Sláva neurovědě! Proč? Protože dokáže odpovědět i na to, proč jsou někteří lidé schopní se naplno ponořit do vánoční pohody a užívat si ji a jiným se to úplně vyhýbá.

Podle tři roky staré studie, která se objevila v tradičně mírně ztřeštěném vánočním vydání British Medical Journalu, vykazují lidé, kteří si Vánoce užívají, v určitých oblastech mozku zvýšenou aktivitu. Naopak ticho v této „vánoční síti“ může být spojeno s vědomým rozhodnutím k mrzoutství a to může i nemusí být léčitelné.

Čtěte také: Děti s dobrou pamětí jsou i dobrými lháři, tvrdí studie

„Přesná lokalizace toho, kde se v mozku nachází náš vánoční duch, je prvním krokem, jak pomoci této skupině pacientů,“ napsali v nadsázce autoři o studii, která byla neočekávaným vedlejším produktem seriózní studie o migrénách.

Tým zkoumal deset lidí, kteří sami sebe označili za vyznavače vánočních oslav, a dalších deset, kteří svátky nedrželi. Účastníci se dívali na obrázky s vánoční tematikou a na obrázky běžných předmětů a jejich mozek mezitím skenovala magnetická rezonance.

Vědci mezi nimi zaznamenali několik rozdílů: Lidé, kteří oslavovali Vánoce, měli více aktivací v parietálních lalocích, premotorickém kortexu a somatosenzorickém kortexu. Je známo, že parietální laloky souvisí s tzv. sebepřesahem, což je významná součást spirituality.

Premotorická kůra byla u této skupiny aktivnější a to se obvykle stává, když sdílíme emocionální zážitek tím, že zrcadlíme pohyby těla ostatních lidí. Somatosenzorická kůra je považována za aktivní, když lidé vnímají společensky relevantní informace prostřednictvím tváří těch, s nimiž se setkávají.

Tým vědců přiznává, že je trochu nebezpečné pokoušet se redukovat kouzlo Vánoc jen na samotnou nervovou aktivitu: „I když jsou šťastné, veselé a uchvacující, naše zjištění by měla být interpretována s opatrností,“ varují.

I tak je ale jejich studie zajímavá – vybízí totiž ke zřejmé otázce: Opravdu s tím, že nemáte rádi Vánoce, nedokážete nic dělat?

Takhle funguje věda. Veselé svátky.