Přesně za deset dní začíná Signal Festival, zároveň dnes Česko vstupuje do nouzového stavu. Ředitel festivalu Martin Pošta ale věří, že přehlídka v ulicích Prahy opravdu proběhne. V komentáři pro Forbes píše o každodenním boji o přežití kultury v Česku v době koronavirové.
Uvažuju o tom, že si nechám předepsat prášky na uklidnění. Každý rok je příprava našeho festivalu, téhle největší a nejnavštěvovanější kulturní akce v Česku (loni jsme měli 500 tisíc návštěvníků) stresovou záležitostí a říkal jsem si, že loňský souběh pohřbu Karla Gotta, nájezdu anglických hooligans a dopravního kolapsu v centru Prahy již nic nepřekoná. Letošní osmý ročník ale překonává všechny naše dosavadní zkušenosti.
Už několik měsíců konzultujeme situaci s hygieniky, epidemiology, ministerstvy i zástupci Prahy. Minulý týden, v den vyhlášení nouzového stavu (který začíná platit právě ode dneška a končí přesně ve stejný den jako Signal Festival) jsem si v deset večer volal s pražským primátorem a o půlnoci s ministrem zdravotnictví.
Ujistili mě, že Signal Festival díky svým specifikům může proběhnout, přesto nadále zvažujeme všechny alternativy.
Zvažovali jsme už i posun festivalu na jaro, což by už teď znamenalo ztrátu v řádech několika milionů korun. Na jaře nám v souvislosti se startem celosvětové pandemie koronaviru několik sponzorů a partnerů odpadlo. Jako jedinou evropskou kulturní akci si nás pod svá křídla v loňském roce vzala společnost Emirates – která celkem pochopitelně s námi letos nemůže pokračovat.
Další dlouhodobí partneři nám zůstávají věrní a spolu s námi věří, že Signal Festival bude. Máme finanční i morální podporu soukromých společností i státních institucí – a ta nám pomáhá přežít tohle pro všechny komplikované období.
Museli jsme odříct řadu zahraničních umělců, zrušili jsme doprovodné akce, kde by se kumulovali lidé, změnili jsme koncepci interaktivních instalací, a dokonce některé instalace jsme zrušili úplně. Letos se tak Signal paradoxně může vrátit ke kořenům a nabídnout návštěvníkům klidnější procházku Prahou po instalacích vytvořených mimo jiné předními českými umělci Milenou Dopitovou, Jiřím Černickým, Michalem Škapou a dalšími.
Situaci konzultujeme i s kolegy z dalších probíhajících festivalů a přejeme jim, aby jejich akce proběhly v klidu pro všechny organizátory i účastníky. Naše akce má oproti jiným festivalům výhodu v tom, že probíhá převážně ve veřejném prostoru, pod širým nebem, je rozmístěna celkem na 12 lokací po celé Praze, v různých městských částech.
I proto jsme se po nekonečných debatách s týmem nakonec rozhodli festival uspořádat. Máme posvěcení hygieny, ministerstva i zástupců pražské radnice. Máme hektolitrové zásoby dezinfekce, roušek a zátarasů, hygienická a bezpečnostní opatření Signal Festivalu jsou sepsána v dokumentu o 70 stránkách.
Naše přísná bezpečnostní opatření jsme připravili ve spolupráci se společností specializující se na bezpečnost na velkých akcích, a která se mimo jiné podílela třeba na návrhu opatření během první vlny pandemie pro magistrát hlavního města Prahy.
Zkrátili jsme návštěvy interiérových instalací na 15 minut, jelikož nám epidemiologové řekli, že to je bezriziková doba. Kritická místa budeme dezinfikovat a tým našich dobrovolníků bude dohlížet na vzájemný respekt diváků. Máme připravený také rychlý krizový scénář: v případě jakýchkoliv komplikací, jako je třeba neplánované zvýšení pohybu lidí na jednom místě, můžeme danou instalaci z minuty na minutu vypnout.
Doporučujeme návštěvníkům nošení roušek i v ulicích Prahy, čímž jsme si vysloužili od některých fanoušků už odsudky, že letos tedy rozhodně na festival nepůjdou. Možná letos bude návštěvníků na festivalu méně, ale všechna bezpečnostní opatření hodláme dodržet. I kvůli tomu, abychom věděli, že jsme sami nic nezanedbali.
Letos už jsme s kolegy vtipkovali o nových propagačních předmětech s hláškou „Není nic staršího než včerejší vyhláška“. Každý nový krok a nařízení vlády, hygieny či města bereme velmi vážně, což zahrnuje i opakované právnické rozbory vyhlášek, opakované změny bezpečnostních opatření na festivalu, opakované změny lokací či složení týmu.
Přes všechny ty komplikace a změny ale chceme festival udržet. Věříme, že lidé potřebují kulturu a umění, v dnešní době možná víc než kdy předtím. Do kin a divadel se řada lidí bojí chodit, hodně akcí už zaniklo či se přesouvá na jindy. Kulturní sektor v Česku ale přímo i nepřímo zaměstnává statisíce lidí – nechceme tyhle lidi nechat na holičkách, nechceme, aby česká kultura zanikla.
Už před rokem jsme si zvolili téma letošního, osmého ročníku našeho festivalu. Tím tématem je Plan B – původně s odkazem na stav planety Země a udržitelnost. Postupně jsme ale na Plan B najeli i my sami – každý den děláme nový plán B, C, D až Z, každý den posouváme hranice toho, co jsme si stanovili předtím. Ale stále doufáme, že všechno klapne. Letošní Signal Festival proběhne v Praze od 15. do 18. října. Doufám, že se tam potkáme.