Ať už musíme během dne stihnout cokoli, všichni čelíme stejnému problému: den má vždy jen 24 hodin. Už proto není v práci nic důležitějšího než způsob, jak nakládáte s časem.

Uznejte, že odcházet z práce po extrémně produktivním dni může být opojný pocit. Nemusíte nutně pracovat déle – stačí jen pracovat chytřeji. Spolehněte se na pár tipů, díky kterým budete během dne daleko výkonnější. Využijte každou chvilku bez toho, abyste vynakládali úsilí navíc.

Následující hacky jsou extrémně jednoduché a vedou k vyšší efektivitě. Můžete s nimi začít hned teď. 

Nikdy nezačínejte věc dvakrát 

Nechávat věci na později je obrovská ztráta času. Neodkládejte odeslání
e-mailu nebo telefonát na jindy. Udělejte to hned, jak na to začnete myslet.
A pokud s tím nehnete vy sami, úkol delegujte nebo se jím vůbec nezabývejte.

Snězte žábu

Sníst žábu v překladu znamená, že uděláte tu nejméně výživnou a nejvíc vyčerpávající věc jako první. Když se totiž podobných úkolů nezbavíte hned zkraje dne, budou vás po celý jeho zbytek pronásledovat. Čím dřív se s nimi vypořádáte, tím dřív se budete moct věnovat věcem, které vás inspirují
a naplňují. 

Poznejte, co je opravdu urgentní

„Tyranie urgentnosti“ nás nutí dělat malé, nepodstatné věci a odvádí tak naši pozornost od těch, na kterých opravdu záleží. Problém je v tom, že řešení urgentních problémů má většinou jen malý dopad. Klíčem je delegování nebo odstranění položek z našich to-do listů. Jinak hrozí to, že nebudete dny, nebo dokonce týdny řešit nic podstatného. 

Říkejte ne

Když je třeba říct ne, vyhněte se frázím typu „nejsem si jistý“ nebo „nemyslím si, že můžu“. Říct ne další práci znamená říct ano té stávající a úspěšně ji dodělat. Výzkum Kalifornské univerzity ukázal, že lidé, kteří mají problém s odmítáním, jsou více náchylní ke stresu, vyhoření, a dokonce depresi. Říkat ne vám nejen zvedne náladu, ale také toho více uděláte.

Vyhraďte si čas na e-maily

Už podle prvního bodu byste neměli nechat ani svou e-mailovou schránku, aby vás během dne vyrušovala vícekrát, než je nutné. Nastavte si upozornění na důležité klienty nebo spolupracovníky a ostatní e-maily vyřizujte v předem stanoveném čase. Můžete si dokonce nastavit automatickou odpověď, aby odesílatelé věděli, kdy se ke zprávě dostanete.

Vyhněte se multitaskingu

Aby celý systém fungoval, musíte se vyvarovat multitaskingu. Studie Stanfordské univerzity ukázala, že když děláme více věcí najednou, jsme méně produktivní, než když se soustředíme pouze na jednu. Výzkumníci zjistili, že lidé, kteří jsou neustále bombardováni zprávami nebo jinými podněty, nedokážou udržet pozornost, zapamatovat si informace nebo přejít z jednoho úkolu na druhý tak dobře jako ti, kteří se věnují jedné činnosti. 

Multitasking snižuje výkonnost a efektivitu práce, protože mozek je v daný okamžik schopen soustředit se pouze na jednu věc (u lidí s ADHD, tedy poruchou pozornosti, může jít o zásadní překážku). Jakmile člověka nutíte soustředit se na více věcí, ubíráte mu kapacitu řešit problémy správně.

Myslete na to, že nikdy nezačínat věci dvakrát také znamená řešit jen jednu věc pořádně.