Dvanáct miliard dolarů. To je pořádný ranec i pro takovou finanční mašinu, jakou je dnes hollywoodské studio Disney.

Velkolepá částka je souhrn celosvětových tržeb devíti filmů, na kterých se jako režisér či producent podílel chlapík jménem Jon Favreau. Kdože? Jasně, asi znáte Stevena Spielberga, Davida Finchera, Quentina Tarantina, možná bratry Russovy. Ale Jon Favreau? 

I když, asi jste tohohle všeuměla už někde viděli – kromě toho, že je jedním z nejúspěšnějších tvůrců, který stál třeba za aktuálním hitem Lví král, jehož tržby během dvou týdnů od premiéry překročily magickou miliardu dolarů, a stal se tak nejrychleji výdělečným animákem z produkce Disneyho všech dob, za prvním i druhým Iron Manem nebo za všemi díly Avengerů (v marvelovském universu má Favreau podobně zásadní roli jako další producent Kevin Feige), občas se na plátně i ukáže. 

Režisér, producent, herec, kuchař… Jon Favreau. Foto: Creative Commons

V 90. letech to byla role Petera Beckera, miliardářského přítele Moniky Gellerové ze seriálu Přátelé, aktuálněji to byl třeba Happy Hogan, osobní tajemník a řidič Tonyho Starka aka Iron Mana, jenž byl k vidění i v posledním Spider-Manovi. Jenže říct, že dvaapadesátiletý Favreau je prostě další blockbusterový řemeslník, by vůči němu bylo hodně nespravedlivé. 

Narodil se do newyorské učitelské rodiny, v Queensu chodil nejprve do židovské školy a pak na střední pro talentované studenty. V lavicích se ale víc ošíval, než hlásil, a ze všeho nejvíc vynikal v hrátkách s míčkem zvaným hakysák. Po maturitě dal přednost práci před dalším studiem a zkusil štěstí na Wall Street, chvíli byl v investiční bance Bear Stearns. Pak to přece jen zkusil na vysoké, nastoupil na Queens College, ale nikdy ji nedokončil – radši se vydal do Chicaga a následně do Los Angeles budovat kariéru komika.

Na západním pobřeží to nebyl žádný okamžitý úspěch, naopak to pár let trvalo, než na sebe Favreau upozornil. Mihl se v jednom díle populární série Seinfeld, dostal tu a tam nějakou roličku… Výrazněji na sebe upozornil až v roce 1996, kdy se do kin dostala komedie o nezaměstnaných hercích Swingers. Favreau ji napsal a spolu s Vincem Vaughem si v ní i zahrál. O rok později se objevil v šesti epizodách Přátel a Hollywood ho začal registrovat.

První opravdový hit si připsal v roce 2003, ovšem nikoli jako herec, ale jako režisér – vánoční komedie Elf stála 30 milionů dolarů, ale v kinech utržila 220 milionů. Tehdy už měl také rozběhlou úspěšnou televizní show, v níž dal průchod své další vášni kromě filmů, totiž vaření. Pořad Dinner for Five běžel na stanici IFC v letech 2001 až 2005.

John Favreau si v Elfovi střihl i malou roli doktora. Foto: New Line Cinema

Pak už to šlo ráz na ráz: 2008 první Iron Man, druhý o dva roky později, následně čtyři pokračování Avengerů s letošním finále Endgame, které se už stalo nejvýdělečnějším filmem všech dob. U těch už Favreau vystupoval „jen“ jako producent, ovšem jeho zásluhy o to, že Marvel Universe se stal fenomenálním úspěchem, jsou mimořádné – kdyby nic, byl to on, kdo natočil úplně první část série, s níž nastavil tempo a tón, a jen tak mimochodem vybral do role Iron Mana Roberta Downeyho Jr. 

Jon Favreau (vpravo) coby Happy Hogan, řidič a pomocník Tonyho Starka alias Iron Mana. Foto: Marvel

Ne všechno, na co kdy Jon Favreau sáhl, se automaticky prosadilo – jeho filmová adaptace sci-fi knihy Zathura a nepříliš povedená fantasy Kovbojové a vetřelci si na sebe v kinech stěží vydělaly. Bohatě je ale vynahradily jeho pet-projekty, věnované vaření. Kromě toho, že na korpulentním Favreauovi je vidět, že má jídlo rád, je i vynikajícím kuchařem.

Právě proto v roce 2014 natočil snímek The Chef, s nímž pak bodoval třeba na festivalu v Sundance. Podává v něm příběh šéfkuchaře známé restaurace, kterého naštvou kritické recenze, a tak se sebere a otevře si pop-up stánek. Ve filmu se objevila řada velkých hvězd nejen marvelovského universa a s přípravou Favreauovi pomáhal slavný kuchař a průkopník kvalitního street foodu Roy Choi.

Ovšem Netflix je jen taková odbočka, domovským klubem Favreaua je Disney. Nyní v kinech úřaduje digitální Lví král. Při jeho výrobě režisér odkryl další ze svých zájmů – je velkým fandou moderních technologií, a kde může, prosazuje nástup virtuální reality. A právě u Lvího krále, který je z velké části natočený (podobně jako před třemi lety stejně úspěšná Kniha džunglí) na počítači, se s VR brýlemi při jeho vzniku pracovalo naprosto běžně.

Upoutávka na film Lví král.

„Je to neskutečný pomocník. Můžeme díky ní používat pravé kamery a zároveň to kombinovat s animacemi a vidět rovnou, jak to vypadá ve 3D,“ vysvětlil po premiéře Lvího krále Favreau, že s brýlemi na hlavě strávil on i kameraman mnoho hodin příprav.

Disneymu filmové hity spolehlivě šlapou a Favreau na tom má, jak se na režiséra Lvího krále sluší, lví podíl. A firma doufá, že jí pomůže i s tím, v čem ona sama tak trochu zaspala – dohnat Netflix. Na podzim odstartuje streamingový kanál Disney+ a Favreau pro něj natočí původní seriál na motivy Hvězdných válek. 

To, že má Disneymu pomoct porazit Netflix, je vlastně docela paradoxní, protože Favreauova vášeň k jídlu, která byla ve filmu Chef patrná, se přetavila v další byznysové příležitosti: právě streamovací gigant Netflix si od něj a Roye Choie objednal několik řad kulinářské reality show nazvané jednoduše The Chef Show. Premiéru měla letos v červenci.

P. S. Když budete na internetu hledat jméno Jon Favreau, nenechte se zmást – stejně se jmenuje i v Americe velmi známý politický komentátor a někdejší blízký spolupracovník Baracka Obamy.