšího vyjádření firmy se situace v dodávkách polovodičů bude postupně uvolňovat v druhém pololetí letošního roku. V tomto a dalším týdnu bude podle odborů pokračovat rušení nočních směn ve výrobě vozů v Mladé Boleslavi. Po oba týdny v nočních směnách nepojedou v Mladé Boleslavi obě montáže, svařovny ani lakovny.

„Nadále také platí, že za zrušené směny pro zaměstnance vyjednávají Odbory KOVO náhradu ve výši 80 procent průměrné mzdy, což odpovídá přibližně dennímu výdělku,“ uvedly odbory.

Reklama

První lednový týden využila Škoda Auto k dokončení rozdělaných vozů, povedlo se jich zkompletovat 18 880. „Do konce ledna by neměly zbýt žádné rozpracované vozy z předchozích měsíců, pochopitelně k nim v případě potřeby přibudou nové, ale už pouze ty pohyblivé, tedy s nižší rozpracovaností,“ dále uvedly odbory.

Firma se nyní připravuje na kolektivní vyjednávání o růstu, začít má nejpozději do konce ledna. Firma se podle předsedy podnikové rady Jaroslava Povšíka pokusí udržet růst mezd pod úrovní inflace. Odbory jsou pro dosažení dohody připravené využít všech zákonných prostředků. Platnost současné kolektivní smlouvy skončí na konci března.