Německá vláda kancléře Olafa Scholze čelí kritice za to, že si chce vyplatit protiinflační prémii ve výši 3 tisíce eur, v přepočtu 71 300 korun.

Zmíněná odměna, která nepodléhá daním ani zdravotním a sociálním odvodům, je jedním z opatření vlády, jak zaměstnancům ulevit od zdražování. Nárok na ni ale nemá každý, neboť její udělení je na dobrovolném rozhodnutí zaměstnavatelů.

To, že i Scholz se spolkovými ministry by prémii mohli získat, informoval nedělník Bild am Sonntag. Ten se odvolává na návrh zákona vypracovaný ministerstvem vnitra, podle kterého by členové vlády dostali za červen mimořádně 1240 eur a poté od července do února nadcházejícího roku 220 eur každý měsíc.

Více z tématu
Bohaté Německo? Rozdíly jsou obrovské, nejvíc berou lidé na jihu země

Spolupředseda poslanecké frakce postkomunistické Levice Dietmar Bartsch, který v pondělí kritizoval vládu za finanční škrty všem s výjimkou armády, se ohradil i proti protiinflační prémii pro členy kabinetu. „Protiinflační vyrovnání pro politiky je nerozumné,“ citovala Bartsche agentura DPA.

Výhrady měl také generální tajemník opoziční konzervativní Křesťanskodemokratické unie Mario Czaja. Ten v rozhovoru s deníkem Bild řekl, že je šokován, že si ministři s šestimístnými ročními příjmy chtějí na úkor daňových poplatníků vyplatit prémii.

Rovněž Svaz daňových poplatníků vyzval vládu, aby se prémie vzdala. Šéf svazu Reiner Holznagel prohlásil, že vláda by vyslala špatný signál, pokud by si peníze nechala vyplatit.