Částečný lockdown nepomohl, a tak přišel úplný. Německá kancléřka Angela Merkelová během uplynulého víkendu rozhodla, že počínaje středou 16. prosince se život v zemi opět zastaví. Všechny obchody s výjimkou potravin a dalšího nezbytného zboží musely zavřít, stejně tak i služby a školy. A to nejméně do 10. ledna, tedy na dlouhých 26 dní.

Za vše může nedávný nárůst nových případů koronaviru, který během minulého týdne atakoval hranici třiceti tisíc pozitivně otestovaných osob denně, a rovněž vysoký počet úmrtí spojených s covidem.

Těch v úterý u našich západních sousedů podle dat webu Worldometers.info evidovali rekordních 805, ve středu 749, kdežto minulý týden se ukazatel stabilně pohyboval vysoko přes 500.

Konec letoška se tedy v Německu ponese ve znamení velmi přísných opatření, která tamní ekonomice na výkonnosti rozhodně nepřidají. Což je nemilé zjištění, zejména zvážíme-li fakt, že se země pyšnící se největším HDP v Evropě teprve nedávno vymanila z nejhlubší recese za poslední roky.

9,7 %

O tolik poklesla německá ekonomika v rámci letošního druhého čtvrtletí

Do ní se oficiálně dostala letos v květnu, kdy spolkový statistický úřad zveřejnil zpřesněnou zprávu o vývoji německého hrubého domácího produktu. Ten během prvního čtvrtletí roku 2020 klesl ve srovnání s předešlým kvartálem o 2,2 procenta a navázal tak na 0,1procentní propad z konce roku 2019. V rámci letošního druhého čtvrtletí pak tamní ekonomika odepsala dokonce 9,7 procenta.

Na podzim se sice HDP našich západních sousedů vrátilo zpět do černých čísel, když vzrostlo o úctyhodných 8,5 procenta, otázkou však je, jak dlouho se mu tam podaří setrvat. Německý ministr hospodářství je přesvědčen, že díky rozsáhlým podpůrným balíčkům ze strany vlády se země další recesi vyhne. Záležet prý bude zejména na tom, jak dlouho současný stav potrvá.

Dr. Jörg Krämer, šéfekonom Commerzbank, je nicméně opačného názoru. „Německo se musí připravit na druhou recesi,“ napsal podle webu CNN klientům druhého největšího bankovního ústavu v zemi.

S tím, že jeho prognóza nemusí být daleko od pravdy, souhlasí rovněž analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák: „Výrazné zpřísnění protiepidemických opaření v Německu se zcela nepochybně negativně promítne do výkonu tamního HDP v závěru letošního roku.“

Vloni Česko vyvezlo do Německa zboží v hodnotě přes 1,2 bilionu korun

Takovou zprávu obvykle ostatní evropské země neslýchají moc rády, neboť právě Berlín pro řadu z nich představuje největšího obchodního partnera vůbec. Ostatně, přesně tak je tomu i v případě Česka, které jen za loňský rok vyvezlo přes své západní hranice zboží v celkové hodnotě přes 1,2 bilionu korun. Tentokrát by nicméně vše mohlo být trochu jinak.

„Uzavírka v Německu se primárně týká sektoru služeb, nikoli výrobního sektoru. A česká ekonomika je na Německo napojena především skrz průmysl. Že by tamní zavřené obchody nějak zásadně poznamenaly naše hospodářství, tedy podle mě naštěstí příliš nehrozí,“ uklidňuje Novák.

Jestliže se Německu podaří zvládnout pandemii lépe než ostatním státům, nakonec může z koronavirové krize vyjít posílené

Dle Jany Steckerové, expertky Komerční banky na zahraniční ekonomiku, je navíc potřeba zohlednit fakt, že současná situace je ve srovnání s jarním lockdownem podstatně odlišná. „Na rozdíl od první vlny nyní nedochází k uzavírání průmyslových podniků či automobilek z jejich vlastního rozhodnutí,“ podotýká.

„Nálada v německém průmyslu, měřená indexem PMI, se v prosinci dokonce zlepšila. Indikátor navíc stále zůstává bezpečně nad 50bodovou hranicí a ukazuje na další růst výroby v tomto sektoru,“ říká Streckerová a dodává, že německé firmy se podle ní již naučily s pandemií žít a mohou se spolehnout na masivní finanční podporu ze strany spolkové vlády.

Vydání Forbesu American Dream!

A pak je tu ještě jeden další faktor, který protentokrát nahrává scénáři rychlého zotavení a který je nutno vzít v potaz – vakcína. „Vzhledem k propracované logistice očkování proti koronaviru se život Němců vrátí do zajetých kolejí dříve než v jiných zemích Evropské unie,“ odhaduje hlavní ekonom společnosti BH Securities Štěpán Křeček.

„Poklesy či růsty v jednotlivých čtvrtletích jsou statisticky zajímavé, ale pro dlouhodobé fungování hospodářství nejsou zásadní. Jestliže se Německu podaří zvládnout pandemii lépe než ostatním státům, nakonec může z koronavirové krize vyjít dokonce posílené,“ domnívá se.

Pokud jde o Česko, už před časem analytici ve svých prognózách avizovali, že v roce 2021 se tuzemské hospodářství vrátí zpět do plusových hodnot. A aktuální negativní vývoj v Německu na tom nejspíš naštěstí nic nezmění.

„Nejpravděpodobnější je, že česká ekonomika v příštím roce poroste tempem v pásmu od jednoho do dvou procent,“ předpovídá optimisticky hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády Lukáš Kovanda.