Stejně jako Mick Jagger dekády září ve světě hudby, tak je Warren Buffett hvězdou investorského nebe. Na koncertě Rolling Stones jsem už byl a ze stejného důvodu jsem se rozhodl pro účast na valné hromadě Berkshire Hathaway – vidět hvězdu naživo.

Pár let patřím mezi jeho akcionáře, a když mi přistála v e-mailu pozvánka na valnou hromadu, neváhal jsem. Berkshire Hathaway je v tomto ohledu poměrně benevolentní – každý akcionář si může požádat až o čtyři vstupenky a valné hromady se tak může zúčastnit prakticky kdokoli.

Obratem jsem si rezervoval ubytování v Omaze, protože ve dnech konání valné hromady ceny vyletí nahoru. Probíhá v CHI Health Center, které se skládá z rozsáhlé výstavní haly a velké sportovní arény. První den se v hale konají prodejní a prezentační akce firem, spadajících do portfolia Berkshire Hathaway. Řada z nich nabízí atraktivní slevy a tak o zájemce není nouze.

Můžete si nakoupit sladkosti Sees Candy, trička Fruit of the Loom nebo třeba kovbojské boty Justin Shoes. Nechybí ani nanuky od řetězce rychlého občerstvení Dairy Queen a samozřejmě si zde můžete pojistit se slevou auto nebo dům u pojišťovny Geico.

Další den začíná vlastní valná hromada. Sedadla si nemůžete zarezervovat – pokud tedy zrovna nejste Bill Gates nebo Tim Cook – a od rána se tak před halou tvoří fronty nedočkavých akcionářů. Nejdřív na řadu přichází krátký film, natočený pro tuto událost, a kromě reklam na produkty portfoliových firem obsahuje vtipnou scénku, jak Warrena Buffetta nepouští na valnou hromadu sekuriťák v podobě Charlieho Mungera.

Následně zaplněná dvacetitisícová hala zdraví potleskem vestoje Warrena Buffetta a Charlieho Mungera a show může začít. Warren komentuje čtvrtletní výsledky, které ukazují značný pokles zisku z investic, a dodává, že pro ty, kdo neznají účetnictví, může být spoléhání na čtvrtletní výsledky dost zavádějící.

Pak už přichází na řadu dotazy z publika, moderované Becky Quick ze CNBC. Jak vidí Warren Buffett například inflaci? „Nevím, kolik bude inflace za měsíc, za rok nebo za deset let. Nejlepší obrana proti inflaci jsou vaše schopnosti. Pokud budete nejlepší ve městě, v okrese, ve státu, vždycky si budete moct říct o víc peněz. Nikdo vám to nesebere, ani to nepodléhá zdanění,“ zaznělo během valné hromady.

Udělali jsme mnoho blbých rozhodnutí, ale vždycky jsme se z nich dokázali poučit.

Buffett odpovídá na otázky obsáhle, s mnoha odbočkami, a vysvětluje i sílu firemní kultury Berkshire Hathaway, kterou s Mungerem vybudovali. „Ta z devětadevadesáti procent zůstane, i když tady oba nebudeme,“ ujišťuje.

„Během kariéry jsme udělali mnoho blbých rozhodnutí, ale vždycky jsme se z nich dokázali poučit. To je naše tajná ingredience: pořád se učit,“ potvrzují oba pánové. Po dvou hodinách nastává přestávka na oběd, po němž se na pódium znovu vrací Warren s Charliem a pokračují v odpovídání na dotazy.

Veškeré odpovědi pak přehluší ohlas na Buffettův útok na bitcoin. „Když mi nabídnete procento zemědělské půdy v USA, vypíšu šek na pětadvacet miliard. Když mi nabídnete procento všech bytů, vypíšu další na podobnou částku,“ začal zkušený investor zeširoka.

„Když mi nabídnete všechny bitcoiny na světě za pětadvacet dolarů, tak si je nevezmu, protože nevím, co bych s nimi dělal. Jedině vám je prodám zpátky. Nevím, jestli půjde příští rok nahoru nebo dolů… Nebo za pět, deset let. Jednou věcí jsem si ale jist – nic nevyprodukuje. Má v sobě kouzlo a lidé přikládají kouzla spoustě věcí,“ prohlásil.

A jeho kolega Charlie Munger si ještě přisadil: „Ve svém životě se snažím vyhýbat věcem, které jsou hloupé, zlé a dělají mě špatným ve srovnání s někým jiným. A bitcoin dělá všechny tři věci.“

Po dlouhých třech hodinách Warren ukončuje část s otázkami a po krátké přestávce začíná formální část valné hromady. Na té už zůstává sám a humorně to komentuje slovy, že „Charlie při těchhle formalitách usíná“.

Oznamují se výsledky hlasování, které probíhá předem elektronicky: potvrzují se členové představenstva a rozhoduje se o návrzích aktivistických akcionářů. Jeden z nich požaduje, aby předseda představenstva byl nezávislá osoba – a ne sám Buffett, který je zároveň CEO.

„Jak může být nezávislý, když jeho odměna závisí na rozhodnutí představenstva?“ odpověděl Warren Buffett otázkou. Další akcionáři požadují reporty o klimatické změně, emisích a diverzitě. Pro jejich návrhy ale hlasuje menšina a nejsou tak přijaty.

Berkshire Hathaway uplatňuje hodně decentralizovaný model fungování a ředitelé jednotlivých společností mají poměrně volné pole působnosti. Podobné aktivity tak Buffett s Mungerem nechávají na jejich rozhodnutí. Nelíbí se jim model, provozovaný například správcem indexových fondů BlackRock, nutící manažery a manažerky jimi vlastněných společností uplatňovat postupy týkající se ESG.

Show končí a já musím obdivovat výdrž obou víc než devadesátiletých pánů. Je vidět, že práce je pořád baví –, a v tom jsou mi velkou inspirací.