Bankovní svět zažívá poslední měsíce otřesy. Po krachu americké Silicon Valley Bank se do potíží dostala i jedna z nejslavnějších bankovních značek světa: švýcarskou Credit Suisse musel převzít její dosavadní konkurent USB. 

Přesto podle analytiků nestojíme na prahu podobné finanční krize, jakou svět zažil v letech 2007—2008. Ubezpečuje o tom také jedna centrální banka za druhou a klidní můžeme být i podle česko-amerického investičního bankéře Ondřeje Jonáše.

„Já bych to nepřeceňoval, ve Spojených státech skončily tři malé banky, i když Credit Suisse je samozřejmě jiný případ. Přesto z toho nelze vyvozovat obecné závěry a nemůžeme strašit děti ani svět tím, že budeme mluvit o krizi,“ domnívá se Jonáš.

Podle něj může za pád konkrétních bank jejich špatné vedení a také špatný dozor. Jonáš připomíná, že ve Spojených státech funguje kolem pěti tisíc bank a to, že skončily tři menší z nich? To považuje za přirozenou konsolidaci a očistu bankovního trhu.

„Pamatuju doby, kdy v USA fungovalo čtrnáct tisíc bank,“ vzpomíná Jonáš, který působil i v americké centrální bance Fed. Malé banky, investující primárně do startupů, podle něj hrají důležitou roli v každé společnosti.

„Banka vytváří dojem, že tam můžeme kdykoli zajít a vybrat si peníze, ale pokud bychom to udělali všichni najednou, tak je to pro banku problém,“ připomíná muž, který do USA odešel s rodinou v roce 1968 a vystudoval matematiku a politologii na Harvardově univerzitě, kde poté řadu let přednášel.

V osmdesátých letech pracoval pro investiční banku Goldman Sachs, později pro Salomon Brothers a americkou centrální banku. Spoluzakládal také investiční banku JFC.

Máme se bát o své vklady? Jakou chybu dělají Češi ve svých bankovních návycích? Jak hodnotí záchranu švýcarské Credit Suisse a obecně budoucnost bankovnictví? Uslyšíte v novém Forbes Byznys podcastu.