Český malíř Joe Muczka junior má za sebou první úspěšný prodej NFT. A hned je z toho rekord. S prodejní cenou, která dosáhla 45,4 tisíce dolarů, se dílo opavského rodáka s názvem The right direction (Správný směr) včera stalo vůbec nejdražším českým NFT. Obraz, který se dražil na platformě Binance, získá neznámý kupec jak v digitální, tak i fyzické podobě.

Originální dílo autor namaloval akrylovými barvami na lněném plátně a použil techniku vrstvení. Do podoby NFT pak byla převedena jeho fotka. Muczka se dlouhodobě věnuje především právě malbě, tvoří však také sochy, originální módní kolekce nebo interiérové malby.

Joe Muczka junior

„Myslím, že každý člověk by si měl v životě nastavit směr, kudy chce jít. Zanalyzovat, jestli je to pro něj správný směr a tím se vydat. Na cestě pak musí překonávat překážky, jedna zleva, druhá zprava. Ty se musíme pokusit přeletět. Na plátně je vyobrazen kolibřík, který je pro mě symbolem aktivity. A právě aktivitu potřebujeme, abychom překážky mohli překonat,“ vysvětluje Muczka.

The right direction | Zdroj Binance

Muczka přitom není jediným českým umělcem, který skrze platformu Binance prodává svá NFT. Svou vlastní kolekci tokenů zde momentálně nabízí také fotograf Martin Stranka.

V nejbližších měsících se pak na platformě představí také další čeští umělci, jako je Jan Kaláb, proslulý svými barevnými neoplastickými díly, nebo futuristický malíř Peter Gric.

Úspěch už na Binance zaznamenali i další tuzemští autoři. V červnu tohoto roku tam například Julius Reichel vydražil 69 tokenů za bitcoiny v hodnotě 2400 dolarů. Ještě úspěšnější byl pak digitální designér Ondřej Zunka. Cena jeho díla I am Fishead se vyšplhala nad osmnáct tisíc dolarů.