Výzkumný institut RWI snížil odhad vývoje německé ekonomiky. V březnu ještě počítal s růstem o 0,2 procenta, nyní ale odhaduje, že letos hrubý domácí produkt o 0,3 procenta klesne. Institut to uvedl ve svém čtvrtečním sdělení. Na příští rok naopak očekává silnější růst než dříve, a to dvě procenta místo původně uváděných 1,8 procenta.

„Celková ekonomická poptávka v Německu je v současnosti slabá. Je to způsobeno především prudkým poklesem spotřeby soukromých domácností,“ uvedl institut se sídlem v Essenu. Za poklesem spotřeby domácností je vysoká inflace ze začátku roku.

„V průběhu roku spotřebitelské výdaje domácností pravděpodobně opět porostou, protože inflace klesá,“ dodává RWI. Institut očekává, že inflace letos dosáhne 5,5 procenta a příští rok se sníží na dvě procenta.

Německá ekonomika se v prvním letošním čtvrtletí propadla do recese. Podle zpřesněných údajů se HDP ve srovnání s předchozími třemi měsíci snížil o 0,3 procenta.

Německá ekonomika je největší v Evropě a je na ní mimo jiné závislá řada českých firem. Růst německé ekonomiky loni zpomalil na 1,8 procenta z předloňských 2,6 procenta. Německá vláda odhaduje, že ekonomika letos vzroste o 0,4 procenta.