Sport má za sebou jeden novodobý milník. Je jím nedávný coming out devatenáctiletého hokejového obránce Luka Prokopa. Kanaďan, který hraje za tým Calgary Hitmen v kanadsko-americké Western Hockey League, se veřejně přihlásil ke své homosexuální orientaci.

Prokopa v loňském roce draftovali Nashville Predators a jeho coming out má i proto zásadní symbolický rozměr. Je prvním hráčem v historii tamních lig, který zveřejnil, že je gay – a teprve třetím sportovcem z „velkých“ severoamerických sportů, kteří tento krok učinili.

Podporu mladému talentu vyjádřila řada hvězd NHL a také komisař ligy Gary Bettman. Ten doufá, že podobná oznámení budou v hokejové komunitě běžnějšími, respektive zmizí potřeba je z obav skrývat. Hráči, trenéři a zaměstnanci podle něj mohou podávat opravdu nejlepší výkony pouze tehdy, pokud budou žít svůj život tak, jak sami skutečně chtějí.

„Nebereme význam a důležitost tohoto oznámení na lehkou váhu. Uděláme vše pro to, aby každý současný i budoucí hráč NHL, který se nachází v podobné situaci, věděl, že je naše liga připravena poskytnout mu v tomto směru plnou podporu,“ uvedl Bettman.

Přesto však není vyloučeno, že se Prokop ze strany hokejové komunity, která je tradičně dosti konzervativní, dočká určité míry odmítnutí.

„Nejsem naivní. Vím, že se najdou lidé, kterým bude moje rozhodnutí proti srsti. Budu se však snažit tyto negativní komentáře nečíst,“ vysvětluje Prokop. „Je smutné, že ve světě stále existuje takové smýšlení, ale je to realita. Teď se však cítím připravený tomu čelit.“

Vlna podpory, kterou sklízí, ale také samozřejmost, s jakou mu ji vyjádřily týmy z celé NHL, dává naději, že pokrok dorazil už i do světa hlavních severoamerických sportů.

Nejslavnější hokejová liga světa, která v pandemickém roce dosáhla na výnosy kolem 4,37 miliardy dolarů, bojuje o přízeň diváků i sponzorů. A věčný – i hojně kritizovaný – pragmatik Gary Bettman si jistě spočítal, že progresivnější nastavení NHL neublíží ani finančně.