Luxusní sportovní vůz na solární pohon, který si budete moct individuálně složit jako skládačku, zní trochu lépe než sériová výroba. Přesně takovou hračku teď australský startup EVX Ventures vyvíjí spolu s výzkumníky ze společnosti Electric Vehicle R&D Group a Swinburnské technologické univerzity.

Název téhle novinky – Immortus – znamená něco ve smyslu „Nesmrtelný“, což odpovídá i konceptu, na němž je vůz postaven. Solární panely umístěné na jeho střeše jsou totiž schopné ukládat sluneční energii nabitou během jízdy. V kombinaci s baterií, velmi nízkou hmotností (pouze 550 km) a skvělou aerodynamikou tak bude možné jezdit s vozem za slunečného počasí prakticky neomezeně.

A jeho technické parametry? Společnost EVX tvrdí, že 40kilowattový sporťák, který představí letos v listopadu na losvegaském autosalonu SEMA, ujede průměrnou rychlostí 85 km/h vzdálenost kolem 550 km. Zrychlení z 0 na 100 km/h zvládne za méně než 7 vteřin, přičemž maximální rychlost vozu je 150 km/h.

Startup, který se nyní snaží získat pro realizaci projektu investora, přitom neplánuje masovou výrobu. „Nesnažíme se být Tesla,“ prohlásil pro server Gizmag Barry Nguyen, generální ředitel a spoluzakladatel EVX Ventures s tím, že zájemci si budou moci od firmy koupit návrhy a podle nich si pak vůz nechat sestavit individuálně. Což potvrzuje i výše odhadované ceny, která se má pohybovat kolem 370 tisíc dolarů (v přepočtu cca 8,9 milionu korun).