Ani miliardy vydělané na kryptoměnách vás nezachrání před smrtí. Nově se to potvrdilo v případě dvou ředitelů kryptofirem, jejichž život vyhasl koncem listopadu.

Obě smrti by možná za normálních okolností byly přehlédnuty jako nešťastná náhoda. Právě ta tomu ale chtěla, že přicházejí jen necelý měsíc od chvíle, kdy se ve zrádných proudech pobřežních vod Portorika utopil milionář a krypto vývojář Nikolai Mushegian. Jeho smrt už jako rozbuška konspiračních teorií rozhodně stačila.

Mushegian zemřel ve svých devětadvaceti letech a za svého života patřil k paranoidnějším členům kryptokomunity. Krátce před svou smrtí se nechal prostřednictvím svého Twitteru slyšet, že po něm „jde“ CIA a Mossad a obě organizace ho „umučí k smrti“.

V případě dvou úmrtí z minulého měsíce – Tiantiana Kullandera a Vjačeslava Tarana – jde o muže, kteří po sobě zanechali miliardové bohatství a rozhodně k extrémně paranoidním nepatřili.

První měl vlastně ještě celkem „štěstí“. Hongkongský obchodník Tiantian Kullander alias „TT“ zemřel 23. listopadu zcela nečekaně ve spánku. Ve věku třiceti let to sice není úplně obvyklé, dokonce ani pro bývalé zaměstnance Morgan Stanley a Goldman Sachs, což byl Kullanderův případ. Při spánkové apnoe se nicméně podobné věci stávají, obzvláště pokud se k poruše připojí stres.

O ten spoluzakladatel společnosti Amber Group, která během kryptoměnového býčího trhu dosáhla na valuaci tří miliard dolarů, rozhodně nouzi neměl. Jeho firma letos musela propustit deset procent zaměstnanců, a aby toho nebylo málo, ukázalo se také, že byla obchodním sparringpartnerem zkrachovalé burzy FTX.

Již méně poklidná byla smrt třiapadesátiletéholetého ruského podnikatele a miliardáře Vjačeslava Tarana, zakladatele obchodní platformy Libertex. Jeho vrtulník Airbus H130 se minulý týden zřítil poblíž letoviska Villefranche-sur-Mer během rutinního letu z Lausanne ve Švýcarsku. Zajímavé je, že se tak stalo za zcela ideálního letového počasí – a že si jeho spolucestující na poslední chvíli let rozmyslel.

Ukrajinská tisková agentura UNIAN následně dala událost do souvislosti s ruskou zahraniční rozvědkou SVR. Existuje totiž podezření, že se oligarcha ve velkém aktivně podílel na praní ruských peněz skrze systém krypto operací. Pokud tedy některá ze tří smrtí byla způsobena cizím zaviněním, byla to nejpravděpodobněji Taranova.

Konspirační teorie ohledně úmrtí prominentních osobností kryptoprostoru ale nejsou objevem letošního roku a mají naopak letitou tradici. Mezi první takové úmrtí patřila například osmadvacetiletá Autumn Radtke, která zemřela v roce 2014. Radtke pracovala jako ředitelka burzy First Meta a pro kontext připomeňme, že událost se odehrála během vrcholícího medvědího trhu, kdy mladá ředitelka čelila extrémnímu stresu.

Koroner, kterého citoval singapurský deník The Straits Times, tehdy neshledal cizí zavinění a uvedl, že se dotyčná před smrtí zabývala různými technikami provedení sebevraždy a se svými problémy se svěřila přátelům a kolegům.

Další osobností, jejíž smrt podnítila řadu konspiračních teorií, se stal Gerald Cotten, zesnulý šéf kanadské firmy Quadriga CX, svého času největší kryptoburzy v zemi. S sebou si Cotten, který zemřel na své svatební cestě po Indii v roce 2018, vzal do hrobu také privátní klíče k uživatelským kryptoměnám a šlo o působivou částku: 26 500 bitcoinů, 430 tisíc etherů, 200 tisíc litecoinů a množství dalších méně významných kryptoměn.

Snad ani ne smrt samotná, jako spíš diletantismus správy privátních klíčů u tak velké burzy vyvolal spekulace, zdali se ve skutečnosti nejedná o podvod a fingovanou smrt. To se ale nepotvrdilo – podle šetření kanadského deníku Globe and Mail zemřel třicetiletý Cotten na komplikace spojené s Crohnovou chorobou. Faktem nicméně zůstává, že okolnosti před náhlou smrtí hrály dost proti Cottenovi.

Hodnota bitcoinu se tehdy začala propadat a Cottenova společnost měla nakročeno ke ztrátě milionů dolarů kapitálu. Vyšetřování Komisí pro cenné papíry v Ontariu totiž odhalilo, že Quadriga CX do značné míry funguje díky Ponziho schématu. Cotten na burze vytvářel falešné uživatelské účty, kde s neexistujícími prostředky prováděl skutečné obchody, přičemž sázel na růst hodnoty kryptoměn.

Audit od EY následně odhalil, že Cotten převáděl prostředky uživatelů na své účty a také na účty třetích stran.

American Dream!
Vydání Forbesu American Dream!

Mezi další prominentní krypto úmrtí, které se stalo terčem konspiračních teoretiků, bezesporu patří smrt miliardáře Matthewa Mellona. Potomek známé bankéřské rodiny trpěl podobně jako jeho otec bipolární poruchou a měl dlouhodobé problémy s drogami, které se mu v roce 2018 staly osudnými. Zemřel v dubnu 2018 v mexickém Cancunu poté, co mu nápoj z ayahuasky způsobil fatální infarkt.

Podle konspiračních teoretiků byl však ve skutečnosti zavražděn kvůli stovkám milionů dolarů, které měl slavný potomek uložené v kryptoměnách. To už nám ale přijde pravděpodobnější, že jej dodatečně otrávila večeře, které se v březnu zúčastnil s Donaldem Trumpem.

Vloni se pak v nebezpečné části kostarického pobřeží utopil rumunský kryptoměnový investor Mircea Popescu, který po sobě zanechal okolo třiceti tisíc bitcoinů. Přestože místní zdroje jednoznačně potvrdily, že byla na vině plavecká nerozvážnost a nebezpečné proudy, Popescova smrt se stala okamžitě terčem spikleneckých teorií.

Kde se vlastně teorie berou? Chtělo by se říci, že patří k folkloru. Svět kryptoměn je pořád relativně mladé odvětví, kterému spousta lidí příliš nerozumí a zároveň se v něm točí enormní peníze. Když k tomu přidáme skutečnost, že od prvního bitcoinového boomu kryptoměny přitahují množství skupin s vyhraněnými politickými názory, silnou nedůvěrou v establishment a tradiční finanční systém, dostanete skvělé podhoubí pro konspirační bujení.

Z druhé strany ho navíc živí nedůvěra politiků a regulátorů odcházející generace nebo obří krypto podvody minulosti s ne zcela uspokojivým koncem – za všechny zmiňme alespoň OneCoin, na jehož hlavní tvář Ruju Ignatovu je dodnes vypsána odměna pět tisíc eur od Interpolu a sto tisíc dolarů od Spojených států.

V takovou chvíli lze mít pro konspirátory určité pochopení. Ostatně už sám Satoshi Nakamoto dal svým nenadálým odchodem ze scény v tomto směru problematický, ale zajímavý precedens.