První rok nové dekády se blíží a s ním i nová várka předsevzetí. Zeptali jsme se podnikatelů a podnikatelek, které znáte ze stránek Forbesu, jaká předsevzetí si na nadcházejících 365 dnů dávají.

Igor Rattaj, investor, TMR

Osobní předsevzetí mám zhubnout, pracovní nezhubnout.

Martina Vítková, spolumajitelka holdingu NWT

Moje předsevzetí do roku 2020 se nijak nevymykají od ostatních žen. Mantra: Budeš milá, efektivnější, zhubneš (alespoň dvě kila), najdeš si více času na své zdraví. Pracovně si přeji, aby nám tato doba, která podnikání přeje, vydržela, hodně spokojených zákazníků, zaměstnanců nadšených do práce a technologického pokroku, který bude přinášet radost a užitek pro společnost.

W!
Vydání Forbesu W!

Tomáš Čupr, zakladatel Rohlík.cz 

Tomáš Čupr z Rohlík.cz. Foto: Jiří Turek a Jana Jabůrková

Jako každý rok bych se chtěl začít více hýbat, ale běhání mě nebaví. Vypadá to, že vyhraje silniční kolo. Baví mě ta rychlost, a navíc ušetřím za létání do Budapešti.

Kvido Štěpánek, majitel Isolit Bravo

Tušil jsem to už léta. Ale ostýchal jsem se to jako laik říct nahlas. Teď v Adventu to za mne udělal psychiatr Jan Hnízdil : Ve vrcholné politice i managementu je extrémně nadprůměrné procento psychopatů! A tak, protože na mne Hnízdilova definice psychopata naštěstí nepasuje, je moje novoroční předsevzetí, ale současně i povinnost jasná: Boj s psychopaty na všech frontách! Slušností, nepodváděním, zdravým rozumem, nepopulizmem, pilnou prací. Asi se tomu zasmějí, ale shrnuto podtrženo – vlastně pravdo-láskou!

Dita Přikrylová, zakladatelka Czechitas

Moje téma na rok 2020 bude udržitelnost. Naučit se ještě lépe pracovat s prioritami a příležitostmi organizace, pečovat o čas týmu a lidskou energii, naši kulturu a každého studenta od začátku jeho cesty až po uplatnění nabyté znalosti a návrat zpět do komunity. Začnu i u sebe a své udržitelnosti, u kvality svého stráveného pracovního i osobního času, zdraví a digitální hygieny. Chci se více učit a více zase tvořit.

Petr Kasa, zakladatel Kasa.cz

Osobně si žádná konkrétní předsevzetí nedávám. Mám rámcová předsevzetí, která jsou dlouhodobě stejná. Na prvním místě je snaha udržet si životní rovnováhu mezi prací, rodinou a dětmi a sebou samotným. Abych ani jednu z těchto tří „životních nohou“ nezanedbával víc, než je zdrávo. Jedinou novinkou, kterou bych rád zrealizoval v příštím roce (a mohl bych ji tedy nazvat předsevzetím), je jeden charitativní projekt, o kterém nechci zatím mluvit, protože se teprve připravuje. Ale věřím, že v první polovině příštího roku spatří světlo světa.

Pilulky
Vydání Forbesu Pilulky

Petr Dědek, majitel DD Real

Chci prohlubovat vztahy s našimi klíčovými zákazníky. Není to fráze, ale skutečnost, že důslednost, pravidelná péče a kontakt s obchodními partnery vedou k úspěchu. A co se týká soukromí, rozhodně věnuji více prostoru rodině, která si mě v minulých letech moc neužila.

Richard Benýšek, investor

Přeji si, aby Česko konečně mělo v nadcházejícím roce takovou politickou reprezentaci, na kterou budu pyšný. Že zahájíme takové strukturální změny ekonomiky, které nás dovedou do 22. století. Že v každém z nás se probudí pokora z moci přírody a budeme měnit sebe, ne přírodu. A osobně? Že budu obklopen rodinou, spolupracovníky a přáteli, se kterými se na sebe vzájemně budeme moci obrátit a budeme si pomáhat.

Dita Stejskalová, ředitelka Ogilvy

Obvykle si předsevzetí do nového roku nedávám. Mám řadu záměrů a cílů, to ano, ale s předsevzetími se moc nekamarádím. Do roku 2020 udělám výjimku. Moje předsevzetí se jmenuje dovolená. Zdánlivě banální a jednoduché, žádná věda. Pro mne ano, protože jsem notorický nevybírač dovolené. Letos to bude jinak. Letos bude dovolená moje velká kamarádka. Přátelé a kolegové, můžete se těšit na nové zápisky z cest a Out of Office messages.

Jan Teplý, obchodní ředitel Madety

Stále se držím hesla páně Voskovce a Wericha: „Hlavní je neztratit glanc a neposrat se.“ Jinak se ale snažím prostě žít, ne jen přežívat, neplýtvat časem, energií. Dělat jen to, co mi dává smysl. Nelhat sám sobě. Chovat se slušně k přírodě, k lidem i k sobě. Tvořit, a ne ničit.

Madeťáci
Vydání Forbesu Madeťáci

Pavol Krúpa, zakladatel KGI

Chci být trpělivější tam, kde je třeba být trpělivý, a akčnější tam, kde je třeba být akční. V příštím roce bych chtěl větší zisky i víc aktiv pod naší správou. Zároveň chci být zase o něco blíže dění ve společnostech, o které se jako aktivistický investor budeme zajímat. Dlouhodobé předsevzetí je být v první lize „aktivistů“, jako je Carl Icahn či Bill Ackman. Anebo mít vliv na cenu akcií, jako mají zprávy od „shorterů“ z Muddy Waters.

Renata Mrázová, chief people officer Home Creditu

Rok 2019 byl pro mě hodně pracovně zběsilý. Stěhovali jsme se zpět do Česka, děti změnily školu a já jsem změnila práci. Takže moje předsevzetí je víc času věnovat rodině a svým přátelům. A užívat si každého okamžiku, každého momentu s lidmi, kteří mě mají rádi, dávají mi dobrou energii a já z nich čerpám to nejvíc pro svůj vnitřní klid. Chci, aby těch okamžiků bylo co nejvíc. Vůbec nevíme, co se může stát zítra. Moje přání je možná nudné, ale pro mě zcela zásadní.

Oliver Dlouhý, zakladatel Kiwi.com

Oliver Dlouhý. Foto: Barbora Mráčková

Asi jsem nudný člověk, že si ani to novoroční předsevzetí nedávám – a pokud už mám nějaký nápad na zlepšení, snažím se ho exekuovat ihned a nečekat na leden.

Jana Štěpánková, spolumajitelka Ryoru

Chci začít déle spát. Jsem noční sova, a to dost nezodpovědná sova. Buď dlouho do noci pracuji, nebo si při čtení v posteli říkám „ještě jednu kapitolu“. A mám i předsevzetí za Ryor: víc vzdělávat  zákazníky v péči o pleť. Kosmetika totiž není zase až tak o kráse, jak nám vnucuje spousta reklam, ale hlavně o zdravé pleti. Také bychom rádi jako vedení více komunikovali se zaměstnanci, aby pochopili, proč některé kroky děláme a jaké pro nás budou mít následky. Vždycky, když se takhle o informace více podělíme, je vidět, že firma víc táhne za jeden provaz.

Jozef Janov, investor Hartenberg Capital

Osobní předsevzetí je zaběhnout pražský maraton pod 3 hodiny a 30 minut a vylézt s manželkou na Gerlachovský štít. Pracovní je doinvestovat rozumně fond a mít tak dobrý tým jako v roce 2019. Pak vás práce baví.

Kateřina Kadlecová, spolumajitelka USSPA

Spolumajitelka USSPA Kateřina Kadlecová. Foto: USSPA

Do nového roku vstupuji se skvělým pocitem. Ve firmě nás čekají velké výzvy a máme k jejich naplnění výborně našlápnuto. Plánuji směřovat rychleji k cíli, nekomplikovat si zbytečně život, fungovat efektivněji. Osobně chci energii věnovat tomu, co mi dává smysl. Potřebuji se soustředit na to dobré a pozitivní ve všem. Více žít přítomným okamžikem a nejlépe obklopena těmi, které mám ráda. A to poslední bych vlastně přála všem! 

S přispěním Pavla P. Novotného, Lucie Hrdličkové, Jaroslava Maška, Ireny Cápové