Těžko budete důvěřovat bezzubému zubaři či prodejci aut, který sám nikdy neřídil. „Se správcem majetku je to stejné. S někým, kdo nespravuje vlastní větší majetek, sotva budete na stejné lodi. V Česku je přesto řada lidí, kteří takovým správcům svěří podstatnou část svého majetku, “ diví se Oldřich Myslivec a Petr Václavínek.
Sami hledali někoho, kdo by se o jejich majetek efektivně postaral. Nenašli. A tak přišli s vlastním řešením – jejich multi family office se teď o miliardy stará i dalším rodinám.
Oldřich Myslivec má za sebou studium na pražské VŠE a London School of Economics, pracoval pro Patrii, pro CVC Capital Partners, jednu z největších světových firem spravující soukromý kapitál zajišťoval pro ni rizika na komoditních transakcích a po akvizici pivovarnického giganta Molson Coors převzal globální řízení rizik ve výši 14 miliard dolarů.
Petr Václavínek vystudoval a investoval v USA, developoval pozemky v Americe i v Česku, na Slovensku se věnuje rezidenční výstavbě. Během posledních dvaceti let dokázal vlastní peníze několikrát znásobit na měnových trzích. Už přes deset let žije v Andoře.
Oba mají zcela konkrétní představu, jak má vypadat wealth management pro lidi s majetkem od půl miliardy po deset miliard korun, kteří už přesahují možnosti privátních bank.
„Pokud se váš majetek pohybuje ve stovkách milionů eur, tak se vám vyplatí najmout vlastní personál, interní poradce a manažery,“ konstatuje Petr Václavínek. „Ale co když jste moc velcí pro privátní bankéře a zároveň moc malí, aby se vám vyplatila vlastní family office?“ ptá se.
Na českém trhu se Myslivec s Václavínkem odpovědi nedočkali. „Bankám a různým poradcům u nás chybí pro správu takového majetku zkušenost a historie. Zároveň kvůli regulatorice nemůžou zastřešit všechny kategorie majetku, i kdyby chtěli,“ vysvětluje Oldřich Myslivec.
Opravdový multi family office
Nespokojenost je přivedla až k myšlence spravovat majetek sami. A úplně jinak. Do Česka před třemi lety přenesli koncept multi family office – spojili se s dalšími rodinami a založili Family Office Partners, profesionální „kancelář“, která je postavená na společné správě majetku a umí se efektivně postarat i o jmění ve stovkách milionů nebo jednotkách miliard.
„Na rozdíl od bank dokáže multi family office zastřešit všechny asset kategorie, a to s návazností na právní i daňová rizika a dopady,“ popisuje Myslivec. Multi family office založili původně pro potřebu vlastních rodin, postupně ale začali přibírat další partnery. Objem aktiv, která „kancelář“ aktuálně spravuje se pohybuje v desetimístných částkách.
Teď se Family Office Partners otevírají dalším partnerům, kteří mají stejnou DNA – stejně jako oni hledají cestu, jak sofistikovaně a přitom jednoduše spravovat svoje jmění a zároveň nechtějí, aby je majetek kontroloval a kanibalizoval jejich čas, ale aby jim sloužil.
„Místo aby lidé měli diverzifikované portfolio, mají ho často roztříštěné. Je v něm příliš investic, které jsou náročné na údržbu i reporting,“ upozorňuje Václavínek. „Někdy pak už ani nevíte, kde co máte a proč.
I deset takových investic umí znepříjemnit život. Musíte nahánět manažery, utíkají vám různé souvislosti, je to zbytečně drahé a navíc přicházíte o svobodu. Přesně tak to vypadá, když majetek neslouží, ale začne vás řídit,“ popisuje vlastní zkušenost.
Snížit rizika a překonat inflaci
Václavínek a Myslivec říkají, že se snaží hlavně zúročit vlastní zkušenosti a uchránit majetek před inflací a dalšími riziky, aby ho mohli v pořádku předat dalším generacím.
Inspirovali se při tom takzvaným endowment modelem – nadačním stylem financování nejen neziskových organizací, jako jsou například univerzity Yale nebo Harvard. I když se tam platí nemalé školné, žijí hlavně z peněz sponzorů, které jsou pod správou nadace. Ta je chrání investicemi do mixu tradičních i méně tradičních aktiv, ať už jde o akcie, dluhopisy, hedgeové fondy nebo venture kapitál.
„Aktiva by měla vždy plnit svoji funkci v rámci dlouhodobých plánů a jejich chování by mělo v ideální případě jen minimálně korelovat,“ připomíná Myslivec zásadní pravidlo: co nejlépe se jistit.
„Kdo před rokem předpovídal, že už pohřbený krypto sektor vstane z mrtvých a vybičuje se zase k zajímavým výkonům? Kdo předem věštil, že venture kapitál bude výrazně ztrácet? Nikdy nevíte, co bude mít zrovna dobrou výkonnost. Proto se musí všechny investice podle endowment modelu vzájemně vykrývat,“ doplňuje Václavínek.
Zefektivnit miliardové portfolio
Výhoda takového přístupu je, že se portfolio vyhýbá velkým propadům. Na druhou stranu neslibuje obří výnosy. „Pokud někdo cílí na masivní výnosy za cenu vyššího rizika, není to partner pro nás ani endowment model. Není na tom nic špatného, ale s naší filozofií to nekoresponduje,“ podotýká Myslivec.
Family Office Partners radí podívat se na portfolio z ptačí perspektivy. V prvním kroku si vyhodnotit, co dává smysl a co ne. „Analyzujeme, co je komplikované, co je zbytečné. Některé investice na první pohled vypadají jako dobrá diverzifikace, ale ve skutečnosti jde o to samé, takže nic nediverzifikují a lze je klidně spojit do jedné,“ popisuje Václavínek.
Mezi typické chyby patří takzvaný home bias – lidé si neuvědomují, že by neměli mít veškeré jmění v korunách nebo všechny nemovitosti v jednom regionu. K čištění portfolia tak neodmyslitelně patří širší zeměpisné rozložení i přesun do jiných než korunových aktiv.
Multi family office má portfolio rozložené jen z menší části v tradičních aktivech, jako jsou akcie, dluhopisy a cash. Naopak více než polovinu tvoří „alternativy“: nemovitosti, venture kapitál nebo hedge fondy. Zbytek je uložený v cenných kovech, komoditách kryptu a také v umění, sbírkách, vínu a dalších alternativách.
Stejná krevní skupina
Informace o vývoji portfolia a jeho dokumentaci sdílí partneři prostřednictvím portálu eFOP, který ve Family Office Partners sami vyvinuli a průběžně ho podle potřeb vylepšují.
Prezentace portálu je jednoduchá s důrazem na praktičnost, žádné nabubřelé a překomplikované analýzy nečekejte. „Ze zkušenosti víme, že formát a přehlcenost informacemi, nesmí zvítězit nad podstatou a jasným cílem. Odpovídá to i tomu, jak jsou naše vztahy s partnery nastaveny. Nechceme fungovat na principu firma – klient, ale jako skuteční partneři,“ prohlašují Myslivec s Václavínkem.
Nesoustředí přitom pouze na strategické rozložení investičního portfolia, pro partnery zajišťují i servis zkušených specialistů na právo, daně, účetnictví nebo třeba na nadační fondy.
„Pracujeme pouze se špičkovými a dlouhodobě ověřenými odborníky v každém oboru. Zastřešujeme všechny kategorie rodinného majetku a chceme společně s partnery rodinný majetek chránit, sjednotit vše pod společnou správu a mít vše připravené na generační výměnu,“ vysvětlují.
Multi family office otevírají dalším partnerským rodinám a Oldřich Myslivec při tom zdůrazňuje, že partnerství pro něj i pro Petra Václavínka nestojí jen na byznysu. „Chceme skutečné partnery, ne klienty. Mělo by jít o stejnou krevní skupinu. O lidi, se kterými si rozumíme, máme podobný životní náhled a podobné hodnoty.“