Nejmocnější tuzemský bankéř Tomáš Salomon o české improvizaci, přílišném optimismu, chybějící vizi i o strachu, v jakém stavu předá zemi svým dětem.

Nikdo toho neví o stavu vašich peněženek, kont a vašich dluzích tolik jako Tomáš Salomon. Sedm let šéfuje největší české retailové bance s více než 4,5 milionu klientů, sedm let vede Českou spořitelnu a z osmého patra její centrály v pražské Olbrachtově ulici má Česko jako na dlani.

Dokonce vidí až na posvátnou horu Říp, která je tedy spíš kopečkem než horou. Tady je jeho pohled na stav naší země na podzim roku 2023, na možnosti investic a půjček a na české schopnosti, umění improvizace, ale i na chybějící vizi a nejasnou cestu vpřed.

Jaká bude inflace v následujícím roce?

Dobrá, dám vám můj odhad. Za dvanáct měsíců vidím inflaci dvě až tři procenta, úrokové sazby čtyři až pět procent a kurz 24,50 za euro. Dnes je někde 24,20, a tak se bude nějak houpat kolem. Samozřejmě to jsou ale mé odhady, nemám křišťálovou kouli.

Opravdu se dostaneme na dvě až tři procenta inflace za relativně nedrastického zvyšování sazeb?

Pojďme si říct, že ta Rusnokova rada vyskočila na těch sedm procent jako jedna z prvních. A od té doby to tam držíme. Já osobně si myslím, že kdybychom šli na osm nebo devět, že už jsme s inflací níž.

Ale zase, našli bychom příklady Maďarů nebo ještě lépe Švédů, kde mají inflaci okolo osmi procent a nevypadá to, že by ji byli schopni ukočírovat. Tam totiž praskla realitní bublina. Face to face třeba k Dánům – vycházejí z toho jako úplní lúzři. A možná to má kořeny v té sociální politice deset dvacet let staré. Kdo ví.

Oživí sazby mezi čtyřmi a pěti procenty nemovitostní trh? Vrátí se lidé k hypotékám?

Chcete číst dále? S předplatným Premium od 139 Kč měsíčně můžete číst neomezeně.

Předplatit Premium