Co teď dělají velcí investoři? V čem je dnešní chaos na trzích podobný nástupu covidu? Kdo na něm nejspíš vydělá? A co se insideři odhodlali říct jen anonymně?

Clo sem, clo tam. Čerstvě započaté obchodní války už stihly vyvolat nejistotu i v odvětvích, která jindy bývají vůči burzovním výkyvům relativně obrněná. Jenže akcelerované uvalování cel odstartované americkým prezidentem Donaldem Trumpem je tak masivní, že se mu už nevyhne žádný segment. Ani sekundárně.

Jestli je nejistá půda pod nohama pro někoho problém, jsou to investoři. Ať už na poli private equity, či venture kapitálu (VC). „Trhy? Nepřehlednost a strach,“ hodnotí současnou náladu Pavel Mucha, general partner investiční skupiny Kaya VC, která se zaměřuje především na technologické startupy ze střední a východní Evropy.

Podle Muchy může současná situace ztížit fundraising větším firmám, zvlášť pokud mají zákazníky v USA. Svět venture kapitálu však podle Muchových slov běží na dlouhý horizont. „Pro každý startup jsou rizika mnohem víc v tom, jak trefit produkt, který skvěle slouží, než kam se ubírají burzy. Koneckonců, na dlouhém horizontu ekvitové trhy nakonec rostou,“ doplňuje.

S podobně klidnou hlavou se na mezinárodní celní řež dívá Vojta Roček, partner investičního fondu Presto Tech Horizons, který společnost Presto Ventures rozjela spolu se zbrojařským impériem CSG Michala Strnada. „Po všem, co jsme ve VC za posledních pět let zažili, nejsou Trumpovy tarify zas až tak zásadním zásahem do našeho fungování,“ říká Roček.

Nejenže společnosti nabízející například B2B SaaS, tedy aplikace nebo nějaké služby prostřednictvím cloudu, které firmy používají na základě předplatného, tarifní války příliš nezasáhnou, mohou jim naopak za hranicemi vyrůst příslovečné pačesy šancí, kterých se bude možné chytat.

„Pokud Evropská unie odpoví přes vyšší zdanění či sankce směrem ke gigantům, jako jsou třeba OpenAI, Microsoft, Google, Facebook a xAI, může to být pro naše startupy příležitost, jak se podívat na nové evropské trhy. Pokud se cla projeví zpomalením na úrovni globální ekonomiky, poptávka po vyšší efektivitě bude drajvovat poptávku po next-gen řešeních založených na AI – a to je něco, v čem by startupy měly excelovat,“ doplňuje Roček.

Trochu opatrnější je naopak v segmentu obrany, kde se cla podle něj mohou projevit hlavně na straně dodávek hardwaru pro výrobu. Ještě podstatnější ale prý bude, zda se evropské státy odhodlají investovat do obrany tři procenta svých HDP, případně zda se vydají polskou cestou a alokují na to procent rovnou pět.

„To, jestli budou startupy budovat paralelní výrobní linky v USA, aby se tarifům vyhnuly, je celkem příjemný problém za situace, kdy v Evropské unii míří do celého obranného venture kapitálu desetkrát více prostředků, než si všichni rok zpátky dokázali byť jen představit,“ myslí si partner z fondu Presto Tech Horizons.

Že je teď software ve výhodné pozici, potvrzuje i partner v J&T Ventures Martin Kešner. „Pro náš fond je dopad zatím omezený, protože většinu portfolia tvoří softwarové firmy, které nejsou přímo zasaženy celními opatřeními. U firem s hardwarovou složkou jde často o doplňkovou část byznysu, která zvládne dočasné zvýšení nákladů absorbovat,“ myslí si Kešner.

A zároveň odkazuje na poctivé studium krizí minulých – nejúspěšnější technologické firmy totiž vyrostly právě v těch nejtěžších časech. Kešner poukazuje například na Google a PayPal v roce 2001 či Airbnb, Square a Stripe v roce 2008.

Jako za covidu?

Jakub Čanda ze své londýnské kanceláře vyhledává pro velkou investiční skupinu CVC Capital Partners zajímavé akviziční cíle ve střední a východní Evropě. Současnou situaci se mu příliš hodnotit nechce, připomíná mu ale prý březen 2020, kdy do našich životů vstoupil s plnou silou covid.

Míra nejistoty byla dost podobná. Čanda tehdy pro Forbes napsal zasvěcený komentář o nutnosti zachovat si v takových dobách chladnou hlavu. Vyplatí se z něj citovat i dnes:

„Představte si, že byste měli takového zvláštního bipolárního souseda. Ten soused by u vás každý večer zazvonil a nabídl vám za určitou cenu svůj byt a zároveň by vám dal nabídku na odkup vašeho bytu. Vy byste buď mohli jeho byt odkoupit, svůj byt prodat, anebo mu poděkovat a poslat ho zpět domů.

V některých dnech by váš bipolární soused propadl depresi a nabízel by vám svůj byt za velmi nízkou cenu. Jindy, v plné euforii, by od vás chtěl koupit váš byt za přemrštěnou cenu. Bylo by pouze na vás, zda jeho nabídku využijete, nebo si počkáte na příští návštěvu.

No a velmi podobně této paralele funguje akciový trh. Je jen na vás, zda svého souseda využijete v té správné chvíli (a buď levně nakoupíte, nebo draze prodáte), nebo se jeho chováním necháte strhnout a nakazíte se jeho depresí. Nebo ho budete ignorovat,“ psal Čanda před pěti lety.

Podle toho je důležité si uvědomit, že akcie nejsou nevyzpytatelné kusy papírků, se kterými hrajete ekonomickou loterii. Jsou navázané na skutečné firmy a jejich výsledky. A na ty je třeba se dívat opravdu dlouhodobě. Nepodléhat emocím a být schopen poctivě a objektivně hodnotit, co je a není reálné.

„Zbytečně si na nákup aktiv nepůjčovat (to abyste nikdy nebyli pod tlakem prodávat), oprostit se od veškerého krátkodobého šumu, nestresovat se jím, mít reálnou představu o možné návratnosti investice a tím řídit své investiční rozhodování,“ radil už před lety Čanda.

A pokud shledáte, že tento styl jednání není vaším forte, má pro vás Jakub Čanda další radu: není nic špatného na kupování akcií velkých stabilních aktiv, třeba skrze indexový fond s minimálními poplatky.

„Alespoň pak budete mít klidné spaní. A pokud kapitalistický systém plus minus v dnešní podobě vydrží, je velmi těžké dosáhnout podobné návratnosti v jiných skupinách aktiv, jakými jsou zlato nebo bitcoin, které žádný zisk ani dividendu negenerují,“ říká Čanda.

Když všechno padá, kupujeme

Podle investičního ředitele Genesis Capital Equity Tomáše Sýkory je teď důležité diverzifikovat a přemýšlet, co současná situace může provést s exportně orientovanými podniky.

„Budeme pečlivě sledovat, do jaké míry situace kolem cel skutečně naruší globální obchod a jaká strukturální témata z toho vzejdou. Z hlediska private equity nás zajímá také dopad na valuace – historicky podobné situace přinášely příležitosti tam, kde došlo k poklesu cen kvalitních aktiv,“ dodává Sýkora.

Stejně tak si nejspíš budou počínat i v Presto Tech Horizons. Podle Vojty Ročka hledá venture kapitál to, co bude mít hodnotu za pět až deset let. „Když všechno padá, je nejlepší čas na nákupy a investice,“ říká.

A sledovat bude, co Trumpův výstřel z tarifního křižníku Aurora vlastně znamená. Zda jde jen o ostrou pozvánku k přeformulování zavedených pořádků, nebo to myslí zcela vážně a cla příštích deset let zůstanou. Co má totiž americký prezident skutečně v plánu, je podle Ročka zatím nejasné.

Třeba v případě soukromého kapitálu (private equity) by většinou dočasné ekonomické otřesy nemusely nikoho zajímat. Fondy private equity fungují v horizontech pěti, deseti a někdy i více let. Aktuální situace se však přesto může dotknout i jich.

Pozorně tak sledují okolní dění třeba v investiční skupině Versute Investments zakladatele Luďka Palaty, která se zaměřuje na investice do průmyslových firem. V ní je partnerem Marek Šubrt, podle kterého sice není dopad na jejich portfolio firem přímý, přesto k nim mohou otřesy doputovat také.

„Sledujeme je kvůli možným sekundárním efektům – například dopadům na ceny vstupů nebo náladu investorů. Zároveň jsme v poslední době zaznamenali určité zpomalení ekonomiky, a proto jsme se rozhodli dočasně držet vyšší objem hotovosti a vyčkávat na investiční příležitosti, které bychom chtěli využít i s ohledem na toto zpomalení, nejistotu na trzích a předpoklad částečných přesunů aktivit do Evropy nebo USA,“ popisuje Šubrt.

Trump ekonomice nerozumí

Některým osloveným velkým hráčům se současnou situaci nechtělo komentovat vůbec. Alespoň ne na záznam.

„Trump ekonomice absolutně nerozumí a je těžké předvídat, co bude následovat. Trhy to pochopily a bojí se, co bude dál. Pokud bude Trump pokračovat v takovém duchu, Amerika je velmi pravděpodobně v p*deli a Evropa, pokud nevykouzlí něco nepravděpodobně báječného, taky,“ komentoval současný stav nejmenovaný správce jednoho z největších investičních fondů v Česku.

Jiný vidí jeden z možných výkladů postupu Spojených států v tom, že by Trumpovým plánem mohlo být stlačení úrokových sazeb v USA dolů skrze podkopnutí celé globální ekonomiky, aby mohl Trump refinancovat multitriliardový covidový dluh za lepších podmínek.

„V takovém případě neumí dopady odhadnout ale opravdu nikdo. Venture kapitálu se při nízkých sazbách sice dařilo, ale to létala kolem tuna kapitálu, který chtěl být někde alokován a kvůli nízkým úrokům neměl kde. Teď to může být o dost jiné,“ dodává další investor, který si nepřál být jmenován.