Bojují už víc než rok. Majitelé velkých firem, zaměstnávající i tisíce lidí ve svých regionech, se už rok potýkají nejen s nemocnými ve svých řadách, ale také se zmatečnými nařízeními ze strany vlády.

Uplynulý rok je často vyškolil. Z prvotního šoku a krize vyšli posílení – minimálně o zjištění, že nic není jisté, skoro žádné rozhodnutí není natrvalo, a že je nutné být flexibilní a připravený na případnou další rychlou změnu.

Rozhodli jsme se některé z velkých hráčů českého byznysu oslovit. A jejich zkušenosti, tipy, rady a postřehy z „roku s covidem“ vám postupně představit ve velkém seriálu.

Martinu Vítkovou už z Forbesu dobře znáte. Do jejího „království“ spadají více než tři desítky firem s obratem dohromady přes dvě miliardy a portfoliem široce rozkročeným od špičkových inovativních technologií přes hypermoderní skleníky a materiál do 3D tiskáren až po velké developerské projekty.

Žena, která už řadu let patří do našeho žebříčku Nejvlivnější ženy Česka a která se na naší obálce poprvé objevila v listopadu 2018, kdysi začala s manželem Davidem při vysoké škole stavět počítače. Postupně ve Zlíně vybudovali technologický kolos NWT čili New World Technologies, který je posledních 25 let u všeho, co je zrovna v kurzu.

I jejich byznys nynější koronavirová krize samozřejmě velmi tvrdě zasáhla. Restriktivní opatření významně omezila některé jeho složky, banky z opatrnosti pozastavily financování určitých projektů, lidé zůstali doma na nemocenské.

„A rajčata ve skleníku z home officu prostě neposbíráte. Produktivita klesá a klesá, zatímco náklady rostou o miliony. Jen náklady na pracovníky teď rostou o milion korun za měsíc,“ popisuje Martina Vítková.

Během uplynulých dvanácti měsíců jsme spolu my dvě mluvily opakovaně. Vím, že se u vás střídaly vysloveně krizové momenty s okamžiky naděje, že už svítá na lepší časy. Jaký rok máte za sebou?

Jedním slovem zvláštní. Po roce můžeme rekapitulovat. Přinesl více stresu, více odhalení lidských povah. Naštěstí pro nás podnikáme v různých odvětvích, mohli jsme sledovat, jak reagují různé obory. Tam, kde se zaměřujeme na základní potřeby jako potravinářství, energetiku, stavebnictví, tam nepozorujeme pokles, spíše vyrovnanou stabilitu. Stagnaci pozorujeme spíše ve velkých investicích, kde jsou investoři opatrní a vyčkávají.

Co je tedy největší výzvou pro letošní rok?

Chceme maximálně využít příležitostí, které tato krize generuje. Co nejvíce inovovat a přijmout do týmu co nejšikovnější lidi. Dále letos dokončujeme dva velké stavební  projekty, takže velkou výzvou je stihnout vše v termínu navzdory lockdownu. Jak s oblibou říká můj manžel, zatímco auto Tesla se vyrábí deset dní, na vyjádření z úřadu čekáme měsíc a šance, že ho obdržíme, je tak padesát na padesát.

Změnil se svět, a proto i my.

Dá se říct, že uplynulý rok zásadně změnil váš byznys?

Já myslím, že minulý rok změnil svět, který již nikdy nebude stejný. Proto jsme se změnili i my. Snažíme se být co nejefektivnější, adaptabilnější. Plánujeme ve třech verzích, abychom byli připravení na všechno.

Co se vám během pandemického roku nejvíce vyplatilo?

Zachovat si selský rozum, nepodléhat tlaku médií. Jít příkladem ostatním. Každý den jste nás mohli najít ve firmě, dělali jsme rozhodnutí, pracovali. Troufám si říct, že naši zaměstnanci nás následovali, a na výsledku je to vidět.

A byly i momenty, o nichž víte, že byste je dneska udělali jinak? Litujete něčeho?

Nemyslím, že jsme se dopustili zásadních chyb. Asi nelituji, není potřeba si říkat „kdybych to věděl nebo věděla“. Učinili jsme stovky rozhodnutí na základě určitých informací v daném čase.

Kdybyste mohla jednu věc loni udělat jinak, co by to bylo?

Byla bych razantnější ve výměně slabých lidí na vedoucích pozicích. Někteří manažeři nejsou schopni dělat dostatečně razantní opatření, která tato doba vyžaduje. Pokud nedělají raději nic, tak tato nejistota oslabuje celou firmu a vnáší negativní emoce.

Loni jsme uzavřeli obrat na dvou miliardách.

Je pandemie v nějakém směru i příležitostí k růstu?

Každá krize je jedna velká příležitost. Za minulý rok máme růst deset procent, v onlinu rosteme o šedesát pět. Fiskál v NWT máme do února 2021, takže můžeme říct, že jde o data skutečně za dobu covidu. Loni jsme uzavřeli obrat na 2,031 miliardy, letos uzavřeme někde mezi 2,2 a 2,3 miliardy obratu. Ale plány jsme měli ještě vyšší.

Koupili jsme nemovitosti, investujeme do nových projektů, změnili jsme holdingovou strukturu. V digitálním světě vidíme nekonečné příležitosti.

Je v boji s covidem vidět i nějaké světlo na konci tunelu?
Já myslím, že již na konci tunelu jsme. Ve světě probíhá vakcinace, ekonomiky se naučí s fenoménem covid žít. Jsme otevřenou ekonomikou a to nás zachrání, na rozdíl od čím dál zmatenějších rozhodnutí ministerstva zdravotnictví. Nicméně testování ve firmách hodně pomůže. Jen je škoda, že se to nezačalo dělat už před rokem, kdy již byly testy dostupné.

Co by vám teď, po roce boje s koronavirem, ze strany vlády nejvíc pomohlo?

Zrušit téměř veškerá unáhlená opatření. Vláda si zřejmě myslí, že musí konat, aby nebyla napadána, že nic nedělá. Tak vymýšlí další a další opatření. Je v tom zmatek, jsou často nedůvěryhodná a nelze se divit, že nakonec dochází k opačným efektům a lidé si klepou na čelo. Stačilo by ale méně strašit a více normálně komunikovat. Ne plačtivě, ne hrozivě.

Většina nařízení nepřímo zhoršuje rizika pouze přesunem kontaktů z prodejny do fronty na košíky. Snížením počtu spojů přece zvýším počet cestujících v jedné tramvaji, zavřením části prodejen způsobuji to samé. V  tomto prostředí je na firmách řídit, motivovat a uklidňovat. To je teď náš hlavní úkol a v něm vidím velký smysl.