Jestli jste se přihlásili k placení paušální daně, únor prověří vaši schopnost úřadovat. Částka, která se měsíc co měsíc odesílá na účet státu, má spoustu věcí zjednodušit už jen proto, že díky ní není potřeba vyplňovat daňové přiznání a rozesílat platby na různé účty. Jenže, ruku na srdce, kdo z vás přesně ví, jak na to?
Není se čemu divit, je to přece jen novinka. A tak se teď kolem mě objevuje spousta nechápavých pohledů a zaznívá mnoho frustrovaných hlasů. „Já jsem si neodhlásil původní trvalé platby. Já rozložil paušální daň mezi finanční úřad a obě pojišťovny! Já vůbec nevím, do kdy mám co zaplatit! A já ani nevím, na jaký účet přesně,“ takhle nějak to znělo třeba na naší dnešní ranní poradě.
Tak jak to tedy je? Přinášíme malý manuál pro ty, kdo zatím tápou. Je totiž nejvyšší čas udělat si jasno. Do 22. února byste měli mít zaplacenou paušální daň, nebo přesněji paušální zálohu, za únor a leden.
Finanční správa udělala výjimku, aby si mohli všichni všechno správně nastavit, a pro začátek umožnila odložit první placení o měsíc.
Jak vysoká je paušální daň?
Přesně 5469 korun měsíčně.
Na jaký účet ji posílat?
Nejlépe formou trvalé platby na bankovní účet finančního úřadu, ke kterému náležíte. Takový účet je v následujícím formátu: předčíslí bankovního účtu 2866 – číslo matriky finančního úřadu / kód banky 0710 (kód ČNB). V případě Finančního úřadu pro hlavní město Prahu je to tedy účet 2866-77628031/0710. Potřeba je uvést také variabilní symbol, který odpovídá kmenové části DIČ, což je u fyzické osoby rodné číslo.
Do kdy je třeba finančnímu úřadu zaplatit?
Standardně je paušální záloha splatná vždy do dvacátého dne v měsíci. Výjimkou je pouze platba za leden letošního roku, kterou je možné zaplatit až do 22. února. To znamená, že nejpozději k tomuto datu je potřeba zaplatit paušální zálohu za leden a únor.
Záleží ale na každém, jestli se rozhodne platit tyto částky pravidelně každý měsíc, nebo si paušální zálohy „předplatí“ dopředu, na několik měsíců nebo klidně jednorázově na celý rok.
Co když jsem zapomněl zrušit dosavadní zálohy zdravotní pojišťovně, správě sociálního zabezpečení a finančnímu úřadu?
U vyjmenovaných institucí vám tím vzniká přeplatek. Ten může být buďto započten na dlužnou daň nebo pojistné za rok 2020, nebo můžete požádat o jeho vrácení. Pamatujte, že letos budete ještě podávat daňové přiznání a přehledy o příjmech pojišťovně a správě sociálního zabezpečení, protože za loňský rok to ještě musíte udělat. A právě v tu chvíli můžete přeplatek započíst.
Snaživě jsem platbu částky 5469 korun rozdělil a poslal příslušnou sumu na všechny tři instituce. Co s tím?
Takový postup možný není. Všechny paušální zálohy musejí být zaplaceny na účet finančního úřadu. Pokud se to stane, chovejte se k chybné platbě jako k přeplatku (započtěte si ho v daňovém přiznání a přehledech příjmů pojišťovnám nebo požádejte o jeho vrácení). A nezapomeňte poslat do 22. února platby za leden a únor na správný účet.
Platí, že mě platba paušální zálohy zbavuje povinnosti podávat od příštího roku daňové přiznání a přehledy příjmů zdravotní pojišťovně a správě sociálního zabezpečení?
Ano, platí, že pokud člověk vstoupil do paušálního režimu pro rok 2021, skutečně již nemusí příští rok podávat daňové přiznání ani přehledy o příjmech a výdajích. Právě úbytek papírování a administrativy je jednou z hlavních výhod paušálního režimu.