Ať se nám to líbí, nebo ne, máme k sobě s Němci a Německem ještě blíž, než si často myslíme. O důvod víc, proč je namístě sledovat, co se v Německu děje. Ekonomika, byznys, politika i kultura.

Vše důležité, zajímavé i bizarní. Pravidelně z pera redakční germanofilky Pavly Francové v jejím sloupku Alles Gute.

Online ne

Většina Němců se vyhýbá nakupování potravin přes internet. Ačkoli v zemi v poslední době rychle přibývají nejrůznější služby, které nákup jídla online umožňují (včetně německé odnože českého Rohlíku), samotní Němci si raději dojdou do supermarketu.

Podle průzkumu společnosti NielsenIQ představují online nákupy jen dvě procenta celkových tržeb v prodeji potravin. Proti tomu třeba ve Francii je to téměř jedenáct procent a ve Velké Británii skoro čtrnáct procent.

Autoři studie si nechuť Němců k online nákupům vysvětlují tím, že je v zemi vysoká hustota běžných obchodů a supermarketů. Druhý důvod pak vidí v tom, že velké obchodní řetězce jsou stále ještě zdrženlivé co do prodeje přes internet. Jediný výrazně aktivnější je v tomto směru řetězec Rewe.

Odbory pro Teslu

Největší německý (a i evropský) odborový svaz IG Metall chce zavařit Tesle a Elonu Muskovi. Kousek od jeho nové továrny u Berlína si totiž IG Metall otevřel novou kancelář, která je určená právě pro zaměstnance Tesly.

Odboráři oznámili, že chtějí v Tesle zastupovat co nejvíc zaměstnanců, pomoct jim s pracovními pohovory, smlouvami, otázkami okolo platů, směn a podobně.

Zatím Tesla u Berlína přijala podle informací odborů necelé dva tisíce lidí, do budoucna by jich tam mělo pracovat šestkrát víc. Kdy přesně se výroba rozjede, stále není jasné.

Vypínáme

S posledním dnem minulého roku dopracovaly tři německé jaderné elektrárny a podle plánu byly odstaveny od sítě. V zemi tak už fungují jen poslední tři jaderné elektrárny, které před sebou mají poslední rok, kdy ještě budou vyrábět elektřinu.

Na plánu, který vznikl v roce 2011, kdy v Japonsku došlo ke katastrofě jaderné elektrárny ve Fukušimě, nic nemění ani aktuální návrh z Evropské komise, která chce jadernou elektřinu zařadit mezi zelené zdroje energie. Naopak německá spolková vláda proti tomuto plánu protestuje.

Roundup za miliardy

Německý chemický a farmaceutický koncern Bayer má problém. Údajně klamal své akcionáře ohledně rizik spojených s přípravkem Roundup po převzetí společnosti Monsanto a teď v USA čelí tisícům žalob spotřebitelů.

To se nelíbí ani stovkám velkých i malých investorů, kteří Bayer žalují celkem o 2,2 miliardy eur. Vadí jim, že je Bayer uvedl v omyl ohledně ekonomických rizik, které žaloby spotřebitelů v USA pro společnost znamenaly.

Prezident

V roli německého spolkového prezidenta bude i po únoru s nejvyšší pravděpodobností pokračovat Frank-Walter Steinmeier. Tomu v březnu skončí první volební období. Pro jeho podporu se nyní veřejně vyslovili představitelé strany Zelených, kteří s tímto krokem dlouho váhali.

Další dvě vládní strany, sociální demokracie i liberální FDP, se pro Steinmeiera vyslovily už dříve. Prezidenta v Německu volí Spolkové shromáždění, které je složené ze spolkových poslanců a lidí, které nominují jednotlivé spolkové země.