Kryptotoken Omicron patřil ještě před víkendem mezi téměř neznámé kryptoměny, to se ale rychle změnilo. Stačilo přitom opravdu málo – aby Světová zdravotnická organizace vybrala shodný název pro novou agresivní mutaci koronaviru.

Hodnota tokenu začala prudce růst od pozdního pátečního odpoledne a pokračovala až do pondělka, kdy dosáhla cenového maxima na neuvěřitelných 711 dolarech za jeden OMIC. Ještě v pátek odpoledne bylo přitom možné token nakoupit za 65 dolarů.

Víkendový skokan si tak od pátku připsal 945 procent zisku. Nyní se obchoduje za 611 a půl dolaru a cena tokenu je za posledních čtyřiadvacet hodin navýšena o necelých 92 procent.

Omicron patří mezi značně mladá kryptoaktiva s velmi nízkou kapitalizací a lze jej obchodovat pouze v rámci decentralizované burzy SushiSwap. Projekt vznikl jako odnož z konkurenční platformy OlympusDAO a má ambici fungovat jako rezervní měna kryptosvěta – nejedná se ovšem o stablecoin.

Jeho hodnota je podložena košem aktiv (mezi nimi najdete i stablecoin USDC) a funguje trochu podobně jako burzovně obchodované fondy (ETF). Token je teoreticky navržený tak, aby jeho hodnota neklesla pod určitou úroveň.

Držitelé tokenu mohou vedle spekulace profitovat především uzamčením svých „omíků“ do systému, za což jsou odměňováni podílem z nově vyražených tokenů, jejich plánovaný počet je ovšem konečný.

https://twitter.com/CryptoWhale/status/1464987772490600449?s=20

Dalším způsobem, jak z projektu profitovat bez nutnosti s tokenem spekulovat, je poskytování likvidity burze. Celý projekt momentálně kompletně řídí jeho vývojářský tým, do budoucna by ale měl fungovat jako regulérní decentralizovaná organizace.

Token tedy momentálně těží z toho, že si v pátek Světová zdravotnická organizace vybrala shodný název pro pojmenování nové velmi snadno mutující varianty B.1.1.529 koronaviru covid-19. Vyjma shody v názvu spolu ale virus a digitální token absolutně nijak nesouvisejí.