Jednodušší daně sliboval snad každý politik, který se od roku 1989 ucházel o místo v českém parlamentu. Od 11. ledna si je však živnostníci a další osoby samostatně výdělečně činné mohou skutečně vyzkoušet v praxi.

Stát totiž dává možnost přejít na takzvanou paušální daň. Stačí měsíčně platit necelých pět a půl tisíce korun a o nic dalšího už se není potřeba starat.

Zdravotní, sociální, daň státu. To všechno v sobě zahrnuje částka paušální daně ve výši 5 469 za měsíc, tady 65 628 korun ročně. Bude tak stačit zadat jeden platební příkaz a to je vše. Žádné daňové přiznání, žádné přehledy pojistného pro zdravotní pojišťovnu a Českou správu sociálního pojištění.

Na možnost takto elegantně vyřešit finanční povinnosti vůči státu nově dosáhnou všichni živnostníci a podnikatelé z řad OSVČ, jejichž roční příjem nepřesahuje jeden milion korun a nejsou registrovaní k platbě DPH.

Kdo by do nového systému rád vstoupil, nemá ale už mnoho času. Do 11. ledna je potřeba vyplnit a příslušnému finančnímu úřadu doručit formulář, který je na webu finanční správy dostupný jak v podobě pro tisk, tak pro vyplnění on-line.

Možností, jak ho doručit, je několik – lze to provést osobně do podatelny nebo sběrného boxu přímo na finančním úřadu, ale také přes datovou schránku nebo poštou. Naopak nic nebude potřeba řešit směrem ke zdravotní pojišťovně a sociální správě. Finanční úřad informaci dalším úřadům předá automaticky.

Kdo je jako podnikatel aktivní k 1. lednu 2021 a poslední termín pro přihlášení k paušální dani, který vychází na 11. ledna, nestihne, má smůlu. Další šanci dostane znovu až za rok.

Vydání Forbesu Zázrak

„Osoba, která si živnost založí kdykoli později, má pak možnost se k paušální dani přihlásit i v průběhu roku,“ říká daňový poradce Pavel Běhounek. Z paušální daně bude možné se i vyvázat. A to opět vyplněním formuláře, který bude potřeba na finanční úřad doručit do 10. ledna dalšího roku.

Nastat ale může i situace, kdy příjmy podnikatele během roku přesáhnou jeden milion korun, případně se stane plátcem DPH. V takových případech bude vystoupení ze systému paušální daně automatické.

Paušální daň by se ve vládou schválené podobě mohla týkat více než 408 tisíc OSVČ.

„S přihlášením k ní ale již nebude možné uplatňovat žádné další daňové slevy a úlevy. Celá řada živnostníků přitom uplatňuje bonus na děti, slevu na manželku a podobně. Ti do toho pravděpodobně nepůjdou,“ vypočítává ministryně financí Alena Schillerová. Ministerstvo financí proto odhaduje, že by se do systému mohlo přihlásit přibližně 140 tisíc lidí.

Před zapojením se do paušální daně je tedy potřeba pečlivě propočítat, jestli se vám tento krok vůbec vyplatí z pohledu financí.

Vzít v potaz je potřeba především to, že pokud se poplatník přihlásí k paušální dani, nebude si moct uplatnit ani už zmíněné daňové zvýhodnění na děti, ani školkovné, ani žádné další daňové slevy a daňové odpočty. Nebude tedy možné ani inkasovat daňový bonus tak, jako je tomu v klasickém režimu stanovení daně.

Výhoda či nevýhoda paušální daně bude záležet na podmínkách konkrétní OSVČ.

„Například u OSVČ s ročními příjmy 800 tisíc korun, která dosud uplatňuje výdaje procentem z příjmů, takzvané paušální výdaje, a uplatňuje pouze slevu na poplatníka, by paušální daň přinesla roční úsporu přibližně 33 tisíc korun při uplatnění výdajů ve výši 60 procent příjmů,“ říká Běhounek.

„Při uplatnění výdajů 40 procent příjmů už by to bylo 84 tisíc korun. Pokud by ale ve stejném případě byly uplatňovány procentuální výdaje ve výši 80 procent příjmů, tak by naopak odvodová zátěž stoupla cca o 6 tisíc korun ročně, dodává.

Nejjednodušší způsob, jak výhodnost daňového paušálu zjistit, je zadat potřebné údaje do on-line kalkulačky, kterou pro tento účel na svém webu zřídilo ministerstvo financí.

Ministerstvo financí kromě menšího objemu administrativy a případných úspor slibuje ještě jeden bonus. Tím je omezení kontrol hospodaření z finančního úřadu. „U živnostníka přihlášeného k paušální dani budou postrádat smysl,“ dodává Alena Schillerová.