skip to main content
Daně

Nestihli jste podat daňové přiznání? Na elektronické máte čas do 1. června

Dnes je poslední den, kdy můžete bez pokuty podat přiznání k dani z příjmů fyzických osob na papírovém tiskopisu. Jestli jste ho však nestihli vyplnit, nezoufejte. Zachrání vás počítač. 

Pro elektronická přiznání se totiž lhůta prodlužuje až do 1. června 2021.

Je to docela jednoduché a nepotřebujete k tomu ani elektronický podpis nebo datovou schránku. Formulář daně z příjmů fyzických osob stačí vyplnit prostřednictvím aplikace Elektronického podání (EPO) na stránkách Finanční správy.

Reklama

Dokonce se nemusíte mučit s výpočty – formulář je interaktivní, spočítá daň za vás a vy ho pak jedním klikem odešlete.

Přílohy k daňovému přiznání, například potvrzení o darech nebo úvěrech na bydlení, naskenujte a přidejte k interaktivnímu formuláři také v elektronické podobě, skrze položku načtení souboru.

Jediné, na co nesmíte zapomenout, je potvrzení, že jste to vy, kdo tiskopis poslal. Vygeneruje se, až přiznání odešlete, pak ho stačí vytisknout, podepsat a odnést do pěti dnů na podatelnu finančního úřadu nebo poslat doporučeně poštou.

Reklama

V takovém případě rozhoduje poštovní razítko a nejzazší termín je 5. června

S potvrzením můžete poštou poslat případně i zmiňované přílohy, ale není to ideální varianta – lepší je odeslat je elektronickou cestou.

Ještě jednodušší to mají ti, kdo vlastní elektronický podpis. Mohou použít jednu z aplikací, například Online finanční úřad (DIS+), do kterého se přihlašuje pomocí služby eidentita, datové schránky nebo jiného softwaru, například v rámci účetní aplikace.

Předplatné Forbesu

Podepsání pak probíhá elektronicky a ušetří vám cestu na úřad s vygenerovaným potvrzením.

Formulář vyplněný prostřednictvím softwaru třetí strany je možné nahrát i přes v úvodu zmíněné EPO

A pokud byste až po odeslání formuláře objevili nějakou chybu nebo nesrovnalost, nejlepším řešením je zavolat svému správci daně a domluvit se na opravě.

Reklama
Reklama