skip to main content
Praha

Nekonečný příběh Nové Palmovky. Radnice se jí zbavuje, stěhovat se tam chce 3D tiskař Průša

Nejprve tam měla být velkolepá radnice Prahy 8 s obchodním centrem v horních patrech. Z toho sešlo. Poté mělo v obří stavbě najít domov moderní sídlo pražské záchranky. Z toho také sešlo. Doteď je tak stále nedokončená stavba Nové Palmovky za miliardu korun prázdná. Nekonečný příběh táhnoucí se od roku 2010, kdy tehdejší vedení radnice Prahy 8 stavbu budovy od architekta Josefa Pleskota protlačilo, se však možná konečně chýlí ke konci.

Zastupitelstvo Prahy 8 včera schválilo převod pozemků pod budovou nedostavěné radnice na hlavní město. A to podle jeho vedení s převodem souhlasí. „Převezmeme pozemek s budovou do správy a najdeme takové řešení, které bude výhodné nejen pro Prahu 8, ale především pro občany celé Prahy,“ uvedl pražský primátor Zdeněk Hřib.

O prostory v rozestavěném torzu už se Praze ostatně hlásí možní zájemci. Podle Hospodářských novin by se v Nové Palmovce chtěla usídlit například Agentura Evropské unie pro vesmírný program (EUSPA). Ta má nyní sídlo na nábřeží Kapitána Jaroše a s ohledem na plánovaný nárůst počtu zaměstnanců se bude muset během následujících let stěhovat do většího.

Zájem však projevil i výrobce 3D tiskáren Průša Research. „Nám se to místo líbí a měli bychom o něj zájem. Zatím na to ale nemůžeme spoléhat jako na jedinou variantu,“ potvrdil informaci pro Forbes majitel firmy Josef Průša s tím, že by na Palmovce nebyla jen výroba 3D tiskáren, ale třeba i větší dílna pro veřejnost. Současné prostory v Holešovicích jsou pro stále rostoucí Průšovu firmu už malé.

Reklama

Využití by pro komplex našel i magistrát, který by mohl do útrob komplexu přestěhovat část svých úředníků. Hlavní město za pozemek přislíbilo městské části dotaci 550 milionů korun vyplácenou po částech během následujících pěti let.

Pro Prahu 8 však i přesto celá anabáze znamená velkou finanční ztrátu. Výstavba budovy a veškeré další náklady už radnici stály přes miliardu korun. Navíc musí městská část vrátit magistrátu dotaci ve výši 300 milionů za to, že v budově doposud není sídlo záchranky, které už Praha 8 hlavnímu městu přislíbila.

Vyřešení celé situace a přilákání nových nájemců má podle představ Prahy 8 pomoci v rozvoji celé Palmovky. Ta je zatím stále poměrně zanedbanou částí města. A rozestavěné a chátrající torzo budovy obehnané plotem tomu příliš nepomáhá.