Srpnová stagnace nezaměstnanosti na červencové úrovni 3,8 procenta je očekávaná a odpovídá sezonnímu vývoji, shodují se analytici. Zároveň ale upozorňují, že v meziročním srovnání se nezaměstnanost drží nad loňskými hodnotami a trh práce vykazuje známky ochlazení. Do konce roku čekají zvýšení nezaměstnanosti ke čtyřem procentům, plošné propouštění ale podle nich nehrozí.
Jak dále vyplývá z údajů, které 9. září zveřejnil Úřad práce ČR, na konci srpna bylo bez práce 286 320 lidí a zaměstnavatelé nabízeli 263 247 volných pracovních míst. Devátý měsíc v řadě tak počet uchazečů o práci převyšoval nabídku zaměstnání.
„Srpnový vývoj trhu práce byl patrně ovlivněn kromě propouštění z několika větších podniků také registrací některých absolventů škol na Úřadu práce ČR. Zatímco dříve bývalo pravidlem, že se absolventi hlásili vesměs v červenci, v posledních letech se tento proces rozprostírá do obou prázdninových měsíců. To pak vede v srpnu ke zdánlivě horšímu vývoji nezaměstnanosti, než bývalo zvykem,“ hodnotí hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.
„S přihlédnutím k popsanému jevu není třeba hodnotit vývoj letošního srpna nijak dramaticky. Trh práce zůstává vcelku stabilní,“ dodává.
Také generální ředitel společnosti Randstad ČR Martin Jánský vidí za srpnovou stagnací nezaměstnanosti kombinaci několika faktorů. „Na jedné straně trh práce zaznamenal oživení v sektoru služeb a vysokou poptávku po manuálních pracovnících, zejména v automobilovém průmyslu,“ uvádí Jánský.
„Na druhé straně hledali lidé během letních měsíců práci méně a firmy omezily nábory kvůli dovoleným a nižší potřebě sezonních pracovníků. Přibylo také lidí hlásících se na úřady práce, což je důsledek končících sezonních smluv a nižší poptávky po středním managementu,“ doplňuje Jánský.
„Růst červencové nezaměstnanosti a srpnová stagnace je běžný sezonní jev, a letošní nárůst se tak neliší od vývoje předešlých let,“ konstatuje hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler.
Hlavní ekonom Deloitte David Marek nicméně upozorňuje, že ve srovnání s loňským srpnem je podíl nezaměstnaných vyšší o 0,2 procentního bodu, ve srovnání s předloňským o 0,4 procentního bodu.
Společně s převisem počtu nezaměstnaných nad počtem volných míst to podle něj svědčí o ochlazení trhu práce. „Trh práce se v některých ohledech vrací do situace, ve které byl v roce 2017,“ tvrdí Marek.
„Srpnový počet volných pracovních pozic je sice nejmenší a počet uchazečů naopak největší od roku 2017, ovšem právě zhruba od té doby trvalo extrémní přehřívání českého trhu práce, a jeho mírné ochlazení tedy lze chápat spíše jako návrat blíže k rovnováze. Ani déle než dva roky trvající mizérie v průmyslovém sektoru tedy nevedla k výraznějšímu vzedmutí nezaměstnanosti a podle nás k němu nedojde ani ve zbytku roku,“ míní hlavní ekonom Cyrrusu Vít Hradil.
Analytik ČSOB Dominik Rusinko očekává v nejbližších měsících stagnaci nezaměstnanosti, ke konci roku podle něj vzroste ke čtyřem procentům: „K dalšímu ochlazování navíc přispěje i slabý výkon tuzemského průmyslu, jehož vyhlídky jsou zatíženy vysokou mírou nejistoty. Trh práce tak bude nadále žádoucím způsobem ochlazovat, obavy z plošného propuštění nejsou namístě.“