Češi jsou národ spořivý, ale neukládají svoje peníze v takových instrumentech, které mohou v dlouhodobém horizontu obstát a generovat výnosy. „V takovém případě vyhazují peníze tak trošku z okna,“ říká generální ředitelka a předsedkyně představenstva Generali penzijní společnosti Lenka Kejíková.

Nepřehání. Podle posledních průzkumů investuje zhruba polovina Čechů, to ale znamená, že ta druhá polovina neinvestuje vůbec, a to ještě čtvrtina z nich drží své úspory jen na běžných účtech nebo v hotovosti.

V kombinaci s inflací pak Češi kvůli tomu přijdou za rok o desítky miliard korun. „To je děsivé,“ podotýká bývalý guvernér ČNB a dnes hlavní ekonom společnosti Generali CEE Holding Miroslav Singer. „Přitom teď je velmi dobrý čas investovat. Trhy propadly, sice ne na dno, ale propadly. A čas pro investování je výrazně lepší než před půl rokem,“ dodává.

Oba se shodují, že ve finanční gramotnosti pořád zaostáváme za Západem, takže většina lidí ani neumí využít všechny dostupné možnosti, aby se dostatečně finančně připravili na různé životní fáze. A už vůbec nejsou připraveni na důchod.

Aby člověk mohl v penzi čerpat dostatečnou rentu, musí během aktivního života nakumulovat miliony. „Mnoho lidí si to úplně neuvědomuje, nemají to spočteno a úspory, které si vytvářejí na stáří, nejsou adekvátní,“ dodává Lenka Kejíková.

Kdy a jak začít správně spořit na důchod? V jakých instrumentech držet peníze, aby je nepožírala inflace? Do čeho investovat a na co si naopak dávat pozor? Jaké jsou reálné výnosy a kdy skončí dvouciferná inflace? Poslechněte si další Forbes BrandVoice podcast.