Ačkoli je Drew Barrymore jedním z příkladů „dokonalých žen“, které budí zdání, že mít skvělou kariéru a zároveň uspět jako matka a manželka, je vlastně hračka, paradoxně má o dnešní roli žen docela jinou představu.

„Chápu, že tím asi někoho namíchnu, ale podle mě si prostě žena musí vybrat, co ve svém životě upřednostní. Nejde dělat všechno najednou. Smířila jsem se s tím, a neberu to jako osobní prohru,“ říká herečka ve video rozhovoru pro americký Forbes.

Na rozdíl od jiných dětských hvězd přitom dokázala vybřednout z problému s alkoholem a vyrovnala se i s příliš brzkou ztrátou soukromí. Svůj osobní a pracovní život už zvládá skloubit bez potíží, i tak se ale snaží zdůraznit, že péči o děti ani kariéru si nejde naplánovat podle seznamu.

„Netvrdím, že nejde mít úspěch v práci a zároveň doma, jen chci poukázat na to, že život umí být pěkně chaotický a komplikovaný a nemůžete čekat, že pokaždé a ve všech aspektech beze zbytku splníte, co jste si ten den předsevzaly,“ upřesňuje.

drew

„Nebo aspoň mně se ještě v životě nestalo, že bych si večer lehla do postele s pocitem ‚jo, dneska to mám‘. Většinou padnu na polštář, s myšlenkou ‚bože, snad mě kolegové na place po dnešku nezačnou nenávidět a snad nemají dcery pocit, že jsem byla úplně mimo‘,“ směje se Barrymore.

„S tímhle bude člověk zkrátka vždycky trochu handlovat. Jednou se věnujete víc tomuhle, jindy onomu.“ Přesto (nebo právě proto), že si Drew Barrymore uvědomuje vlastní limity a vyzkoušela si, jaké to je nemít věci pod kontrolou, zvládá všechny své současné role s přehledem. A není jich málo:

Matka: S manželem Willem Kopelmanem, za kterého se provdala v roce 2012, vychovává dvě dcery – Olive (3) a Frankie (1).

Showbusinessová mašina: Na obrazovce se poprvé objevila, když jí bylo pět. Po divokém dospívání, problémech s drogami a účinkování v neúspěšných snímcích se opět dostala na vrchol a stala se symbolem amerického comebacku. Nyní se věnuje nejen hraní, ale i režii a produkci.

Podnikatelka: Založila společnost Flower Beauty, která se specializuje na cenově dostupnou kosmetiku, a produkční společnost Flower Films. Je společnicí i v Barrymore Wines.

Autorka: Nedávno vydala první část svých humorných esejí Wildflower, zaměřených na glosování svého každodenního života pod drobnohledem okolí.

Samozřejmě se ani ona občas nevyhne pochybám, jestli balancování mezi rolemi matky a byznysmenky dělá tak, jak je potřeba. „Jsem v tomhle jako každá žena. Zaplavují mě návaly toho, že se chci prosadit, starat se o děti, být skvělá manželka, kamarádka… A pochopitelně to dělat všechno najednou. Když se pak věnujete pár minut jen sama sobě, cítíte se tak provinile, že vám to za to ani nestojí. V takových chvílích jsem se ale naučila říct si dost a přiznat si, že prostě nejsem superman a že je to normální.“

Barrymore dodává, že přestala řešit, co je správně a co špatně a začala se řídit jednoduchými pravidly, které jí pomáhají podobné krize přestát. Tady jsou.

Dělejte, co máte rádi

Když něco děláte s vášní – ať už to zahrnuje hodiny dřiny, dlouhé cestování nebo náročné cvičení – budete to dělat ráda. „Místo toho, aby vás práce unavovala, vás naopak bude nabíjet,“ je přesvědčena Barrymore. „Naše doba nám nabízí jedinečnou příležitost věnovat se tomu, co opravdu chceme.“

Stárnout znamená zrát

Na mládí a krásu se dnes klade skoro chorobný důraz a snad nejvíc to platí v Hollywoodu. Čtyřicetiletá Drew ale razí opačnou cestu a vyzdvihuje stáří. „Všechny zestárneme, pokud budeme mít štěstí, a pak to stejně všecko skončí zase v plínkách. Už bych se nechtěla vrátit do doby, kdy mi bylo sedmnáct. Tolik jsem toho nevěděla… Těším se na vrásky a stárnutí. Doufám, že budu ta nejseschlejší babička, s bílými vlasy, co se houpe v křesle na zápraží a užívá si vnoučata. To by byla nejlepší odměna ze všech.“

Jděte s kůží na trh

Dnes už notoricky známý film Vřískot začíná kultovní scénou, kde postava ztvárněná Drew Barrymore zemře. Málokdo ale ví, že tahle scéna byl její nápad, i když v roce 1996, kdy snímek vzniknul, už byla pro herečku jejího kalibru investice do takové roličky zdánlivě zbytečná.

„Cítila jsem ale, že když se to udělá takhle a natočím to já, zboří to všechny žánrové konvence a film bude ještě strašidelnější. Dodnes si pamatuju, jak jsem se musela překonat, abych zvedla telefon a zavolala tenhle nápad Wesu Cravenovi (režisérovi filmu, pozn. red.),“ vzpomíná. Výsledek stál za to. „Od té doby umím jít s kůží na trh a vzít na sebe riziko zodpovědnosti. Ten telefonát byl pro mě klíčový.“

Motivujte se těmi správnými slovy

Rozhovor s Drew Barrymore byl celou dobu okořeněn trefnými poznámkami, které používá i jako autorka svých esejí. „Práce toho za vás řekne mnohem víc než slova.“ nebo „Nemluvte o tom, na čem pracujete, dokud to není stoprocentně hotové.“ „Tyhle pravdy mě vždycky uklidní,“ říká Drew, „obzvlášť v dnešním světě mám pocit, že čím jsou lidé hlasitější, tím méně jsou si jistí sami sebou.“

A nakonec vyzdvihuje poslední citát od Abrahama Lincolna: „Když konám dobro, cítím se dobře. Když jednám špatně, cítím se špatně, a to je moje náboženství.“ „Podle mě to rozhodně platí, zkuste to taky nebo si najděte vlastní pravdy, ale hlavně k sobě nebuďte lhostejní,“ říká herečka.