Matěj Franěk a Jitka Hrušková tvoří pár. On vystudovaný politický geograf, ona ekonomka. Zdálo se, že velkou část života stráví na kancelářských židlích, jenže pak přišel roční pobyt na Novém Zélandu a všechno bylo jinak.

Na opačné straně planety totiž narazili na Štěpána Skalu, českého architekta, projektanta a stavitele v jednom, který na Zéland odešel před víc než třiceti lety.

„Snaží se tamější výstavbu dřevostaveb oproti jejich klasickým anglosaským stavbám pozvednout na vyšší úroveň,“ říká Matěj Franěk, který se Skalou během pobytu na Zélandu pracoval.

Skalův přístup k řešení bydlení český pár nadchl tak moc, že se rozhodl ho přenést i do Česka. Po návratu proto založili malou rodinnou firmu zaměřenou na dřevostavby, ve kterých vidí pořád ještě nedostatečně využitý potenciál. Franěk nejdřív stavbu domů ze dřeva hlavně koordinoval a dozoroval, ale to nestačilo.

Rodilý Pražák z paneláku Jižního Města s vysokoškolským titulem se tak naplno vrhl na manuální práci a sám začal dřevostavby stavět. „Zjistili jsme, že se do toho chceme ponořit víc. Nahrálo tomu i to, že poptávka po dřevostavbách roste. Firem, které lidem dokážou dům postavit, je sice hodně, ale pořád to nestačí,“ vysvětluje Franěk.

Pár pak začal oslovovat architekty a projektanty a s několika z nich rozjel spolupráci. „Vybudovali jsme si jméno a zakázky už chodí samy,“ pochvaluje si Matěj Franěk.

Cash je king
Vydání Forbesu Cash je king

Protože pracují ve velmi malém týmu, za rok pod hlavičkou firmy Koncept zvládnou dokončit zhruba dva domy. Vedle toho pak dělají ještě menší stavby, obvykle na zahrady domů. Další nohu byznysu pak představují zakázky z oblasti eventů, kde například pro Škodu Auto nebo televizi Prima vytvářejí různé podoby výstavních ploch.

Vedle toho ale ještě rozjíždí koncept pojmenovaný Bachbox, jenž představuje stavbu modulárních domů z CLT panelů, které se připraví na míru a na stavbě už se jen skládají k sobě. První takový dům už měl stát v Pyšelích, ale kvůli nedostatku dřeva stavba nabírá skluz.

„Materiál bude až v listopadu. A to je ještě s otazníkem, protože většina výrobců CLT panelů hlásí, že má do konce roku vyprodáno,“ vysvětluje Franěk s tím, že navíc obrovsky stoupla cena panelů i jakéhokoli dalšího stavebního dřeva.

V USA je stavební boom a ceny dřeva tam vzrostly čtyřikrát.

Ve výsledku se tak zákaznici z Pyšel celá stavba prodraží o desítky procent, což u modulární stavby s podlahovou plochou zhruba padesát metrů čtverečních představuje nárůst ve stovkách tisíc korun.

Komplikace se dřevem začal Franěk naplno pozorovat na konci loňského roku. Problém je podle něj v tom, že se u nás vytěžené dřevo minimálně zpracovává.