Pokud nenávidíte svou práci, nejspíš máte stejný problém i se svým životem. Ale klid, nejste v tom sami, protože něco mezi dvaceti až čtyřiceti procenty lidí to cítí stejně. Jenže je to opravdu děsivé číslo.

Důvodů, proč zůstáváme v práci, kterou nesnášíme, je hodně – potřebujeme plat, situace na trhu práce není dobrá, nemáme čas na pracovní pohovory, chybí nám potřebné vzdělání nebo praxe. Mějte ale na paměti, že je to vaše volba! A otroctví bylo zrušeno už opravdu dávno.

Žádná finanční částka ani jiné nepříjemnosti nestojí za to, abyste setrvávali v práci, kterou nenávidíte. Pobyt v nenáviděném zaměstnání vás zabijí každý den. A to doslova.

Tady je pět důvodů, proč tomu tak je:

Nenáviděná práce má zásadní vliv na vaše zdraví

Tak zaprvé, můžete začít tloustnout. A to z přejídání kvůli stresu nebo z nedostatku pohybu, protože vám na něj už nezbývá žádná energie. Souvislost mezi pracovní nespokojeností a přibíráním je jednoznačně prokázána.

Pokud nejste ve své práci spokojeni, zvyšuje se riziko onemocnění. A nejedná se pouze o oslabený imunitní systém, který vás dělá náchylnějšími k běžným nemocem. Ohroženi jste i vážnými chorobami, včetně srdečních onemocnění. A pokud by vám ani toto coby varování nestačilo, ohroženo je i vaše duševní zdraví. Stres na pracovišti způsobuje depresi a úzkost. Studie dokonce naznačují, že pro duševní zdraví je lepší být nezaměstnaný než setrvávat v nenáviděné práci. Jiná studie zase spojila pracovní útrapy s kratší délkou života.

Čtěte také: Jak zjistit, které povolání pro vás bude dobrou prací i zábavou

Chození do práce, kterou nesnášíte, vás vystavuje konstantní negativitě, která zvyšuje úroveň stresu. Vliv stresu na lidský organismus je značný – ničí vaši duševní pohodu, způsobuje únavu a podrážděnost, a také uvolňuje chemické látky a hormony, které vedou k fyzickým potížím. Redukování stresu je zásadní pro vaši duševní i fyzickou pohodu.

Možná, že vás v souvislosti s prací pronásledují noční můry. Možná, že máte problémy s usínáním, protože se netěšíte na následující den. Pokud vám práce narušuje spánek, máte vážný problém. Přínos kvalitního nočního spánku je obrovský – zvyšuje mozkovou funkci a kreativitu, zlepšuje fyzické zdraví a zvyšuje denní produktivitu. Na druhou stranu, nedostatek spánku může zastínit váš úsudek, krátkodobou paměť, motivaci a reakční čas. Může také vést k vážným zdravotním problémům. Obětovat svůj spánek kvůli mizerné práci a riskovat všechny přidružené problémy, opravdu nestojí za to.

Narušuje osobní život

Nespočet studií prokázal spojení mezi nespokojeností v práci a doma. Mnoho z nás si nosí práci s sebou domů a s ní i negativitu. A to se může podepsat i na náladě vašich blízkých, kteří s vaší prací nemají nic společného. Život je těžký už tak, všichni máme rodinné a osobní povinnosti, které nikdy nekončí. Ale břemeno nenaplňující práce může stáhnout dolů nejen vás, ale i vaše milované. Uvědomte si, že nejen vy si zasloužíte něco lepšího, zaslouží si to i vaši blízcí.

A jen tak mimochodem – trpět bude i váš sexuální život.

Čtěte také: Proč jsou Dánové v práci šťastnější

Ubírá motivaci a nadšení

Studie prokázaly, že lidé nespokojení ve své práci, dělají jen nutné minimum, aby nedostali vyhazov. Ti, které jejich zaměstnání naplňuje, naopak pracují tvrději i přesto, že k tomu není žádný podnět. Z dlouhodobého hlediska se tak připravujete o spoustu zkušeností a zážitků, protože setrváváte v práci, která vás nebaví. Zaměstnavatelé, kteří se snaží o optimalizaci produktivity práce, by měli zbystřit. Nicméně, vy nemusíte čekat, až si váš zaměstnavatel uvědomí, že nevyužíváte svůj potenciál naplno.

Zabíjí sebevědomí a vnímání vlastní hodnoty

Setrvávání v nenáviděné práci může zničit vaše sebevědomí. Zamyslete se nad tím. Trávíte mnoho hodin denně na místě, které nemáte rádi, děláním věcí, které vás nebaví. Jak by to nemohlo mít vliv na to, jak vnímáte sami sebe? Pravděpodobně nevyužíváte plně nebo vůbec svůj potenciál, a to nevyhnutelně povede k poklesu vašeho pracovního sebevědomí. Naštěstí v nové práci vaše sebevědomí může znovu narůst. Čím dříve, tím lépe.

Brání vám dělat to, co opravdu chcete

Vzpomínáte na dny, kdy jste si představovali svou vysněnou práci? Přestože vaše vysněná práce nebyla realistickým projektem – přece jen všichni nemůžeme být prezidenti nebo astronauti – to, že setrváváte ve vyjetých kolejích, vás zaručeně drží od realizace alespoň kousku vašeho pracovního snu. Možná nedostanete práci svých snů, ale určitě bude taková, kterou budete mít rádi, která vás bude naplňovat a do které se budete těšit každý den. Stačí se jen přestat bát a jít svému štěstí naproti.