Opravdu vám z 5G nenaroste druhá hlava. Zato zrychluje mobilní internet, vylepšuje streaming filmů a díky kratičké odezvě výrazně usnadňuje život hráčům. Technologie 5G začíná být přinejmenším ve velkých městech běžně k dispozici. Jaké zajímavé telefony a další hračky si s ní rozumějí? 

Samsung Galaxy Z Fold 3 5G 
Telefony s 5G popravdě už dnes pořídíme za pár tisícovek, ale na tuhle extravagantní nádheru je přece jen příjemnější pohled. Rozkládacím displejům prý patří budoucnost, což je dobrá zpráva – zavřený telefon se vejde normálně do kapsy, po otevření se z něj stane tablet s úhlopříčkou 7,6 palce neboli 19,3 centimetru. Díky šikovnému mechanismu na displeji ani nepoznáme, že je rozkládací. Po všech stránkách špičkový telefon bohužel stojí minimálně jako tři jiné, ale co by člověk za ten pocit výlučnosti nedal. 

Foto Samsung, cena 46 990 korun

OnePlus 9 Pro
Pokud rozkládací konstrukci nepotřebujete a spokojíte se „jen“ s konvenčním smartphonem nejvyšší třídy, doporučujeme vaší pozornosti tenhle, zejména pokud vám záleží na kvalitních fotografiích. OnePlus totiž svůj nový model nejvyšší třídy vybavil fotoaparátem Hasselblad (znalci právě obdivně vydechli). Za pozornost stojí i další parametry, třeba displej s rozlišením 3216 × 1440 nebo baterie, která vydrží až do třetího dne. 

Foto One Plus, cena 19 400 korun

Lenovo Legion Phone Duel 2
Kdo z běžných uživatelů si 5G užívá nejvíc? Přece hráči – odezva signálu je vskutku bleskurychlá, což třeba při střílečkách může rozhodovat o životě a smrti. A právě hráčům je určený tenhle excentrický rozkládací telefon. Dva chladicí systémy zaručí, že se procesor nepřehřeje ani při dlouhém hraní, o kvalitní zvuk se starají špičkové stereo reproduktory. 

Foto Lenovo, cena 21 000 korun

Apple iPad Pro 12,9″ 5G
S popularitou tabletů to v poslední době není valné, což je trochu škoda – jde o mimořádně praktická zařízení k práci i zábavě a iPad, jemuž tahle kategorie vděčí za existenci, je z nich pořád asi nejlepší. Dá se na něm hrát nebo sledovat filmy, ale také řídit firma nebo ozvučit koncertní sál – i při těchto činnostech se rychlá odezva 5G hodí.  

Foto Apple, cena 37 790 korun

TCL Tab Pro 5G
iPady jsou skvělé, ale drahé. Tenhle tablet patří cenově do střední třídy, ale funkcemi a parametry spíše do té vyšší – nabízí například desetipalcový displej s nadstandardním rozlišením 2000 x 1200 bodů, velkokapacitní baterii nebo velmi slušný zvuk díky technologii Hi-Res Audio. Zatím je ale k dispozici jen v zahraničních e-shopech. 

Foto TCL, cena 8 900 korun

Acer Spin 7 5G
Čtrnáctipalcový hybridní notebook, který v kloubu překlopíte na druhou stranu a je z něj tablet, přičemž díl s klávesnicí slouží jako stojánek. Váží necelého půldruhého kila a baterie přitom vydrží celých 29 hodin v provozu. Kovové provedení působí nejen elegantně, ale navíc zaručuje velmi slušnou odolnost – zkrátka ideální společník na cesty. 

Foto Acer, cena 37 990 korun

HP Elite Folio 2-in-1
Pokud by Acer někomu svými hardwarovými parametry nestačil, je tu tenhle supervýkonný model od HP. I ten funguje jako hybrid a umí ze sebe rychle udělat tablet, ale jeho výbava skutečně uspokojí i ty nejnáročnější uživatele – procesor s grafikou Ardeno 690, 16 GB RAM, SSD paměť 512 GB, špičkový displej s úhlopříčkou 13,5 palce a rozlišením 1920 x 1280 bodů a podobně.  

Foto HP, cena od 65 000 korun

D-Link DWR-2101
Co když chcete 5G signálem napojit celou domácí síť? Pak potřebujete 5G router, třeba tenhle model značky D-Link. Pokud váš domov leží v dobře pokryté oblasti, můžete si gratulovat – stahovat data můžete rychlostí až 1,6 GB, podobné rychlosti dosahuje i domácí přenos přes Wi-Fi 6. Funguje i na baterii, která vydrží až čtrnáct hodin, takže o internet nepřijdete, ani když vám někdo vyhodí pojistky. 

Foto DWR, cena 11 099 korun

HTC Media Center 5G Hub 
Další 5G router funguje podobně jako D-Link, ale už je trochu starší, a tudíž nedosahuje takových rychlostí (v praxi na tom ovšem příliš nezáleží). Zato ale funguje také jako regulérní multimediální centrum, takže s ním můžete streamovat filmy nebo hudbu i v případě, že nemáte chytrou televizi, která to zvládá sama. 

Foto HTC, cena 8 990 korun