skip to main content

Nic není nemožné. Zdolejte 14 vrcholů za jeden večer

Je zima, brzo tma, a navrch pandemie, kdy je lepší zůstat večer doma ve společnosti dobrého filmu nebo seriálu. Každý den vám proto přineseme jeden redakční tip, který vám ušetří hledání na vaší oblíbené streamovací platformě.

Že nic není nemožné? Podtitul filmu na dnešní večer, horolezeckého dokumentu 14 vrcholů, to nebojácně tvrdí. Když pak se zatajeným dechem sledujete mrazivé záběry z vysokohorského království sněhu a ledu, tohle přídavné jméno vás tak trochu pronásleduje. A s ním i další…

Nebezpečné. Za hranou. Vražedné. Nemožné? Nepálský horolezec Nirmal Purja vám ukáže, že skutečně ne. Že i výzvy, které na první pohled zcela určitě nejde zvládnout, jako třeba během pouhých šesti měsíců a šesti dní zlézt všech čtrnáct světových osmitisícovek, si nakonec můžete namazat na chleba.

I když to bude hodně tvrdý chleba. Který si dáte v Himálaji a v Karákóramu, v zóně smrti. A bude to vyžadovat hodně zapírání, bolesti a odhodlání.

„Když neumřu, tak to dokážu,“ zní heslo Nirmala „Nims“ Purji. A vy mu to veříte. Protože jak sám Nims říká: „Mojí největší výhodou je, že neznám strach.“ Jen někdo takový jako Nims si pak může v hlavě dát dohromady plán, jak vylézt na čtrnáct světových osmitisícovek za méně než sedm měsíců.

Reklama

Jen pro představu – před ním to nejrychlejší a nejodhodlanější borci zvládli za sedm let. Prvním člověkem, který to kdy dokázal, byl v roce 1986 fenomenální Reinhold Messner. Všech čtrnáct osmitisícovek zlezl bez kyslíku – ovšem trvalo mu to dohromady šestnáct let.

Pak přišel Nimsdai Purja, o kterém do té doby pořádně nikdo nikdy neslyšel, a stanovil si svůj plán. Project Possible. A vám nezbývá než se zaťatými zuby i pěstmi sledovat tu jeho neuvěřitelnou cestu a doufat, že během ní dokáže to nejdůležitější. Neumřít.

Dejte si o víkendu tenhle film o jednom neskutečném Nepálci a jeho nadpozemském sportovním výkonu, který ohýbá hranice toho, čeho je člověk ještě schopen. Dokumentu by sice slušela delší stopáž, nejlíp by se na to dívalo jako na seriál, ale i do té hodiny a tři čtvrtě dokázal režisér Torquil Jones vydestilovat to nejdůležitější.

Takže i když se na jeho snímek z produkce Netflixu 14 vrcholů: Nic není nemožné díváte z tepla obýváku, rozložení ve svém oblíbeném křesle a s hrnkem horkého zázvorového čaje v ruce, tak vás z té podívané úplně opravdově mrazí.