Zřejmě nejslavnějšímu investorovi na světě je dnes devadesát dva let. Warren Buffett místo odchodu do důchodu zůstává aktivní: letos prozíravě nakoupil zejména akcie energetických firem. U investorů po celém světě se tak stále těší reputaci, jakou nikdo jiný nemá.
‚‚Jeden dolar investovaný do akcií Berkshire Hathaway v roce 1965 by dnes na burze činil 38 tisíc dolarů,“ píše v komentáři pro Forbes Daniel Gladiš, zakladatel akciového fondu Vltava Fund. Co si o slavném investorovi myslí další tuzemští asset manažeři?
Jméno Warren Buffett nebylo vždy běžně známé v domácnostech, a dokonce ani mezi investory. Těžké uvěřit – dnes si v podstatě všichni aktivní investoři zvykli na to, že jeho jméno je provází celou kariéru.
Warren Buffett přitom začal investovat v roce 1941 těsně před útokem na Pearl Harbor. Od té doby je aktivní dennodenně, přes osmdesát let. Málokdo ze slavných a úspěšných lidí se může pochlubit kariérou, která trvá tak dlouho. Napadá mě snad jen královna Alžběta II., která nosí korunu od roku 1953, a Mick Jagger, který s Rolling Stones vystupuje nepřetržitě od roku 1962.
Externí peníze začal Buffett spravovat v roce 1957 v rámci Buffett Partnership a od prvního dne byl díky svým výsledkům mezi investory výjimečnou superstar. Za jedenáct let dosáhl průměrného ročního výnosu 31,6 procenta, zatímco index S&P 500 měl za stejné období výnos 9,1 procenta ročně. Pro veřejnost za hranicemi Omahy však Buffett zůstával víceméně neznámý.
Dá se říct, že opravdu slavným a veřejně známým se stal až během osmdesátých let. To už byl šéfem zpočátku miniaturní, ale rychle rostoucí korporace s názvem Berkshire Hathaway. Do jejího čela se postavil v roce 1965 a z někdejší textilky s vlastním jměním 22 milionů, tržbami 50 milionů a účetní hodnotou na akcii ve výši 19,46 dolaru vybudoval obrovský konglomerát.
Dnes vlastní jmění 500 miliard dolarů, tržby 280 miliard a účetní hodnotu na akcii ve výši 320 tisíc dolarů. Jeden dolar investovaný do akcií Berkshire Hathaway v roce 1965 by dnes na burze činil 38 tisíc dolarů.
To vše, aniž by vynalezl nový výrobek, službu nebo přišel s nějakou zásadní inovací. Místo toho vymyslel a vytvořil nový byznysový model, který je velmi těžké replikovat a který kolem celého konglomerátu vytváří onen pověstný široký příkop. Berkshire Hathaway se liší od ostatních firem tím, že není založený na nějakém produktu či službě s obvyklým životním cyklem, ale na složeném úrokování, které může teoreticky běžet do nekonečna.
Skoro až neuvěřitelné Buffettovy výnosy mu během osmdesátých let přinesly status globální celebrity. Není jen vynikajícím investorem, ale také jedinečným zdrojem pro studium investování.
Na rozdíl od jiných úspěšných investorů totiž o svých investicích i o svém investičním myšlení často a podrobně mluví a píše. Buffett sám je také něco jako stroj na učení se. Je zajímavé sledovat, jak se jeho názory během let a desetiletí vyvíjejí a jak se Buffett sám dokáže neustále i přes velmi vysoký věk posouvat vpřed.
Jeho dlouholetý partner Charlie Munger tvrdí, že Buffettovy investiční dovednosti se výrazně zlepšily poté, co dosáhl šedesáti let. To je věk, kdy většina lidí uvažuje o důchodu. Buffett však stále jako investor roste. Zde je pár příkladů:
- V roce 1998 provedl Buffett nejdůležitější akvizici v historii Berkshire, když koupil pojišťovnu General Re. Tím byznysový model Berkshire Hathaway zcela změnil a posunul vpřed. V té době bylo Buffettovi šedesát osm.
- V roce 2000 koupil společnost MidAmerican Energy a v roce 2013 železnice BNSF. Obě akvizice jsou dnes klíčovými součástmi konglomerátu. První učinil v sedmdesáti, druhou v třiaosmdesáti.
- V letech 2016–2018 investoval Buffett postupně 35 miliard do akcií Applu a do dnešního dne na této investici vydělal přibližně 100 miliard. V osmdesáti pěti letech tak poskytl pádnou odpověď kritikům, kteří ho odepisovali, protože prý nerozumí technologickým akciím.
- V roce 2020 začal Buffett opravdu ve velkém kupovat vlastní akcie Berkshire, čímž ve svých devadesáti letech naznačil další významný posun v alokaci aktiv Berkshire Hathaway a letos ve svých jedenadevadesáti masivně investoval do firem těžících ropu (Chevron a Occidental Petroleum).
Warren Buffett je prostě jen jeden a těžko se někdy narodí další investor, který bude mít srovnatelnou kariéru i dopad na investiční veřejnost. Věštec z Omahy navíc všechny své peníze po své smrti věnuje charitě a k podobnému kroku přiměl i více než 230 signatářů aktivity nazvané The Giving Pledge.
V podstatě snad ani není možné Buffetta neobdivovat.