skip to main content

Nesmíte se nechat odradit prvním neúspěchem, říká česká designérka bot pro Lady Gaga

2 minuty čtení

Karin Onderková nemá strach. Ať už tvořit boty natolik extravagantní a originální, že jim Češi začínají rozumět jen pomalu, nebo oslovit zahraniční stylisty hollywoodských celebrit pro spolupráci.

Výsledkem je, že její střevíčky nosí americký herec Billy Porter a zaujaly i Toma Eerobouta, který pracuje coby stylista pro Lady Gaga.

Právě tu měla Karin Onderková na mysli, když navrhovala jedny ze svých bot. „Kromě toho, že jsou excentrické, jsou také velmi pohodlné. Běhala jsem po nich v Riu de Janeiru, kam jsem načas odjela, abych blíže poznala místní LGBT komunitu,“ vypráví designérka.

Reklama

Ačkoli do Brazílie odjela naslepo, brzy se její boty prostřednictvím nových známých dostaly do největšího latinskoamerického studia O Globo. „Momentálně se v Brazílii kvůli pandemii nenatáčí, ale mám zprávy o tom, že jakmile se začne, mají se střevíčky ode mě objevit v jedné telenovele,“ směje se Karin Onderková.

Inspiraci k tomu, že bude pracovat právě s obuví, získala během své stáže na prestižní izraelské akademii umění a designu Bezalel. „Po příjezdu jsem zjistila, že kurz designu obuvi už začal. Hrozně jsem se ho chtěla zúčastnit, ale na studijním oddělení mi říkali, že už to není možné. Tak dlouho jsem za nimi chodila, až se to povedlo. Výuka byla skvělá, měli jsme úžasnou profesorku, která měla zkušenosti od těch nejlepších ševců z Itálie,“ vzpomíná Karin Onderková.

V Izraeli také vzniklo jméno její značky: Shoedaism. „Vymyslel to jeden spolužák, který říkal, že naše profesorka je tak šílená, že chce, abychom konvertovali k novému náboženství: shoedaismu. Zeptala jsem se ho, zda ten název mohu použít. Nelíbí se mi totiž, když se značka jmenuje po tvůrci. Chtěla jsem názvem zároveň vyjádřit myšlenku,“ říká Karin Onderková.

Atypický vzhled bot, jejichž část je vyrobena v Bulharsku a podpatky v Itálii, zaujal módní editory v britské Vogue a magazínu Tatler.

K výše zmíněným herci Billymu Porterovi a stylistovi Lady Gagy Tomu Eeroboutovi se střevíčky od Karin dostaly poštou. „Vytipovala jsem si manažery a stylisty celebrit, se kterými jsem chtěla pracovat. Existuje spousta kanálů, jejichž prostřednictvím je můžete oslovit. Naučila jsem se, že se nesmím nechat odradit, a pokud mi někdo neodpověděl, tak to zkusím jinak a znovu,“ říká Karin Onderková.

Reklama

Porter, který patří v Hollywoodu k výrazným módním aktivistům a například na předávání Oscarů chodí v krinolíně, si boty od Onderkové oblékl na oslavu Black Pride.

Tím se kruh pomyslně uzavírá, protože to byla právě LGBT komunita, která Karin Onderkovou svým přístupem k módě a designu inspirovala. „Líbí se mi, jak jsou otevřeni novým trendům, extravaganci a fashion experimentům,“ reflektuje návrhářka.

Foto: Shotbyus

V jedné z jejích kampaní, kterou nafotila mezinárodně uznávaná fotografka Hana Knížová (dříve spolupracovala například s návrhářkou Stellou McCartney), se objevuje právě trans žena. Výsledek je ale velmi uhlazený a elegantní. „Chtěla jsem dát najevo, že se nejedná o žádnou freak show,“ přiznává Karin Onderková. Boty od ní nediskriminují ani žádnou velikost, seženete je v číslech 36 i 44.

Foto: Hana Knížová

A i když momentálně jedná o zastoupení v concept storech v Los Angeles, v Praze ještě nějaký čas zůstane. „Je ekonomičtější bydlet v Česku a rozvíjet svou značku v zahraničí,“ vysvětluje.

Do budoucna ještě Karin Onderková chystá vlastní řadu klobouků, zkušenost s nimi udělala v rámci práce na natáčení seriálu Carnival Row s Orlandem Bloomem. Zde vyráběla nejen pokrývky hlavy, ale také šperky.

Momentálně si boty od Karin Onderkové, které jsou koncipované jako šperk, ale vyrobené tak, aby byly pro svého nositele co nejpohodlnější, můžete pořídit také v pražských obchodech Deelive a Vidda Store.

Reklama
Reklama