Neexistuje poetičtější a chutněší obrana proti inflaci než víno. A co je vůbec nejlepší – že funguje. Jeden z hlavních indexů, který se ve světě investičního vína sleduje, je Liv-ex 1000. Odráží vývoj hodnoty tisícovky nejhodnotnějších vín světa a minulý týden se dostal na historicky nejvyšší úroveň.
Za letošek připisuje zhruba pět procent, za poslední rok devět procent a v pětiletém horizontu přes pětačtyřicet procent. Z dlouhodobého hlediska tedy obdobná čísla jako v případě S&P 500. A vezou se na tom pochopitelně i čeští investoři.
Jedním z nich je finančník a milovník vína Martin Nejedlý, který před necelými třemi lety založil fond kvalifikovaných investorů Wine Management. Ten svá aktiva od založení zatím zhodnotil o necelých 26 procent a za první čtvrtletí letoška, což jsou poslední dostupná data, jsou to pak čtyři procenta.
Za konstantním růstem stojí několik faktorů: primárně neutuchající poptávka především v asijsko-pacifickém regionu, snaha porážet inflaci netradičním aktivem a zároveň omezená nabídka.
Právě na straně nabídky nejsou vyhlídky nikterak růžové. Asi každý si vybaví záběry z francouzských vinic, kde se zoufalí producenti snažili zachránit úrodu před mrazem. Ten bezprecedentně poškodil zhruba osmdesát procent francouzských vinic, včetně těch nejvyhlášenějších.
„Po poměrně teplém březnu zasáhly Francii mrazy, které v některých oblastech klesly až na minus sedm stupňů,“ rekapituluje Nejedlý.
„Ačkoli se vinaři snažili zachránit úrodu pomocí vodních postřiků, svíček či rozdělávání ohňů, záporné teploty zdevastovaly čtyři pětiny úrody, nevyjímaje slavné regiony Bordeaux nebo Burgundska, odkud pocházejí jedny z nejlepších a nejhodnotnějších investičních vín na světě,“ shrnuje situaci.
Podle Nejedlého to ovlivní ceny současných, ale i ostatních francouzských ročníků. Na horší výkonnost vína jakožto investičního nástroje tak v současnosti mnoho faktorů nepoukazuje, připomíná investor, který ve svém fondu zatím nashromáždil přes devatenáct tisíc lahví vína a 664 lahví whisky – to celé v hodnotě téměř 170 milionů korun.
Byl to právě index burgundského vína Burgundy 150, který mezi vinnými benchmarky od počátku roku připisuje nejvíc: 6,62 procenta. Nejvíce objemů se každopádně stále obchoduje na poli vín z Bordeaux.
Do investičního vína z nejprestižnějších krajů se investoři nepouštějí pouze skrze fondy. Přímo ke zdroji šla skupina J&T, respektive její šéf Patrik Tkáč. Slovenský finančník a velký milovník vína investoval miliony eur do vinařství Le Dôme, což dříve popsal jako splněný sen.
Velkým zadostiučiněním pro něj může být, že výstavní víno tohoto vinařství (klasifikace Saint-Émilion grand cru) nedávno označil oborově zásadní Wine Advocate za jedno z nejlepších vín ročníku 2020 v Bordeaux.
Běžný konzument sežene lahev aktuálně nejlevněji z Velké Británie, kde se dá v přepočtu koupit za zhruba 3500 korun.