Festival Prague Pride je v plném proudu, proto jsme se rozhodli vybrat nejzajímavější queer tituly, které si můžete právě pustit na Netflixu či HBO GO.

Naláká vás melodrama ze San Francisca, oscarové snímky či reality show, která může změnit váš život?

Tales of the City (Netflix)

Dům na sanfranciské adrese 28 Barbary Lane sloužil jako útočiště pro queer lidi v knihách Tales of the City, které se poprvé přetavily do televizní minisérie už v roce 1993. Netflix nyní uvedl novou řadu, v němž se do San Francisca po pětadvaceti letech vrací Mary Ann (Laura Linney), kterou na zmíněné adrese čeká rodina i přátelé. Čekejte melodrama z queer komunity, v němž se na pozadí tajemství nastíněného v první epizodě proplétají osudy mnoha postav. Neřeší se pouze sexuální orientace trans lidí nebo život s HIV, série naráží také na proměny, jimiž prošla nejen sanfranciská queer komunita během posledních desetiletí.

Dej mi své jméno (na HBO GO)

Iluzi osudových prázdnin na italském venkově 80. let pocítíte v romantickém dramatu, v němž jde o křehkost prvních citů. Sedmnáctiletý Elio (Timothée Chalamet) si užívá s bohémskými rodiči, k nimž přijíždí z Ameriky čtyřiadvacetiletý student Oliver (Armie Hammer). Sebejistý muž nejprve Elia provokuje, mezi oběma mladíky ale začne brzy vznikat něco víc. Režisér Luca Guadagnino přitom dokáže vystihnout probouzející se náklonnost, žárlivé okukování i dynamiku nového páru, v němž je jeden zkušenější než ten druhý. Nezabývá se však jinakostí hlavních hrdinů, spíše univerzálností citů, které občas zbytečně potlačujeme. Někomu to může připadat banální, ale i takové jsou někdy první lásky.

Queer Eye (na Netflixu)

„Pětka z Monterey“ možná ovládla seriál Sedmilhářky, „Úžasné pětce“ z reality show Queer Eye ale možná propadnete ještě snadněji. Antoni, Tan, Karamo, Bobby a Jonathan před kamerami Netflixu zlepšují životy obyčejných Američanů. Nejde ale jen o změny jídelníčků, šatníků či interiérů, Fab Five pomáhá se ztraceným sebevědomím, duševními problémy i komplexy z vizáže. V jedné epizodě pomáhají nerozhodnému muži požádat jeho přítelkyni o ruku, v jiné řeší složitý coming out. Čekejte povznášející, návykovou a překvapivě dojemnou podívanou o tom, že je naprosto v pořádku říct si o pomoct.

Carol (na Netflixu)

Oscara za nejlepší herečku získala v roce 2016 Brie Larson za drama Room, sošku by ale tehdy zasloužilo mnohem subtilnější, tajemnější a podmanivější herectví Cate Blanchett ve filmu Carol. Herečka představuje stejnojmennou okouzlující ženu, která se rozvádí s manželem, když v obchodním domě na Manhattanu potká vyjukanou Therese (Rooney Mara). Mladá prodavačka udělá aristokratické zákaznici laskavost, což vede k zakázané romanci… Píše se totiž rok 1952 a „homosexuální tendence“ chce proti Carol vytáhnout manžel při boji o jejich dceru. Režisér Todd Haynes jako by vztah dvou žen posouval pomocí letmých pohledů a erotických náznaků, tajného jazyka, na který se queer lidé museli dříve dlouho spoléhat. City, pro které Carol a Therese ještě nemají slova, tak připomínají Zkrocenou horu.

Mezipatra na Prague Pride (Kasárna Karlín)

Queer filmový festival Mezipatra uspořádal v Kasárnách Karlín filmový program s diskusemi. Již dnes (7. srpna) můžete zajít na snímek Jonas o muži, který musí náhle čelit vytěsněným traumatům z minulosti. Ve čtvrtek 8. srpna se bude promítat lesbické drama Vrcholné umění o pomíjivosti slávy a kariérních intrikách, v pátek 9. srpna je potom na programu to nejlepší z krátkometrážní tvorby. Program začíná vždy v 19 hodin diskusí, projekce následuje ve 21 hodin. Program je zdarma a více informací naleznete zde.

A dál?

Na Netflixu si pusťte již legendární „lip sync for your life“ v soutěži drag queens jménem RuPaul’s Drag Race, kolem níž se i v Česku utvořila velká fanouškovská základna. Newyorskou afroamerickou queer kulturu opulentních bálů mapuje úspěšná série Pose, již najdete rovněž na Netflixu, stejně jako dokument Smrt a život Marshy P. Johnson o drag queen, která přišla o život za nevyjasněných okolností. Milovníci stand-upů ocenění show Nanette od komičky Hannah Gadsby, již najdete rovněž na Netflixu. Na HBO GO potom nešlápnete vedle se seriálem Hledání ze sanfranciské gay komunity nebo milým snímkem o teenagerovském coming outu jménem Já, Simon.