Během 12 let, kdy Markéta Zuares žije v Tel Avivu, si zde stihla vybudovat kariéru úspěšné vizážistky. Líčila pro řadu módních reklam, editorialů a měla širokou klientelu z řad nastávajících nevěst a jejich rodin. Svatby jsou totiž v Izraeli velmi zajímavou ekonomickou příležitostí.

Kvůli pandemii ale Zuares ze dne na den přišla o práci. Následoval tvrdý lockdown, který postihl celý Izrael a trval i během nejdůležitějších židovských svátků: Roš ha-šana a Jom Kippuru. Lidé se nesměli vzdalovat dále než kilometr od svého bydliště, a i když měla opatření původně trvat tři týdny, byla postupně prodloužena.

Ačkoliv nyní se život v Izraeli postupně vrací do normálu, na nečekané situace a doslova polní podmínky jsou jeho obyvatelé zvyklí. Čím se od nich můžeme inspirovat, když sami kvůli výrazně omezenému životu začínáme propadat stále silnější skepsi?

„Je zde velmi neslušné si nahlas stěžovat. Na vaše obavy vám Izraelci řeknou, že je lepší k tomu všemu přistupovat s humorem a věřit, že to bude brzy za námi,“ prozrazuje Markéta Zuares.

Markéta Zuares s vítězkou Eurovize 2018 Nettou Barzilai

Osobně u ní zprvu převládla panika, že přijde o milovanou profesi, stojící na kontaktu s lidmi a organizování eventů. „Pak mi ale došlo, že mám po 20 letech příležitost naučit se něco nového. Absolvovala jsem kurz první pomoci pro děti a kojence, takže mohu působit jako chůva,“ popisuje žena, která si zorganizovala rekvalifikaci v bezpečném prostředí na své vlastní zahradě.

Kromě hledání nových pracovních příležitostí jsou Izraelci během lockdownu inspirativní tím, že se dokážou na novou situaci velmi rychle adaptovat – ne nadarmo je zdejším pořekadlem „buď se vyvíjíte, nebo zemřete“.

Proto se místní, zvyklí na pravidelné venkovní sportovní aktivity, snažili během náročné karantény vyvíjet alespoň nějakou činnost doma. „In bylo vylepšovat svůj příbytek, takže i já jsem malovala, přestavovala nábytek a uklízela. Když už nemůžete vybít energii pohybem venku, zkuste to jinak,“ nabádá Zuares.

Podle Češky se také během pandemie v Izraeli proměnil přístup k péči o sebe: zdejší ženy jsou zvyklé chodit pravidelně na ošetření do kosmetických salonů, jejichž uzavření je přivedlo k tomu, aby se naučily některé procedury dělat samy doma.

„Izraelky jsou velmi schopné kariérně, ale péči o sebe přenechávají profesionálům. Během lockdownu jsme tu tedy zažili revoluci co se týče kosmetických rituálů doma, všichni si na ně vyměňovali tipy a triky,“ směje se Markéta Zuares.

Až bude pandemie definitivně minulostí, plánuje se k profesi vizážistky vrátit. Do té doby je ale podle svých slov vděčná za optimismus, který neztratila i díky svému okolí.