Říká se, že svět byznysu je světem mužů, což samozřejmě s postupující emancipací není tak úplně pravda. Podle Asociace malých a středních podniků narůstá počet začínajících podnikatelek. Jen loni se do podnikání pustilo bezmála 9000 žen, zatímco u mužů to byla jen polovina.

Čtěte také: Nejtěžší věc podle Melindy Gates, kterou si musíte projít, pokud chcete uspět

Přinášíme vám několik tipů od úspěšných žen českého byznysu, které poradí, jak na úspěšné podnikání, vedení firmy a jak nakopnout svou kariéru.

Nesedávej, panenko, v koutě

Asi jste už párkrát slyšeli větu, že „to a to“ se k ženě nehodí. „Vykašlete se na genderové stereotypy. Věřte sobě a svým schopnostem. Pokud ale něco chcete, musíte si o to říct a tvrdě pracovat, abyste se dostala co nejdál. Sebelítostí ničeho nedosáhnete. Chcete povýšení nebo vyšší finanční ohodnocení? Připravte si soubor argumentů, vydařené projekty a ty předložte svému nadřízenému. Ze své zkušenosti mohu říct – funguje to,“ říká Bronislava Chudobová, ředitelka jazykové agentury Skřivánek s půlmiliardovým ročním obratem.

Bronislava Chudobová Skřivánek

Bronislava Chudobová, ředitelka jazykové agentury Skřivánek

Sandra Gligić, ředitelka online marketingové agentury Sun Marketing, pak dodává: „Pokud chcete nastartovat vlastní podnikání, musíte udělat první krok sama. Nikdo jiný jej za vás neudělá. Budete se bát, řešit i nepříjemné věci, budete se muset naučit počítat, vést lidi i sebe. Ale ten pocit, že jste něco vybudovala vlastníma rukama a dáváte lidem práci, stojí za to. A je jedno, jestli pečete koláče pro vaši vesnici, nebo vedete velkou IT firmu.“

Nejste muži, tak si na ně nehrajte

Ženy se v mnohém od mužů liší a není to jen o fyzických dispozicích. Nemá smysl hrát si na muže, přebírat od nich jejich chování. Prostě buďte samy sebou. Jakmile vystoupíte z nepřirozené role, bude se lépe dýchat nejen vám, ale i vašim kolegům.

„Ženy by neměly za každou cenu po vzoru mužů přistupovat pouze na tvrdé argumenty, eskalaci nebo zvyšování hlasu. Důležité je, aby si žena při jakémkoliv jednání zachovala nadhled a svoji přirozenou ženskost. Z vlastní zkušenosti vím, že pokud žena vystupuje s grácií sobě vlastní, dokáže mnohdy dosáhnout svého cíle snadněji než muži za použití silových až agresivních praktik,“ radí Alice Kubíčková, ředitelka Komory právní odpovědnosti a zakladatelka advokátní kanceláře LP Legal.

kubickova

Alice Kubíčková, ředitelka Komory právní odpovědnosti a zakladatelka advokátní kanceláře LP Legal

Využívejte ženské zbraně

Ženská zbraň neznamená pouze hluboký dekolt a krátkou sukni. Je to především dobrá intuice a empatie, což může představovat velkou výhodu při řešení mezilidských vztahů na pracovišti. Ženy přece jen lépe než muži vycítí změnu chování nebo atmosféry v kolektivu a dokážou na ni i velmi přirozeně reagovat.

„Přiznám se, že některé ženy, které používají zbraně, jako je dekolt a případně „roztomilé“ ženské švitoření, nemám ráda. Mám ráda ženy, na kterých je vidět, že jsou ženami rády a váží si samy sebe, a navíc ovládají umění naslouchat. Když se k tomu přidá šarm, je to zbraň těžkého kalibru a většinu chytrých mužů takové ženy baví,“ říká Margareta Křížová, investorka a partnerka ve společnosti CEAG.

Margareta-Krizova-fotka1

Margareta Křížová, investorka a partnerka CEAG

Čerpejte inspiraci od úspěšných mužů

Muži nejsou vaši nepřátelé. Často řeší různé situace jinak než ženy a není na škodu občas něco odkoukat, případně přizpůsobit svým možnostem. „Mužské uvažování se v mnohém liší od toho ženského. Jedná se především o řešení krizových situací, stres, ale i chování při obchodním jednání. Nedohadujte se o zbytečnostech a tzv. principech, nezvyšujte hlas, a pokud máte dobrý nápad, stůjte si za ním. A nezapomínejte na nadhled,“ vysvětluje Sandra Gligić.

Sandra Gligić 2

Sandra Gligić, ředitelka agentury Sun Marketing

Čerpejte inspiraci od jiných úspěšných žen

Není občas na škodu obohatit svou knihovnu či náhled na svět o názory jiných úspěšných žen, poučit se z jejich chyb, porovnat jejich příběhy s tím svým a případně se inspirovat. Provozní ředitelka Facebooku Sheryl Sandberg nebo šéfka Hewlett-Packard Meg Whitman jistě představují zajímavou studnici inspirace.

Margareta Křížová: „Pokud ty ženy mluví pravdu a nepasují se do role superžen, které jsou skvělými ženami, manželkami, milenkami (svého muže), matkami, manažerkami, navíc skvěle vypadají, jezdí na koni, cvičí jógu, ráda se nechám inspirovat. Inspirují mě ženy, které na rovinu přiznají, že ne všechno vždycky zvládají, ale i přesto se cítí dobře.“

S tím souhlasí i Alice Kubíčková: „Ženy manažerky také řeší problém, jak skloubit kariéru a rodinu. Někdy však postačí, pokud mají dobrý vzor ve své matce, kamarádce, kolegyni či nadřízené. Pokud má žena podporu rodiny, zaměstnavatele a společnosti, dokáže být úspěšnou ženou manažerkou a zároveň dobrou partnerkou, a pokud po tom touží, i matkou dětí. Vše je o kompromisu, a pokud žena najde rovnováhu mezi kariérou a rodinou, pozitivně to ovlivní i její další působení v byznysu,“ říká Kubíčková.

Ženy sobě

Ženy mají tendenci spíše mezi sebou soutěžit než si pomáhat. Přitom spolupráce by mohla přinést všem stranám daleko větší užitek. „Často se můžete setkat se situací, kdy si muži navzájem pomáhají, zatímco ženy mají tendence proti ostatním ženám spíše intrikovat. Zapomeňte na neustálé soutěžení, porovnávání a zkuste síly spojit. Může vám to přinést velmi zajímavé výsledky,“ říká Bronislava Chudobová.

Čtěte také: Špatně vedené hodnocení může demotivovat i ty nejlepší lidi

Margareta Křížová doplňuje: „Znám ženy, které pomohly a pomáhají, a velmi si jich vážím. Ovšem znám i takové, kterým bych se nechtěla připlést do cesty. Zrovna nedávno jsem se setkala s jednou takovou. Z piedestalu své vlastní velikosti se mě zeptala: Tak co, ještě pomáháš těm malým startupům? Měla jsem chuť se jí zeptat: Stále ještě hledáš manžela? A tak to někdy mezi námi ženami, co si pomáhají, chodí. Je mi ke cti, že jsem se nezeptala.“