Většinou se vozí do Rakouska, kde pak získává přidanou hodnotu tím, že se z něj dělají produkty pro stavebnictví. Teprve pak se vrací do Česka. Samozřejmě za víc peněz.

„V USA je stavební boom a ceny dřeva tam vzrostly čtyřikrát. Evropa pak začala vyvážet do zámoří a na kontinentální trh už toho moc nezbývá. A na náš už vůbec ne. Další věc je, že kontejnery mířící z Evropy do Číny se kompletně plní nezpracovaným dřevem a vliv má i kůrovec, protože po masivní těžbě v posledních pár letech už tolik dřeva v lesích není,“ vyjmenovává další důvody nedostatku a vysokých cen Franěk.

Výsledek je ten, že cena dřeva pro stavbu domů ve srovnání s loňskem stoupla u některých produktů až o 150 procent a zdražování podle všeho nekončí. Domluva se zájemci o novou dřevostavbu proto probíhá tak, že se určí cena za práci a cena za materiál se aktualizuje třeba i po několika týdnech.

„Je to komplikace pro všechny, ale jinak to nejde. Před dvěma týdny jsem byl schopný garantovat cenu dvacet tisíc korun za kubík stavebního dřeva, dnes už je to o šest tisíc víc,“ přiznává Matěj Franěk.

Matěj Franěk a Jitka Hrušková

Rostoucí ceny ale nezasáhly jen zákazníky Fraňkovy firmy, ale i přímo jeho rodinu. S přítelkyní si vyhlédli v obci Janův Důl na Liberecku pozemek s výhledem na Ještěd, který loni po dvou letech vyjednávání koupili a kde se rozhodli postavit dům sami pro sebe. Jak jinak než dřevostavbu.

Začít budovat chtěli loni na podzim, ale původní plán nevyšel. Nejen kvůli komplikacím spojeným s projektem, ale z příjemnějšího důvodu, narodila se jim holčička. Navíc se zdá, že ani teď se příliš nepohnou.

Cena materiálu nám stoupla minimálně o padesát procent.

Původní rozpočet na materiál za přízemní stavbu s plochou 160 metrů čtverečních totiž počítal s cenou 4 až 4,5 milionu korun. V případě práce pak pár počítal s tím, že většinu vyřeší svépomocí. Jenže…

„Nedávno jsem si revidoval ceny a zjistili jsem, že nám cena materiálu stoupla minimálně o padesát procent, tudíž o nějaké dva miliony. A to jsou peníze, se kterými jsme nepočítali,“ připouští Matěj Franěk. Ve výsledku jsou ve fázi, kdy musí vše okolo stavby přehodnotit.

„Plánu na stavbu se vzdát nechceme, ale nějakou dobu počkáme, co se bude na trhu dít. Objevují se informace, že na podzim by se mohly ceny alespoň stabilizovat. Samozřejmě hledáme, i na čem bychom mohli ušetřit, ale není příliš kde,“ přiznává Franěk, který se však z nastalé situace nehroutí.

„Jsme pozitivní, uřehtaný lidi, takže to spíš bereme jako možnost přehodnotit priority s ohledem na to, jak velký životní prostor opravdu potřebujeme a co je pro nás nezbytné. A to i s ohledem na to, že radši snížíme nároky, než abychom se zadusili hypotékou na zbytek života,“ dodává Franěk.