skip to main content
Jak být lepší

Netflix místo lektora. Pět způsobů, jak zlepšíte znalost cizího jazyka pomocí filmů a seriálů

Konečně existuje legitimní motivace k válení se na gauči se streamovacími službami na obrazovce. Pokud se na konkrétní film nebo seriál budete dívat v jeho původním znění, můžete zlepšit svou znalost cizího jazyka.

Výhodou je, že ho vnímáte v autentické podobě, navíc v doprovodu vizuálního kontextu. K tomu, abyste jinou řeč snáze dostali pod kůži, je sledování gest, mimiky a intonace ideální.

Sledování filmů a seriálů nás navíc baví a nepřipadá nám jako nucené učení. Zlepšování se v jazyce, který není naší mateřštinou, pak přichází mimoděk, jako vedlejší produkt našeho odpočinku.

I tato škola hrou má ale svých jasných pět pravidel.

Základní znalost

Bylo by krásné naučit se japonsky z filmů Akiry Kurosawy, ale pokud ze sebe nevydáte víc než „arigato“, tak to asi nevyjde. Potřebujete být obeznámeni s jazykovými konstrukcemi a pravidly, abyste si to, co uslyšíte ve filmech a seriálech, mohli systematizovat a následně sami aktivně použít.

Začněte u animovaných filmů

Reklama

Předpokládejme, že máte třeba školní znalost němčiny, kterou byste rádi posunuli na vyšší úroveň. Začněte se dívat na jednodušší krátké „animáky“, postupem času můžete přejít na filmy hrané. V angličtině můžete sledovat nejen různé přízvuky (anglický, americký, skotský, australský a další), ale také idiomy, slang a podobné „speciality“, které výrazně posunou vaše obeznámení se nejen s jazykem, ale i s jeho kulturou.

Nebraňte se titulkům

Nejde o to, abyste dokázali sledovat film či seriál okamžitě bez titulků. Naopak, pomohou vám lépe některé obraty pochopit a zapamatovat si je.

Složité pasáže si pusťte znovu

Scény, které vám připadají komplikované, dramatické, kde se hodně hovoří, si pusťte znovu – a klidně i víckrát za sebou, abyste pronikli do způsobu vyjadřování, výslovnosti a dikce. Některé streamovací služby nabízejí funkci zpomalení, která se vám pro tyto sekvence bude náramně hodit.

Zapisujte si nová slovíčka

Chcete, aby vám sledování seriálů a filmů opravdu zlepšilo úroveň cizích jazyků? Pak si musíte zapisovat nové termíny, opakovat si je a nejlépe je zkoušet použít v celých větách.