Ransomware, DDoS útoky, phising, datová manipulace, malware, krádeže hesel a celých identit… Zprávy o dírách v kyberbezpečnosti firem, vládních organizací i jednotlivců přicházejí čím dál častěji. Proto jsme se ve druhém díle nové série podcastů Forbes Next, která nese podtitul Revoluce pod povrchem, povídali s Michalem Stachníkem, generálním ředitelem české pobočky společnosti Cisco.


„Winter is coming. Stojíme na prahu, kdy to začne být velkým tématem pro všechny. Nejen pro vlády a firmy, které to řeší už dnes, ale brzy i pro každého z nás,“ říká Stachník v půlhodinovém rozhovoru. „Je to velká hrozba. Pro někoho velký byznys a pro někoho i velká příležitost, jelikož vznikne celá řada nových produktů, například v pojišťovnictví.“

Na internet je nyní připojeno zhruba osm miliard zařízení. Za čtyři roky to podle předpovědí má být až 27 miliard. A styl, jakým spolu jednotlivé sítě komunikují, je přitom dost oldschoolový.

„Víte, jak ve filmech pro pamětníky přepojují slečny telefonní hovory ze zdířky do zdířky? Tak analogicky to samé dnes funguje na internetu,“ podotýká Stachník. Je evidentní, že nárůst počtu zařízení v síti nabral neudržitelné tempo a dospěl do fáze, kde roli lidí musí převzít stroje.

„Zmizel perimetr. Už nejste za zdí, kde máte svoje IT a jen svoje zařízení a neříkáte, kdo může dovnitř a kdo ven. Bráníte otevřené pole a nevíte, z jaké strany přijde útok,“ říká Stachník v podcastu s tím škodlivý kód se díky internetu věcí může skrývat třeba něčem na první pohled tak nevinném jako je IP kamera v kanceláři nebo ovladač klimatizace doma. Stačí, aby bylo dané zařízení připojené na internet.

Poslechněte si také: Forbes Next podcast: Otto Fabri o elektromobilech budoucnosti

Podle Stachníkových slov je prakticky jediné řešení bránit se na úrovni sítě, přes níž jste na internet připojeni. Cisco nedávno přišlo s intuitivní sítí, která má vlastní umělou inteligencí a je tak schopná reagovat na nové hrozby, adaptovat se, predikovat nebo se i hojit, pokud ji nějaký útok ublíží. Postupně se tak zlepšuje.

„Zní to jako sci-fi, ale je to už tady,“ dodává Stachník a odkazuje na video, které v poslední době putuje po sociálních sítích. Peter Dinklage, známá postava ze seriálu Game of Thrones, v něm prochází ulicemi Londýna a tklivým hlasem sděluje temné proroctví o kyberbezpečnosti. Na video se můžete podívat zde:

https://www.youtube.com/watch?v=CNXNWsfNlgU

„Video připomíná, že internet jako takový může mít hodně temná zákoutí. Celá atmosféra a minipříběh se vine k jedinému bodu: bezpečnost,“ dodává šéf českého Cisca. „Je to cesta, jak toto téma přiblížit a tlumočit veřejnosti. Aby si to uvědomila a užila i netechnologická část lidí.“