skip to main content
Jak být lepší

Nepospícháte? Vykašlete se na mapy a cestu si najděte sami

Bloudíte, ale nespěcháte? Tak nevytahujte telefon a najděte si cestu do cílové destinace sami.

To je rada profesora informatiky Daniela Quercii, který stojí za projektem UrbanGems. Ten má za cíl ukázat, jak důležité je prostředí, v němž se dennodenně pohybujeme.

Reklama

K projektu (a celé myšlence) ho přivedla osobní zkušenost – po dokončení doktorského studia se přestěhoval do Bostonu, ze kterého se každé ráno musel dostat do Cambridge, kde pracoval.

První den, kdy měl cestu absolvovat, otevřel mapy a našel si tu nejkratší cestu do kanceláře. Té se držel celý měsíc. Jednou však musel trasu změnit. „Byl jsem překvapený, že jsem našel ulici bez aut. A také jsem se trochu styděl. Jak jsem to mohl do té doby přehlížet?“ popisuje svůj zážitek v TED Talku.

Reklama

Tehdy zjistil, že ta nejlepší cesta vůbec nemusí být ta nejkratší, kterou vám automaticky nabízejí mapy. Naopak to může být trasa delší, při které se ale cítíte příjemně. Může to být trasa, která sice trvá o 10 minut déle, ale namísto rušné silnice vás provede parkem nebo příjemně klidnou ulicí.

Rada, se kterou Quercia přichází, je jednoduchá– neokrádejte se o hezké cesty jen proto, abyste si ušetřili pár minut, a najděte si vlastní, které vám budou dělat radost. Nebojte se občas ztratit a objevovat nová místa.

Navíc nové, neznámé trasy (třeba do práce) vám procvičují mozek.

Reklama
Reklama