New York je město lidí, kteří nikdy nespí, a také město, které vám nic nedaruje. Když o tom česká rodačka Michala Metzler mluví, usmívá se. Sama o tom dost ví. V New Yorku už deset let žije a úspěšně podniká. Navrhuje luxusní kuchyně za miliony a plní si svůj americký sen. Jenže i tenhle sen se před časem začal měnit v noční můru.

„Tělo mi vystavilo stopku. Nemohla jsem nic. Ani se podívat na mobil nebo emaily,” popisuje Michala Metzler, jak si před pár lety prošla vyhořením. Místo léků, které jí v okolí nabízeli, se radši rozhodla dát si pauzu. Na půl roku odcestovala do Asie, kde si dala mentální restart. Pomohlo jí to.

Tehdy se ale také rozhodla, že pauza je sice fajn, ale na druhou stranu se ani nechce vzdát svého podnikání a života v New Yorku. A tak zvolnila a hlavně, jak říká, začala víc poslouchat své tělo a učit se, jak žít zdravěji a lépe. 

Jen o něco později nastal druhý impuls, který spolu s vyhořením odstartoval nový milionový projekt. „Během pandemie koronaviru jsme se s manželem odstěhovali na čas z New Yorku, měli jsme klid a přemýšleli, co dál,” vzpomíná Michala Metzler, která spolu s manželem Mayanem Metzlerem stojí v čele kuchyňského studia German Kitchen Center, které má roční tržby okolo šedesáti milionů dolarů a několik poboček po celých Státech. 

Právě tehdy je napadlo, že vytvoří rezorty, kam si budou moct lidé odjet načerpat energii a dlouhodobě si posílit zdraví. „Ne každý může vyrazit na půl roku někam do Asie, aby se dostal do rovnováhy, proto stavíme ekologické a přitom luxusní rezorty OYA, kde chceme lidem ukázat, jak mohou žít, aby jim to pomohlo na těle i na duši,” říká Michala Metzler, která po svých cestách v Asii založila v New Yorku neziskovou organizaci MyLifeMyPlanet, v níž se věnuje propojení západní a východní medicíny, a která pomáhá lidem těžit z obou směrů.  

Podobně i Mayan Metzler má kromě byznysu v Americe další sféry zájmu, které se týkají zdraví. Přes dvanáct let působí jako CEO medicínsko-výzkumné společnosti MycoBriah, která v laboratořích v Izraeli a Rwandě zkoumá a zpracovává extrakty ze superpotraviny manioku. 

Nápad vytvořit rezorty, ve kterých se tohle všechno – od designu, přes výzkum, technologie až po východní nauky spojí, je tak vlastně jen pokračováním toho, čemu se oba věnují.

Když si Michala Metzler a její manžel něco umanou, jen tak se nezastaví. Plán rychle začali tavit v realitu, ještě během lockdownu koupili první pozemek a nyní dokončují první tři rezorty. Jeden z nich je ve státě New York, další ve Virginii a třetí, který by se měl otevřít veřejnosti jako první, se staví v Dominikánské republice.

Během příštího roku mají brzy následovat další OYA rezorty na dalších kontinentech. Jeden bude v Řecku, další ve Rwandě a také v Mongolsku. Celkem podnikatelská skupina 5D Group, která Metzlerovým patří a pod kterou spadá kromě kuchyňského centra třeba i stavební a developerská firma a designerské studio, do projektu zatím investovala pět milionů dolarů. 

„Díky tomu, že si spoustu věcí od výstavby, přes architektonické návrhy až po marketing umíme udělat sami, dokážeme náklady stlačit na minimum. Kdybychom museli všechno nakupovat externě, samozřejmě by to bylo mnohem dražší,” říká Michala Metzler. 

Jednotlivé rezorty butikového stylu přitom nejsou nijak megalomanské, naopak. Mají vždy kapacitu zhruba šedesáti lidí, rozloha je ale vždy o dost větší, než je podle autorů projektu obvyklé. Chtějí tak docílit toho, aby si hosté našli ve venkovním areálu vlastní klid a mohli si odpočinout.

V rezortech mají být na jedné straně luxusní služby od vybavení, wellness, přes lekce jógy či meditace, ale i hi-tech medicínské zařízení až například po možnost nechat si vařit od soukromých kuchařů podle na míru navrženého osobního jídelníčku. Navíc z velké části z potravin, které budou přímo v rezortech pěstovat ve vertikálních farmách.

„Samotné chaty jsou navržené tak, aby v nich lidé mohli pocítit propojení s přírodou a jednotlivými živly, využíváme kvalitní přírodní materiály. Naopak u nás lidi nebude rušit nic jako telefony či televize, jako tomu je v běžných hotelech,” dodává Michala Metzler s tím, že s manželem reagují i na ohromný boom mindfullness programů, kam sice lidé jezdí za jógou a meditací, ale celé prostředí podle Metzlerových nenabízí komplexní zázemí a služby na úrovni.

Oslovit chtějí kromě jednotlivců i firmy, které by pobyty v OYA rezortech nabízely jako benefit pro své zaměstnance.

Původně měl být vstup do rezortů dostupný jen těm, kteří si zakoupí členství skrze NFT. Po posledních veletočích na kryptotrhu ale svůj pohled přehodnotili. Přes NFT nabídnou dva tisíce členství, které bude nabízet benefity a budou časově neomezené. Další členství si hosté během příštího roku budou moct koupit klasicky a budou na roční bázi.

„NFT teď není v ideální pozici, nicméně náš projekt to naštěstí tolik neovlivňuje, jelikož za členstvím je reálný projekt s funkční základnou a to je velký benefit. Lidé si  můžou vybrat, jestli budou chtít platit v kryptu nebo dolarech. Čím bude celý projekt žádanější, tím bude stoupat zakoupené členství na hodnotě,” dodává Michala Metzler s tím, že už registruje několik tisíc zájemců. 

Oficiálně se projekt představí na začátku prosince na Art Basel Miami, následně se spustí prodej členství. Základní nabídka neomezeného vstupu do vybraných rezortů vyjde na tisíc dolarů, mezinárodní přístup do všech plánovaných poboček OYA rezort bude stát pětinásobek téhle částky. Roční obnovitelné členství má začínat na dvou tisících dolarech. 

Ačkoli Michala Metzler dlouho žije a podniká ve Státech, v jejím novém projektu je patrná i česká stopa. Na návrzích architektonické podoby rezortů totiž spolupracuje mimo jiné s českou architektkou Linou Bellovičovou, která v Česku jako první vytvořila ekologický dům z konopného betonu.

„Je to velice kreativní a komplexní práce, která je propojená od materiálů, přes lokace až po samotné návrhy konkrétních relaxačních a dalších staveb pro jednotlivé rezorty,” říká Lina Bellovičová, která se projektem zabývá zhruba rok a půl. Na samotné propagaci projektu pak s Metzlerovými spolupracuje například i Simona Krainová. 

Nejsou ambice Metzlerových příliš velkolepé? Sama Michala Metzler se při tom pousměje a lehce kývne hlavou. „Nejdřív začneme fungovat v prvních lokacích a postupně půjdeme dál. Podle toho, co vidím v mém okolí a kolik lidí takový balanc pro náročný životní styl hledá, jsme ale na dobré cestě,” věří Metzler.